Okulda Cep Telefonu Yakalatmanın Cezası

Okula telefon getirmek yasak mı, serbest mi?
Okulda telefon yakalatmak yasak mı
sorusunu hem aile hem de öğrenciler için net bir ifadeyle; yasak olduğunu belirtebiliriz. Çünkü Milli Eğitim Bakanlığı bilişim araçları olarak ifade ettiği her türlü araçlara yasak getirdi. Bunun sonucunda öğrenciye kınama, uzaklaştırma ya da okuldan atılma cezası verilirken veliye de para cezası verilmektedir.

Ayrıca, öğrencinin okulda telefon bulundurması nedeniyle velisine de ceza uygulanmaktadır. Bu kapsamda, Kabahatler Kanunu’nun ilgili maddesine göre 320 lira ceza ödeme çıkmaktadır. Bunun nedeni ise; öğrencinin eline telefon verecek kişinin aile olması ve çocuğun kendi kendine telefonu alamaması örnek gösterilmiştir.

Okulda Cep Telefonu Yakalatmanın Cezası Nedir?
Okulda telefon yakalatmanın cezası
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sert şekilde düzenlenmiştir. MEB’in bu konuda hiç hassasiyeti olmaması görülen kararlar neticesinde anlaşılmıştır. MEB’in Ödül ve Disiplin Yönetmenliği Cep Telefonu İle İlgili 12 Maddesine göre;

Öğrenci bilişim araçlarını kullanarak öğretmenin izinsiz konuşmasını ya da videosunu çekmek, eğitim-öğretim hayatını telefon nedeniyle kötü kullanmak nedeniyle: kınama cezası verilecektir. (Madde 18)
Bilişim araçlarını kullanarak öğretmenleri, okul yöneticilerini izinsiz video kayıt altına almak ve telefon ile rahatsız edici davranışlarda bulunmak nedeniyle: okuldan kısa süreli uzaklaştırma verilecektir. (Madde 8)
Bilişim araçları ile öğretmen, okul yönetimi, idare ve diğer öğrencileri rahatsız etmek nedeniyle: okuldan tasdikname ile uzaklaştırma cezası verilecektir.
Bilişim araçları ile aynı nedenlerle okul yönetimi, öğretmenleri ve öğrenci arkadaşlarını rahatsız etmek nedeniyle: örgün eğitim hayatının bitmesi cezası verilecektir.
Görüldüğü üzere; okula telefon götürmek yasak olduğu gibi cezalar da ağır durumdadır. Telefon götürdüğünüz zaman okul yönetimi tarafından kınama cezası da alabilirsiniz direkt olarak tasdikname ile atılma cezası da. Hatta okul hayatınızın tamamen bitmesi de telefon nedeniyle olabilmektedir. Okul idaresinin bu doğrultuda size verecek oldukları disiplin cezası, sonucu netleşecektir.

Öğrencilerin Okula Telefon Getirmesi Yasak mı?

1. Ceza: Madde 18'e göre okula getirdiği cihazla öğretmenin konuşmasının izinsiz bir şekilde ses kaydına alınması veya görüntülenmesi durumunda öğrenciye kınama cezası verilir.

2. Ceza: Madde 8'e göre öğrenci okula getirdiği cihazlarla izinsiz bir şekilde öğretmeni veya okul yönetimini video ile kayda alırsa uzaklaştırma cezası alabilir.

3. Ceza: Öğrenci okula getirdiği herhangi bir bilişim aracı ile arkadaşlarını, okul yöneticilerini, öğretmenlerini rahatsız ederse tasdikname ile uzaklaştırma cezası alabilir.

4. Ceza: Söz konusu öğrenci okula getirdiği cihazlarla arkadaşlarını, yöneticileri, öğretmenleri rahatsız ederse örgüt eğitim hayatının bitmesi cezası ile karşı karşıya kalabilir.

Yukarıda yer alan 4 ceza okulda telefon yakalatma durumunda başınıza gelebilecek cezalardır. Kınama, uzaklaştırma, tasdikname ile atılma, eğitim hayatı bitirme cezaları oldukça ağır ve önemli cezalardır. Bu cezaları almak istemeyen öğrencilerin dikkatli olması gerekmektedir. Ayrıca velilerin üzerinde de büyük bir sorumluluk vardır. Öğrencilerinin kurallara uyup uymadığını denetleme ve telefon yasağına uymalarını sağlamak önce onların görevidir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol