Okulların Açılmasıyla İlgili Bir Kritik Açıklama Daha Geldi

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Milyonlarca vatandaşın merak ettiği en önemli konulardan biri de okulların açılıp açılmayacağı, yada okullar açılırsa hangi şartlarda açılacağı sorusu.
Mart ayından beridir kapalı olan okullar 15 Ağustos'ta özel okulların başlatacağı telafi eğitimleri ile devlet okullarının 31 Ağustos'ta başlatacağı eğitim öğretim yılı, nasıl ve hangi şartlar altında devam edecek. 
Salgın sürecinde özellikle veliler çocuklarını bu şartlar altında okula göndermeyecekleri yönünde birleşmiş durumda.
Okulların açılması ve okullarda alınacak önlemler , tedbirler hangi şartlarda olacak? Okulların açılması gündemden düşmezken her gün bu konuda yeni bilgiler gelmeye devam ediyor


Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Çetin açılacak olan okullar hakkında önemli açıklamalarda bulunarak Eylül ayının ortalarından itibaren ise üniversitelerin açılmasının da planlandığını vurguladı. İlhan Çetin açıklamalarında okulların liselerden ilköğretim okullarına doğru kademeli olarak açılması gerektiğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

EYLÜL’ÜN ORTALARI
“Ağustos ayının sonundan itibaren Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı okulların eğitim ve öğretime başlaması söz konusu. Eylül ayının ortalarından itibaren ise üniversitelerimizin açılması planlanıyor. Bu nedenle bu 1, 1.5 aylık süreyi çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Vaka sayıları bu şekilde fazla seyrederse bir takım ekstra tedbirleri almamız gerekebilir.”

KADEMELİ OLARAK AÇMA
Ayrıca Çetin açıklamalarının devamında yaşı büyük öğrencilerden oluşan sınıflar pilot seçilerek öncelikle eğitim ve öğretime bu sınıflardan başlanılması daha doğru olacağını vurguladı ve şöyle devam etti:

“Bu sınıflardaki vaka sayısı ve artışı gözlenerek arkasından orta okulların ve sonrasında ilkokulların açılması gerektiğini savunuyorum. Lise seviyesindeki öğrencilerin tedbirlere uymasının daha kolay sağlanacağında, onların tedbirlere ne kadar uyduğunu, aynı ortamlarda çok sayıda kişiyi barındırdığımızda bunun vaka sayıları üzerindeki etkilerini görerek arkasından orta okul ve ilkokulların açılmasının daha uygun olacağını düşünüyorum.


 
Covid-19 nedeniyle konan kısıtlamaların büyük bir bölümünün 2 Haziran tarihinden itibaren kaldırılması ile toplumsal tedbirlerin gevşetilmesi nedeniyle kaynaklanan sıkıntıları biz Haziran ayının ortalarından itibaren görmeye başladık.

Maalesef günlük vaka sayılarımız bin 500, bin 600’ekadar çıktı. Vaka sayısı 700’lerden iki kat artışla bin 500’lere kadar çıkmıştı. Bir takım tedbirlerin yeniden uygulanması ile vaka sayıları yeniden 900’lara kadar inmişti. Ardından yeniden tedbirlere uyulmaması ile birlikte vaka sayımız yeniden bin 200’lere yükseldi. Özellikle Kurban bayramının bir tatil süreci olarak değerlendirilmesi, insanımızın deniz kenarlarına ve tatil yerlerine akın etmesinden kaynaklanan sıkıntıların etkisini de görmeye başladık.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol