Sınıfınızı İlginç Tutmanın 10 Yolu

Hiç bir sınıf öğretmenin ortasına gittiniz mi, öğrencilerinize bir bakış atıp onları uzaya bakarken yakaladınız mı? Tam mükemmel bir ders planı hazırladığınızı veya ilgi çekici bir aktivite yaptığınızı düşündüğünüzde, öğrencilerinizin odaklanmadıklarını ve öğle yemeğine çıktıklarını fark edebilirsiniz. Ancak, sınıflarınızı ilgi çekici hale getirmenin yollarını bulmanız çok önemlidir, böylece öğrencileriniz sunduğunuz bilgileri alabilir ve saklayabilir.


On yıllardır, eğitimciler, öğrencilerini parmak uçlarında tutmak ve öğrenme konusunda heyecanlandırmak için yeni öğretim stratejileri deniyor. Bazı stratejiler başarısız olmasına rağmen, diğerlerinin oldukça etkili olduğu bulunmuştur. Öğrencilerinizi her zaman meşgul tutacak şekilde sınıfınızı ilginç tutmak için öğretmen tarafından test edilmiş 10 yöntemi keşfedin.


1. Gizemi Derslerinize Dahil Edin
Öğrenmek, ne bekleyeceğini bilmedikleri zaman öğrencileriniz için en eğlenceli olabilir. Derslerine bir sürpriz ve gizem duygusu eklemeye çalış. Yeni bir ders anlatmak üzereyken, öğrencilere ders başlamadan önceki güne kadar her gün yeni bir ipucu verin. Bu, dersinizi gizemli kılmak için eğlenceli bir yoldur ve öğrencilerinizin aslında neyi öğreneceklerini öğrenmek için sabırsızlandıklarını görebilirsiniz.

2. Sınıf Malzemesini Tekrarlama
Sınıf materyallerini gözden geçirmek uygun ve esastır, ancak sözlü olarak tekrarlamamaya çalışın çünkü bu öğrenciler için daha az ilgi çekici hale getirebilir. Bir dahaki sefere materyali gözden geçirmeniz gerektiğinde , bilgileri öğrencilere ilk öğrettiğinizden farklı bir şekilde sunduğunuz bir inceleme oyunu oynamayı deneyin . 3-2-1 stratejisi, materyali tekrar gözden geçirmenin ve tekrar etmenin eğlenceli bir yoludur. Bu aktivite için, öğrenciler defterlerine bir piramit çizerler ve öğrendikleri üç şeyi, ilginç olduğunu düşündükleri iki şeyi ve hâlâ sahip oldukları bir soru yazdılar.


3. Sınıf Oyunları Yaratın
5 ya da 25 olun, oyun oynamak eğlenceli olabilir. Oyunlar ayrıca dersleri ilginç tutmak için harika bir yoldur. Eğer öğrencilerinizin heceleme sözcüklerini hatırlamaları gerekiyorsa, heceleme yarışması yapın - katılımcıların bir kelimeyi yanlış yazdıklarında ortadan kaldırıldığı bir yarışma. Veya öğrencilerin matematik pratiği yapmaları gerekiyorsa, hecelemeye benzer bir matematik arısı vardır, ancak heceleme sözcükleri yerine matematik problemleri veya gerçekleri vardır. Oyunlar öğrenmeyi eğlenceli hale getirir ve sınıftaki oyunlar mutlu çocuklar için bir reçetedir.


4. Öğrencilerinize Tercihler Verin
Öğretmenlerin etkili buldukları bir strateji, öğrenmeye geldiğinde öğrencilere kendi seçimlerini yapmalarını sağlama yeteneği sunmaktır. Seçim, öğrenci ilgisini ve bağımsızlığını arttırmaya yardımcı olduğu için güçlü bir motivasyon olabilir. Bir dahaki sefere bir etkinlik planlıyorsanız, bir seçim kurulu yapmayı deneyin. Tic Tac Toe yönetim kurulu yazdırın ve öğrencilerin tamamlamak için dokuz farklı görevleri yazın. Amaç, her öğrencinin arka arkaya üç görev seçmesidir.

5. Teknoloji kullanın
Teknoloji, derslerinizi ilginç tutmak için harika bir yoldur. Çocuklar elektroniği seviyor, bu yüzden bunu genel öğretim stratejinize eklemeyi deneyin Odanın önünde durup ders vermek yerine, bir Smartboard interaktif ekran kullanmayı deneyin. İşbirlikli öğrenme etkinliği derslerinizi, başka bir şehirde veya ülkedeki bir sınıfa video konferans yoluyla bağlanarak genişletin . Teknolojiyi çeşitli şekillerde kullanın; sınıfınızdaki ilgi seviyesinin sıçrama ve sınırlarla arttığını göreceksiniz.


6. Öğretimi Ciddiye Almayın
Etkili bir öğretmen olmak önemli bir iştir, ancak bu her zaman sınıfta ciddi kalmanız gerektiği anlamına gelmez. Biraz gevşemeye çalışın ve öğrencilerinizin kendinize göre farklı ilgi alanları ve öğrenme stilleri olabileceğini kabul edin. Bazen kendinize gülmek ve biraz eğlenmek sorun değil. Biraz daha rahat olduğunuzda öğrencilerinizin daha çok ilgilendiğini görebilirsiniz.

7. Derslerinizi Etkileşimli Yapın
Geleneksel bir sınıfta öğretmen odanın önünde durur ve öğrenciler dinleyip not alırken öğrencilere ders verir. Ne yazık ki, öğrencilerin ilgisini çekmenin en etkili yolu bu değildir. Her adımda öğrencileri içeren uygulamalı dersler oluşturarak öğrenmeyi interaktif hale getirin. Her öğrencinin bir grup etkinliğinin kendi bölümünden sorumlu olduğu Jigsaw işbirlikli öğrenme etkinliğini kullanmayı deneyin . Ya da uygulamalı bir bilim deneyini deneyin. Öğrencileri dahil ettiğinizde ve derslerinizi etkileşimli yaptığınızda, sınıfınız daha ilginç hale gelir.

8. Materyalleri Öğrencilerinizin Yaşamlarıyla İlişkilendirin
Öğrencilerinizin öğrendikleriyle gerçek dünyayla bağlantı kurmaya çalışın. Bu, onlara neyi öğrettiğinizi öğrenmek için neden ihtiyaç duyduklarını daha iyi anlamalarını sağlayacaktır. Size neden bir şeyler öğrenmeleri gerektiğini sürekli soruyorlarsa ve “çünkü” ile her zaman cevap veriyorsunuz, yakında güvenilirliğini kaybedeceksiniz. Bunun yerine, onlara "Para hakkında öğreniyorsunuz çünkü gerçek dünyada nasıl yiyecek satın alacağınızı ve faturalarınızı nasıl ödeyeceğinizi bilmeniz gerekir" gibi gerçek bir cevap vermeye çalışın. Basit bir cevap vererek, sınıfta ne öğrendikleri ile gelecekte bu bilgileri nasıl kullanacakları arasında bir bağlantı kurmalarına yardımcı oluyorsunuz.

9. Derslerinizi çevirin
Çevrilen sınıf, “çevrilen” terimi 2012 yılında daha geniş bir eğitim dünyasına girdiğinden beri popülerlik kazanıyor. İlk sunulduğunda, öğrencilerin evde yeni bilgiler öğrenip daha sonra okula gelip ders zamanını eleştirel düşünme için kullanabildikleri fikri faaliyetleri ve kavramların pekiştirilmesi benzersizdi. Ancak, birçok öğretmen bu stratejiyi kullanıyor ve olumlu sonuçlar elde ediyor. Döndürülmüş bir sınıftaki öğrenciler, kendi başlarına ( farklılaştırılmış öğrenme için mükemmeldir ) çalışabilir ve sınıfta oldukları zaman akranlarıyla daha etkileşimli ve anlamlı bir şekilde meşgul olabilirler. Bir sonraki dersiniz için çevrilen öğretim stratejisini kullanmayı deneyin ve öğrencilerinizin katılımının derinliğini gözlemleyin.

10. Kutunun Dışını Düşünün
Ders planları, öğrencilerin oturup tekrar tekrar not aldıkları çalışma sayfalarını veya dersleri içermelidir. Kutunun dışında düşünmeyi deneyin ve tamamen sıra dışı olan bir ders planlayın. Konuk konuşmacı davet edin, geziye çıkın veya dışarıda öğrenmeye başlayın. Yeni ve farklı bir şey denediğinizde, öğrencilerinizin olumlu tepki vermesi için iyi bir şans var. Bir ders planlarken, başka bir öğretmenle işbirliği yapmayı veya öğrencilerinizi sanal bir saha gezisine götürmeyi deneyin. Öğrencileri meşgul eden öğrenmek en etkili olanıdır. Öğrencileriniz materyali çeşitli yaratıcı yöntemlerle onlara sunduğunuzda öğrenmeyi daha ilginç bulacaklardır.

https://www.thoughtco.com/ways-to-keep-your-class-interesting-4061719

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol