Sınav Zamanları Yaklaşırken Kolayca Öğrenmek İster misiniz? Hemen Hatırla, "İşte Feynman Tekniği"

Sınavlara çok fazla çalışsanız da, sınav esnasında karşınıza çıkan sorunun cevabını hatırlamayabilirsiniz. Bunun önüne geçmek ve onda hızlıca hatırlamak için size süper bir teknik

Sınavlarda, günlük yaşamımızda öğrenmeyi ve hatırlamayı kolaylaştıracak bir teknikten bahsedeceğim: Feynman Tekniği. Bahsettiğim isim Nobel Ödüllü Fizikçi Robert Feynman. Zamanında tüm matematik bölümüne kafa tutan Feynman diyor ki; "Anlaması ya da algılaması ne kadar zor olursa olsun herhangi bir şeyi en basit şekilde bana anlatın, ben de sonunda sizin ulaştığınız sonuca ulaşırım". Aslında Feynman Tekniği’nin yaklaşımı da konuyu, fikri ne olursa olsun hiçbir şey bilmeyen birine anlatır gibi çalışmak.
Gelelim tekniğimizin ne ve nasıl olduğuna. Tekniğimiz 4 temel adımdan oluşuyor.
...
1.Adım: Öğrenmek istediğiniz nedir, bunu belirleyin.
Defterinizin ya da not kâğıdınızın tepesine belirlediğiniz konuyu yazın.
...
2. Adım: Öğretmen olun ve konuyu başkalarına anlattığınızı düşünün.
Konuyu bir öğretmen edasıyla anlatacakmış gibi yazın. Böylece bu konu hakkında eksik olduğunuz yerleri kendiniz göreceksiniz. Ve anlatmanız gereken başka biri olduğunu düşünmek sizi araştırmaya teşvik edecek! Karşınızdan sorular geleceğini düşünün, kendiniz bu soruları cevaplayın. Takıldığınız yerleri keşfedin.
...
3. Adım: Her takıldığınızda kaynaklarınıza dönün.
Üzerine çalıştığınız konuyu, başkalarına anlatabilecek yetkinliğe gelene kadar araştırın. Gerekirse yardımlar alın.
Bireysel Başarınızı Planlayın: Etkili Bir Stratejinin 5 Önemli Adımı

4. Adım: Basit, sade bir dil kullanın.
Unutmayın, burada öğretmen sizsiniz. Öğrendiklerinizi kendi kelimelerinizle anlatın. Zaten diğerleri size zor gelmişti, unutmayın. Eğer yazdıklarınız size hala karmakarışık ve uzun geliyorsa bir şeyler hala kafanızı karıştırıyor demektir. Kendi benzetmelerinizi oluşturun, bunlar aklınıza daha kolay gelebilecek benzetmeler olsun. Bunları yazabilirsiniz, böylece konuları hemen hatırlayacaksınız.
...
Tüm adımlar tamam peki ya şimdi?
Belirlediğiniz konu hakkında kendinize daha çok güvenebilirsiniz, kendi kafanıza takılan tüm soruları cevapladınız çünkü.
Benzetmeler yaptınız, kendinize iyi bir hoca oldunuz ve artık sorulan sınav soruları sizi korkutmamalı.

Eksiklerinizi fark ettiniz, kendinizi bu yönden tamamladınız.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol