Okuryazarlık İlk Programı Bir Okulu Nasıl Canlandırdı

By Carly Berwick
Bronx'taki Concourse Village İlköğretim Okulu'ndaki dört ikinci sınıf çocuğu, bir halı üzerinde uzanıyor ve bacaklarını havada saksalarak saksafon müziği bir sınıf konuşmacısında çalıyor. Ancak öğretmenleri Bay Lozada onlara düz bir şekilde oturmalarını veya kıpırdatmalarını durdurmalarını söylemedi: Günün matematik dersine sayma atlama üzerine odaklandıkları sürece istedikleri her şeyi kıpırdatabilirler.

Odanın başka bir bölümünde bir kız, bir matematik problemine çözümünü yazmak için beyaz tahtaya taşınır ve birçoğu iPad'lerde çalışır, bir eş öğretmen ve bir öğrenci öğretmeni odanın etrafında dolaşır.

İlk bakışta, akışkan sınıf yapısı, New York'taki ilköğretim okullarının yaklaşık yüzde 96'sından daha yüksek olan, yoksulluk dereceli bir devlet okulunda öğrenmenin ne olduğu konusundaki geleneksel bilgeliğin bir kısmıyla çelişmektedir; katı kuralların ve rejimlerin başarılı bir şekilde aktarıldığı “mazeret” tüzük okulları uygulamak.


Bunun yerine, Concourse Village'da öğrenciler için yüksek beklentilerin bir birleşimi, öğretmenin güçlendirilmesine prim veren düz bir raporlama yapısı ve tüm konularda yenilikçi bir okuryazarlık ilk yaklaşımı 361 öğrencinin başarılı olmasına yardımcı oluyor. Öğrencilerin yüzde seksen sekizi 2018'de şehir içi ortalamadan 40 puan daha yüksek olan 2018'de İngilizce ve matematik sınavlarından geçti ve 2018'de okula ABD Eğitim Bakanlığı'ndan bir Mavi Kurdele Ödülü verildi.  


George Lucas Eğitim Vakfı
Okulun etkinliğinin bir kısmı, tüm öğrencilerin hem yüksek kaliteli öğretim uygulamalarına hem de destekleyici ve güvenli bir öğrenme ortamına erişim verildiğinde öğrenebilecekleri inancından kaynaklanmaktadır, diyor, çocukları da okula devam eden eski bir öğretmen olan Principal Alexa Sorden. Her sabah öğretmenler çocukları okula gelirken kucaklaşma ve el sıkışmalarıyla karşılar, herhangi bir sorun belirtisi arar ve buna göre müdahale eder.

“Ülkedeki en fakir kongre bölgesinde bulunuyoruz. Uzun süredir başarının neden olmadığının bahanesi olarak kullanılmış, ”dedi. Yüzde 15'i evsiz olan öğrencilerden Sorden. “Bir okul lideri olarak, bir öğrencinin bir LEP olup olmadığı veya bir barınakta yaşayıp yaşamadığı hakkında konuşmam yok - bu şeylerin sizi durduracağına inanmıyorum.”

AYNI SAYFADA BAŞLARKEN
Okul her zaman bir başarı öyküsü değildi.

2013 yılında, Sorden, selefinin düşük performans ve itibarsızlık nedeniyle kapatılmasının ardından ilkokulu yeniden açmıştır.

Washington’da yakındaki yüksek gelirli bir ailede büyüyen Sorden, “Daha önce hiç bir tutarlılık yoktu” diyor . “Mobilyadan dile kadar uyum için her şeye ihtiyacım vardı, böylece çocuklar bir öngörülebilirlik hissine sahip olabilirler ve kendilerini güvende hissedebilirlerdi.”


Veriler 2018-19 akademik yılından
Aynı birinci ve ikinci sınıf öğrencileri Sorden'in kampüsteki ilk düşüşü için geri döndüklerinde, yeni boyanmış bir bina, yeni modüler mobilyalar ve yeni öğretmenler tarafından karşılandılar. Dönüşümün bir kısmı, öğretmenlere daha fazla özerklik kazandıran liderlikteki bir değişimi içeriyordu. Düz bir liderlik yapısı - Sorden kampüsteki tek yönetici - Concourse Village çalışanlarını birbirlerinden öğrenmeye ve öğrencileri için neyin en iyi olduğunu bildiklerine güvenmeye teşvik eder.

Sorden bırakma adı verilen dikkatli bir şekilde koreograflanmış prosedür kullanan Sorden , öğretmenleri tamamlayıcı güçlü ve zayıf yönleriyle eşleştirir. Bir seferde altı hafta boyunca, bu çiftler veya “büyüme ortakları”, gözlemlemek için 15 dakika boyunca haftada bir kez birbirlerinin sınıflarını ziyaret eder. TAG (: Sonrasında onlar çocuklara ders aynı formatta geribildirim sunmak için bir araya söyle , sizin gibi bir şey sormak soru ve vermek bir öneri).


George Lucas Eğitim Vakfı
Dördüncü sınıf bir İngilizce ve sosyal bilgiler öğretmeni olan Lizzette Nunez, Concourse Village'da “iklimde bir fark” olduğunu fark ettiğinde öğretti.

“Kapını kapat” değildi. 'Biz bir takımız; size yardım edeceğiz; birlikte çalışacağız. En iyi uygulamam varsa, sizinle paylaşacağım '' dedi.

OKUMA YAZMA-İLK YAKLAŞIM
Sorden, okulda etkili uygulamalar oluşturmak için, sınıf öğretmeni ve okuryazarlık koçu olarak dokuz yıllık deneyimine dayanarak, koro okuma ve yakın okumanın bir karışımı olan İşbirlikli Okuma adlı bir yaklaşım geliştirdi.

Modelde, öğrenciler kelime dağarcığını geliştirmek ve okuma yeterliliğini artırmak için her gün yüksek, zorlayıcı sınıf düzeyinde ve sınıf seviyesindeki metinlerin bölümlerini sesli olarak okurlar. Ardından, MACAS yöntemini ( ana fikir, açıklama , anlama , yazarın amacı ve özeti ) izleyen küçük gruplardaki soruları , kendi başlarına denemeden önce paylaşılan, güvenli bir alanda sıklıkla opak bir analiz sürecini açığa çıkarmak için yanıtlıyorlar .


George Lucas Eğitim Vakfı
Okul ayrıca okuryazarlık becerilerinin tüm disiplinlerde öğretilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Sanattan matematiğe kadar her sınıf, öğrencilerin metinler hakkında eleştirel düşünmelerini sağlamak için yakın okumaya ve yansıtıcı yazmaya odaklanır.

CVES mezunu ve şu anki yedinci sınıf öğrencisi Kianna Beato, hem matematikte hem de İngilizce'de ek not alma ve yeniden okuma gibi teknikleri kendine güven ve yeteneğini artırmak olarak söyleyen “Hazırdım çünkü öğretmenler bana iyi ders verdi. “Farklı bir okulda korkacak hiçbir şey olmadığını biliyordum.”

Yasmin Al-Hanfoosh'un sınıfında Mozart, üçüncü sınıf öğrencileri bilimsel metinlerin yakından okunması üzerine altı kişilik gruplar halinde çalışmaktadır. Al-Hanfoosh, öğrencileri istekte bulunan - “Kullanılan mıknatıslar nedir?” - kelimeleri de bulmaya yönlendirir. İşleri bitince bir istasyona gidip ana fikri kendi başlarına bulma konusunda yeni bir makalede pratik yapıyorlar.

Matematik derslerinde, tüm öğrenciler matematik problemlerini çözdüklerinde beş standart adımı uygularlar: problemi açıklamak; çözmek için bir plan düşünün; çözmek için bir strateji kullanmak; etiket ve matematik dili kullanılarak nasıl çözüldüğünü açıklar; ve son olarak, kalıpları ve kuralları tanımlayarak bağlantılar kurun.

Bir matematik ve fen öğretmeni Blair Pacheco, “Okuma becerileri gelişecek çünkü bu önemli” diyor. “Belirli kelimelerle anlıyorlar, bu yüzden özleri anlamalarına ve okuduklarının içeriğini gerçekten anlamalarına yardımcı olacak.”

BEKLENTİ KÜLTÜRÜ
Okuryazarlığa odaklanmak, sanat için daha derin bir anlayış ve takdir geliştirmek için bile genişledi.

Courtney Watson'ın ikinci sınıf sanat dersinde, öğrenciler ressamın Romare Bearden'ın Bloku ve Edward Hopper'ın Demiryolu Dolgusu'ndaki ruh halini nasıl aktardığı ve ruh halinin kırsal, kentsel ve banliyö topluluklarının özelliklerini anlamada nasıl bir araya geldiği gibi karmaşık kavramları tartıştı . Daha sonra temaları kendi sanat eserlerine uyguladılar.

Watson, öğrenci demografisine atıfta bulunarak, özellikle zorlu bir okuyucu veya İngilizce öğrenen için bir metin bazen çok korkutucu olabilir, dedi. “Sanat evrensel bir dildir - her çocuk bir sanat eserini okuyabilir.”


George Lucas Eğitim Vakfı
Bu disiplinlerarası yaklaşım, çoğu Concourse Village öğrencisini, okula hiç İngilizce bilmeyen veya çok az bilenle bilen öğrenciler de dahil olmak üzere okuma ve matematik yeterliliği konusunda not seviyesinin üzerine çıkardı. Özellikle, öğrenci nüfusunun yaklaşık dörtte birini oluşturan İngilizce öğrenenler ve engelli öğrenciler, hem matematik hem de İngilizce sanat devlet sınavlarında genel eğitim öğrencilerinden daha yüksek puan alıyor .

“Biz bir toplulukuz - bu doğru bir ifade” diyor okulun yakınında büyüyen ikinci sınıf öğretmeni Richard Lozada. “Desteğim var; Ben birine gidebilirim. İnsanların neye ihtiyaç duyduğunu sormak ve birbirlerinden öğrenmek için kendilerini çok rahat hissettiriyor ”dedi. 


Bunu ÇALIŞAN BİR OKUL yapan şey
2013 yılında eski bir öğretmen ve okuryazarlık koçu olan Principal Alexa Sorden, önceki performansının düşük performans ve itibarsızlık nedeniyle kapatılmasının ardından New York'taki Concourse Village İlköğretim Okulunu devraldı. Neredeyse tamamı düşük gelirli hanelerden gelen 361 öğrenci okula geri döndüğünde, yenilenmiş bir bina, yeni öğretmenler ve her sınıftaki yüksek kaliteli öğretim uygulamaları ile karşılandılar.

Sorden liderliğinde, K okul öncesi 5 okula başladı. Düz bir liderlik yapısı kullanarak - tek yönetici Sorden'dir - öğretmenler birbirlerinden bir şeyler öğrenip destekleme ve öğrenci sonuçları için hesap verme sorumluluğunu paylaşma yetkisine sahiptir. Yenilikçi, okur-yazarlık ilkesi, öğrencilerin İngiliz dili sanatından matematik ve sanata kadar her konuda temel becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur.

İSPAT PUANLARI:
Okul, 2017 yılında New York'taki tüm ilköğretim okullarının yüzde 95,8'den daha iyi bir dereceye ulaştı.
2018 yılında, öğrencilerin yüzde 88'i New York State sınavlarında hem matematik hem de İngilizce sanatlarında, şehir genelindeki ortalamalardan 40 puandan daha yüksek puan aldı.
Okul, 2018 yılında Örnek Performans için Mavi Kurdele Ödülü aldı.
 

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/how-literacy-first-program-revived-school

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol