Okullar Nasıl Açılır?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Biliyorum yine çok büyük eleştiri alacak, ama olsun... 33 yıldır yazan bir eğitimci olarak yazmazsam kendime olarak saygımı kaybederim.
Aşağıda yazacaklarım kendi düşüncem. Kendi sınıfımla ilgili pandemi döneminde ortaya çıkan sorunlara karşı çözüm arayışımın bir sonucu.
Bir şeyler yapma gayreti içindeyim. Bu süreçte en faydalı nasıl olurum onun için kafa yoruyorum. Eksiklerim vardır, yanılıyorumdur,  farkında olmadığım başka tehditler vardır... Bunların hepsiyle ilgili gelen görüşlere saygı duyarım.
Ama okullar açılmasın diye kestirip atamam... Okulların açılmaması ile ilgili alınan karara elbette uyacağız zaten başka çaremiz yok. Ama burada fikrimi de beyan etmek zorundayım. 
Çünkü biz öğretmeniz ve öğrencilerimize "sorgulamayı, eleştirmeyi, olaylara farklı yönden bakmayı, çözüm üretmeyi, inandığı yolda dimdik yürümeyi" öğretiyoruz.
Bugün bunun aksi bir davranış gösteremeyiz. Ben de gösteremem.
OKULLAR NASIL AÇILIR?
Bir kere her yeri açık bırakıp okulların kapalı tutulmasını anlamakta zorlanıyorum. Kafeler, lokantalar, otobüsler, Alışveriş Merkezleri, fabrikalar, işçi servisleri, çarşılar tıklım tıklım doluyken okulların kapalı tutulması çok mantıklı gelmiyor bana.
İlla Kapatılacaksa; Her yer Kapatılmalı Okullar Açılmalıdır!
KENDİ SINIFIM ÜZERİNDEN ÇÖZÜM ÖNERİM!
Daha önceki yazımda yaptığım gibi yine okulların açılması ile ilgili teklifimi kendi sınıfım üzerinden yapacağım...
39 öğrencim var. 5 güne böldüğümde her gün 8 öğrencim okula gelir. 
Öğrencileri haftada bir gün olduğu için veliler kendi imkanlarıyla okula getirir. Öğlen kendi imkanlarıyla okuldan alırlar.
Eba üzerinden canlı dersi sınıfta yaparım. 8 öğrencim canlı dersi sınıftan izlerken diğer öğrencilerim evlerinden canlı dersi takip ederler.
Canlı ders dışında kalan zamanda önemli konuları işler ve sınıfta bulunan öğrencilerle işlediğim konuları pekiştirme çalışması yaparım. Bol bol çalışma yaparak eksik konuları tamamlamaya çalışırım. 
Sınıfta 8 öğrenci olduğu için mesafenin korunması konusunda sıkıntı yaşamam.
Her gün müsait olan bir anne velim sınıf kapısının hemen dışına koyacağım sandalyede oturur. Sıkılırsa koridorda adımlar. Tuvalete gitmek isteyen öğrenciyi tuvalete götürür ve elini yıkamasını ve dezenfektan kullanmasını sağlar.
Okulda bulundukları yarım gün içerisinde teneffüs yaptırmam. Bir defa tüm sınıfla birlikte bahçeye çıkarak 10 dakikalık bir yürüyüş yaptırabilirim. (Evet; 4 saat teneffüs yapmadan sınıfta durmak zor... Evet 40 dakika bile fazla... Evet derslerin 30 dakikaya düşürülmesi planlanıyor... Evet çocukların dikkati 30 dakikadan, hatta 20 dakikadan sonra bile dağılıyor.  Ama öğretmen benim ve haftada sadece bir gün 4 saat onları nasıl tutacağımı çok iyi biliyorum. O kadar ki; öğlen her bir öğrencimin evlerine büyük bir mutlulukla koşacağına ve daha giderken gelecek haftanın hayalini kuracaklarına da inanıyorum)
Haftanın 5 günü eğitimi bu şekilde devam ettiririm. Öğrenci haftada bir gün yorulurken ben 5 gün yorulurum ama olsun. Değer mi; değer...
Sizlerden elbette yazıma katkı yapmanızı bekliyorum. Eksik bıraktığım, yanıldığım, gözden kaçırdığım yerler varsa yazmanızdan büyük mutluluk duyarım. 
Yapmamız gereken şey okulları nasıl açabileceğimizle ilgili görüşlerimizi samimiyetle paylaşmaktır.
Ben inandığımız yazdım...
Siz de inandıklarınızı yazabilirsiniz...
Saygılarımla...
Ali ÇAM
Mado Kadriye Kanbur İlkokulu
KAHRAMANMARAŞ 

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Anahtar Kelimeler:
Okullar Nasıl Açılır

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol