Otistik öğrencileri desteklemek için üç altın kural

Dr Luke Beardon , “Otistik olmak zorunlu olarak devre dışı bırakmak değildir” diye açıklıyor . “Bunun yerine, bir dezavantaj. Ve bu dezavantaj, otistik olmanın bir sonucu mu, yoksa belirli bir ortamda olmanın bir sonucu mu? ”

Dr Beardon, ikincisi olduğundan emin. Sheffield Hallam Üniversitesi'ndeki Otizm Merkezi'nde çalışan kıdemli bir öğretim görevlisidir  ve bu haftaki Podagogy podcast'inde neden otistik çocukların okulda gereksiz yere zorlandığına inandığını açıklamaktadır.

“Öğretmen olmak ve gerçekten iyi düzeyde katı destek olmaksızın otistik topluma katılma beklentisine sahip olmak öğretmene, çocuğa ve aileye büyük ölçüde haksızlık ediyor” diye açıklıyor. “Ama bu çocuklara hiç şüphem yok.”

Çocuklarda otizm belirtileri
Kısmen, bu, otistik gençleri desteklemenin belirli bir yolunun olduğu konusunda bir yanlış anlama var.

“Bazı okullara gidiyorum ve onlar otistik bir çocuk olan otistik bir otu çocuğa nasıl oturacaklarını bildiklerini anlatacaklar. Otistik bir çocuk olan otistik bir çocukken, bu noktada sizin ne hakkında konuştuğunuzu bilmiyorsunuz. Jane için çalışmanın Johnny için çalışacağını varsayıyorlar.

“Tüm otistik insanlar için işe yarayan hiçbir şeyi asla elde edemezsiniz. Bu, kişinin otistik olduğunu anlamakla ilgilidir. Bu, öğretmenin standart yolların çoğunun etkili olmayabileceğini ve daha sonra öğretmenin bu yollarını bireysel bir otistik gereksinime uyarlamaya çalıştığı anlamına geldiğini anlamaya çalışır. ”

Otizmli çocukları belirleme
Çocukların başarısız olmasının bir başka yolu da, onları otistik olarak tanımlamanın bir başarısızlığıdır.

“Gün boyunca elde etmek için maskeleme davranışını benimseyen bazı otistik çocuklara sahip olursunuz, ancak okulda hissettikleri altta yatan kaygıyı ortadan kaldırmaz. Öyleyse, sahnelerin ardında yatan şey, öğretmenin gördüğü ve çocuğunun evine gidip kaygısının başa çıkamayacağı bir düzeye düştüğü için evini yıkıp evini yıkabileceğinden çok farklı olabilir, ”diyor Dr Beardon,

“Elbette, eğitim açısından bakıldığında, tüm sorunların evde (varsayım yapıldığı) neden ev ortamı olması gerektiğini anlıyorum, ama neredeyse her zaman gündemde endişe uyandırıyor. Çocuk anksiyete göstermek için evde yeterince rahat hisseder.

“Biliyorum ki birçok aile, okulda davranışların okulda gerçekleşmemesi durumunda, evde neler olduğunu anlatmayı çok zor buluyor. Fakat ebeveynlere inanılmalı - bu şeyleri yapmazlar. ”

Otizm desteği
Okulların otistik çocuğun ihtiyaçlarını karşıladığından emin olacağı pratik süreçler var, diyor Beardon ve bunları üç altın kural olarak gruplandırıyor.

Otizm artı çevre, sonuçlara eşittir. Bu sonuç olumlu veya olumsuz olabilir, ancak otistik olan kişi aynı kalır; sonuçlara yol açan çevre. Eğer başarılı bir sonuç almak istiyorsanız ve otizmli kişiyi beynini değiştiremediğini fark ederseniz, değiştirebileceğiniz tek şey ortamdır. Ve çoğu zaman, ama her zaman değil, o çevredeki insanlar anlamına gelir.

Otistik olmayan nüfusun geri kalanı için kullanacağınız ile aynı olan otistik bir kişiyi kullanacaksanız - onlarla konuşarak, onlara öğreterek - o zaman otistik olmayan kişiyle daha fazla başarı elde edeceksiniz. Otistik nüfusla çalışmanın daha az şansı olacak. Temel olarak, geleneksel yol sadece işe yaramayacaktır.

Ne koyduğun, dışarı çıkardığın şeyle dengelenmek zorunda. Otistik bir çocuğa uzun vadede kullanmayacakları bir beceri geliştirmeleri için zaman harcayacak zaman yoktur. İnsanlar otistik bir çocuğun el yazması için saatler harcayabilir, neden? Onların tipine dokunsunlar. Otizminden dolayı gerçekten zor olan bir çocuğunuz varsa, onlara bir dizüstü bilgisayar verin. Bu herkesin hayatını çok kolaylaştırıyor. Savaşları seç, esasen.

Esneklik anahtarıdır
Poddon, Dr Beardon da davranışları, davranış politikalarını ve makul ayarları tartışıyor.

“Birçok ortaöğretim okulunda, sadece birazcık bir anlayış büyük bir fark yaratabilir. Çok pahalıya mal olmak ya da büyük olmak zorunda değildir, fakat otistik bir çocuk için büyük bir fark yaratabilir. Otistik bir çocuğun hayatını okulda daha iyi bir hale getirme olasılığı yüksek olan her şeyin lehine. Ben koridor geçişi bir kabus olabilir, okul zili kurtulmak gerçekten yararlı olabilir gibi sendeleyerek geçiş kez büyük bir hayranıyım. Yapabileceğimiz şeyler varsa, başkalarına zarar vermeyecek otistik çocuklar için daha etkili olma ihtimali varsa, o zaman kesinlikle bunun için gidelim. ”

Bu, kuralların bükülmesini içerir, örneğin, bir çocuğun ayakkabılarını çıkarması veya bir kravatını gevşetmesi veya duyusal zorluklardan dolayı bir üst düğmeyi geri alması. Bu tür istisnaların, aşağıya düşürülecek bir davranış politikası getireceğini iddia ediyor.

https://www.tes.com/news/three-golden-rules-supporting-autistic-pupils

Jon Severs tarafından
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol