Son bir yılda, Meslek liseler yüzde 1'lik başarı dilimindeki öğrencilerin tercih ettiği okullar haline geldi.

Mesleki eğitim merkezleri yeniden düzenlenerek mezunlarına lise diploması verilmesi sağlandı. Haftanın 1 günü okulda, 4 günü işletmede uygulamalı eğitim alan öğrenciler sigorta ve maaş imkanı sunuldu. Tüm bu gelişmeler sonucunda mesleki eğitim merkezlerinden mezun olanların yüzde 88'i alanlarında istihdama katıldı."
 
"İstedik ki çocuklarımız elleriyle, gözleriyle, duygularıyla, zihniyle, parmak uçlarıyla, muhteşem bir sistem olan varlığının her detayını harekete geçirerek öğrensin."

Bilginin beceriye dönüştürülmesi, çocukların, ilkokuldan başlayarak ilgi, yetenek ve mizaçları doğrultusunda tasarlayarak, yaparak, üreterek, deneyimleyerek ve kendi alanında derinleşme imkânı bularak eğitim alacağı şekilde bir süreç başladı.

Atölyeler, bilim, sanat, spor, kültür ve yaşam temel alanlarında, FeTeMM, Yazılım ve Tasarım, Ahşap ve Metal, Görsel Sanatlar, Müzik, Drama ve Eleştirel Düşünce,  Salon Sporları, Açık Hava Sporları, Yaşam Becerileri, Tabiat ve Hayvan Bakımı başlıklarında 10 kategoride açıldı.

"Çocuklar bizim deneme tahtamız değil. Çocuğun kabiliyetlerinin, merakının ve muradının kaderini bir gün tesadüfen keşfedilmeye bırakamayız,"

Bir yıllık süreçte eğitimde en temel sorunlardan biri olarak görülen çocukların ilgi ve yeteneklerinin keşfedilerek doğru şekilde yönlendirilmesi için yetenek taraması yapıldı ve e-rehberlik modülü oluşturuldu.

E-portfolyo çalışması ile öğrencinin doğru tanınması için bir dosya oluşturuldu. Öğrencinin okuduğu kitaplardan, aldığı sertifika ve ödüllere kadar tüm donanımını tek bakışta görebilecek bir düzenleme hayata geçirildi.

Sınıf dışında eğitim için Eğitim Bilişim Ağı (EBA), çağın gerekliliklerine göre güncellendi. Türkiye'nin her yerindeki öğrenci ve öğretmenlere eşit imkan sunabilmek için uydu üzerinden internet hizmeti sağlandı. EBA mobil uygulaması ile öğrenme zamandan ve mekandan bağımsız hale getirildi.

Sunumunda öğretmenlerin güçlendirilmesinden, mesleki eğitime; özel çocukların eğitiminden her çocuğun deneyimleyerek öğrenmesini sağlayan Tasarım Beceri Atölyelerine, onlarca alanda 1 yılda kat edilen mesafeyi ve eğitimdeki paradigmal dönüşüm sürecini tüm detaylarıyla paylaşan Bakan Selçuk, "Birliktelik Özçekimi" ile toplantıyı noktaladı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13