Okulların Açılışıyla İlgili Dört Ayrı Senaryo Gündemde

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Mart ayında kapatılan okullar tekrar 31 Ağustos'da açılmaya hazırlanıyor. Salgının halen devam etmesi milyonlarca veliyi bu ortamda çocuklarını sağlıklı bir şekilde okula gönderemeyecekleri konusunda endişe etmelerine neden oluyor.

Milli Eğitim Bakanlığı 81 İl milli eğitim müdürlüklerine okulların açılmasıyla birlikte alınacak tedbirleri genelge olarak gönderildi. 

MEB okulların açılmasıyla ilgili yada yeni eğitim öğretim yılı için farklı senaryolar üretmeye devam ediyor. Salgının gölgesinde açılmaya hazırlanan okullarda Milli Eğitim Bakanlığı velilerin ve öğrencilerin karşısına farklı senaryolar ile çıkacak.

İlerleyen günler, hangi senaryonun devreye gireceğini gösterecek ve durum netlik kazanacak. 

İşte MEB'in okulların açılışıyla ilgili hazırladığı senaryolar

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

MEB’in belirlediği birinci senaryo, okulların belirtilen tarih olan 31 Ağustos’ta açılması. Bakan Selçuk, bunun için çok sıkı şekilde çalıştıklarını ve hazırlıkları yaptıklarını söyledi. Selçuk; “Ne tür hazırlıklar yapmamız lazım? Islak zeminlerde, sınıfın içinde ne olması gerekiyor? Koridorlar nasıl düzenlenmeli? Teneffüse çıkış saatleri nasıl ayarlanmalı? Öğretmenler odasında neye dikkat edilmeli, pansiyonlu okullarda neler yapılmalı? Bütün bunları ayrı ayrı, tek tek çalışıyoruz. Ve bu çalışmaların sonucunda da velilerimiz, öğretmenlerimiz ve okul yöneticilerimiz için çok çeşitli rehberler, el kitapçıkları da hazırlıyoruz” dedi.

HİBRİT EĞİTİM İKİNCİ SENARYO

Bakan Selçuk, planladıkları ikinci senaryo olarak hem yüz yüze hem de uzaktan eğitimi gösterdi.

Selçuk hibrit eğitim için şunları söyledi;

* Diyelim ki koşullar öyle gerektirdi, okulları yarı zamanlı açabilir miyiz? Yani ikinci senaryoda hem uzaktan hem yüz yüze eğitimi birlikte götürmeyi anlatıyoruz.

OKULLAR ŞEHİRLERE GÖRE AÇILABİLİR

MEB’in hazırladığı bir diğer plan ise, okulların bazı şehirlerde açılıp, bazı şehirlerde ise eğitimin online olarak devam etmesi durumu var.

Bakan Selçuk’un üçüncü senaryo için söyledikleri şu şekilde;


Bir başka senaryomuz okulların şehir bazlı olarak açılıp açılamayacağına ilişkin. Okullar şehirlere göre açılırsa diğer şehirlerin telafi programları nasıl ayarlanır, öğretmen eğitimleri nasıl çalışılır?

OKULLARIN AÇILMAMASI DA GÜNDEMDE

Bakan Selçuk, MEB’in üzerinde durduğu son plan olarak ise okulların açılmaması olduğunu söyledi. Eğer okullar belirlenen tarihte açılmazsa, eğitim yeniden EBA TV üzerinden yapılacak.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol