Okul Müdürü Olmanın Artıları ve Eksileri


Müdür olmayı düşünüyorsanız , işle birlikte gelen tüm artı ve eksileri tartmanız çok önemlidir. Son kararınızı vermeden önce her iki tarafın tüm faktörlerini dikkate alın. Eksileri idare edebileceğinizi düşünmüyorsanız, bu meslekten uzak durun. Dezavantajların sadece barikatlar olduğuna ve artıların buna değer olduğuna inanıyorsanız, o zaman devam edin. Müdür olmak, doğru kişi için müthiş bir kariyer seçeneği olabilir.


Okul Müdürü Olmanın Artıları
Artan Maaş: maaş.com'a göre , bir anapara beklenen yıllık maaş 103,217 $ iken, bir öğretmen için medyan beklenen yıllık maaş 55,532 $ 'dır . Bu maaşta önemli bir artış ve ailenizin finansal durumu ve emekliliğiniz üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Maaştaki bu artış, avantaja baktığımızda göreceğiniz gibi kazanılır. Maaştaki önemli bir artışın, öğretmenden müdüre bu zıplamayı yapması için birçok insana çekici geldiğini inkar etmek yoktur. Ancak, bu kararı yalnız maaş temelinde vermemeniz şarttır.

Her Gün Farklı Bir Şey: Artık bina sorumlusu olduğunuzda fazlalık sorun değil. İki gün asla birbirine benzemez. Her gün yeni zorluklar, yeni sorunlar ve yeni maceralar getiriyor. Bu heyecan verici olabilir ve her şeyi taze tutar. Yapmanız gereken katı bir planla bir güne girebilir ve beklediğiniz tek bir şeyi başaramazsınız. Belirli bir günde sizi neler bekleyeceğini asla bilemezsiniz. Müdür olmak asla sıkıcı değildir. Bir öğretmen olarak rutin oluşturuyorsunuz ve çoğunlukla her yıl aynı kavramları öğretiyorsunuz. Bir prensip olarak, asla yerleşik bir rutin yoktur. Her gün, zaman geçtikçe kendini dikte eden kendine özgü bir rutini vardır.


Daha Fazla Kontrol: Bina lideri olarak, binanızın neredeyse her yönü üzerinde daha fazla kontrol sahibi olacaksınız. Sık sık lider karar verici olacaksınız. Genellikle yeni bir öğretmen işe alma, müfredatı ve programları değiştirme ve zamanlama gibi önemli kararlar üzerinde en azından bir kontrol sahibi olacaksınız. Bu kontrol, binanızın ne yaptığı ve nasıl yaptıkları üzerine damga basmanızı sağlar. Binanız için sahip olduğunuz vizyonu uygulama fırsatı sunar. Ayrıca öğrenci disiplini, öğretmen değerlendirmeleri, mesleki gelişim vb. Dahil olmak üzere günlük kararlar üzerinde tam kontrol sahibi olacaksınız .


Başarılar İçin Kredi: Bina sorumlusu olarak, kredi verildiğinde de kredi alırsınız. Bireysel öğrenci, öğretmen, koç veya takım başarılı olduğunda, sen de başarılı olursun. Bu başarılarda kutlanacaksınız çünkü çizgi boyunca bir yere verdiğiniz bir karar muhtemelen bu başarının gerçekleşmesine yardımcı oldu.

Okulla ilgili birisi bazı alanlarda olağanüstü başarılar için tanındığında, bu genellikle doğru kararların alındığı anlamına gelir. Bu genellikle bir müdürün liderliğine kadar izlenebilir. Doğru öğretmen veya koçu işe almak, yeni bir program uygulamak ve desteklemek ya da belirli bir öğrenciye doğru motivasyonu sunmak kadar kolay olabilir.

Büyük Etki: Bir öğretmen olarak, genellikle öğrettiğiniz öğrenciler üzerinde sadece bir etkiye sahip olursunuz. Bu etkinin önemli ve doğrudan olduğu konusunda hiçbir hata yapmayın. Bir ilke olarak, öğrenciler, öğretmenler ve destek personeli üzerinde daha büyük bir dolaylı etki yaratabilirsiniz. Aldığınız kararlar herkesi etkileyebilir. Örneğin, bir yöne ve rehberliğe ihtiyacı olan genç bir öğretmenle yakın çalışmak, hem öğretmen hem de öğretecekleri her öğrenci üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. İlke olarak, etkiniz tek bir sınıfla sınırlı değildir. Tüm okul boyunca tek bir karar aşılabilir.


Okul Müdürü Olmanın Eksileri
Daha Fazla Zaman: Etkili öğretmenler sınıflarında ve evde çok fazla zaman harcarlar. Ancak, müdürler işlerini yaparken çok daha fazla zaman harcarlar. Müdürler genellikle okula giden ilk ve son kalanlar. Genel olarak, yaz ayları sadece 2-4 hafta tatil alabilen on iki aylık bir sözleşme kapsamındadırlar. Ayrıca, çeşitli konferanslar ve katılmaları gereken mesleki gelişim var.

Müdürlerin genellikle hemen hemen her müfredat dışı etkinliğe katılması beklenir. Çoğu durumda, bu, okul yılı boyunca haftada üç ila dört gece etkinliklerine katılmak anlamına gelebilir. Müdürler, okul yılı boyunca evlerinden ve ailelerinden çok zaman geçirirler.

Artan Sorumluluk: Müdürlerin öğretmenlerden daha büyük bir iş yükü vardır. Artık bir avuç öğrenciyle birkaç konudan artık sorumlu değiller. Bunun yerine, bir müdür her öğrenciden, her öğretmen / koçtan, her destekleyici üyeden ve binalarındaki her programdan sorumludur. Bir müdürün sorumluluk ayak izi muazzamdır. Her şeyde eliniz var ve bu çok zor olabilir.

Tüm bu sorumluluklara uymak için organize olmanız, kendinizin farkında olmanız ve kendinizden emin olmanız gerekir. Her gün öğrenci disiplini sorunları ortaya çıkmaktadır. Öğretmenler günlük olarak yardıma ihtiyaç duyuyorlar. Ebeveynler düzenli olarak endişelerini dile getirmek için toplantılar talep eder. Bunların her birini idare etmekten ve okulunuzda her gün ortaya çıkan diğer sorunların bir bolluğundan siz sorumlusunuz.

Olumsuzlarla Başa Çıkmak: Bir prensip olarak, pozitif olanlardan çok daha fazla olumsuzlukla uğraşırsınız. Tipik olarak öğrencilerle yüzleşeceğiniz tek zaman, bir disiplin meselesidir. Her durum farklı, ancak hepsi olumsuz. Ayrıca öğrenciler, veliler ve diğer öğretmenler hakkında şikayet eden öğretmenlerle de ilgilenebilirsiniz. Ebeveynler bir toplantı istediğinde, hemen hemen her zaman vardır çünkü bir öğretmen veya başka bir öğrenci hakkında şikayet etmek isterler.

Olumsuz olan her şeyle ilgili bu sürekli ilişkiler ezici olabilir. Birkaç dakika boyunca tüm olumsuzluklardan kurtulmak için ofisinizin kapısını kapatmanız veya olağanüstü bir öğretmen sınıfına gitmeniz gerekecek zamanlar olacaktır. Ancak, bu olumsuz şikayetlerin ve sorunların tümünü ele almak işinizin önemli bir bölümünü oluşturur. Her konuyu etkili bir şekilde ele almalısınız, aksi takdirde uzun süre boyunca müdür olmayacaksınız.

Başarısızlıklardan Sorumlu : Daha önce tartışıldığı gibi başarılar için kredi alacaksınız. Ayrıca başarısızlıklardan da sorumlu olacağınızı not etmek çok önemlidir. Bu, binanızın standart test performansına dayalı düşük performanslı bir okul olması durumunda özellikle geçerlidir . Binanın lideri olarak, öğrenci performansını en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olacak programları uygulamak sizin sorumluluğunuzdadır. Okulunuz başarısız olduğunda birinin günah keçisi olması gerekir ve bu omuzlarınıza düşebilir.

İşinizi tehlikeye atabilecek bir müdür olarak başarısız olmanın birçok yolu vardır. Bunlardan bazıları, bir dizi zarar verici işe alım yapmak, zorbalığa uğrayan bir öğrenciyi korumakta başarısız olmak ve etkisiz olduğu bilinen bir öğretmeni tutmaktır. Bu başarısızlıkların birçoğu, sıkı çalışma ve özveriyle önlenebilir. Ancak ne yaptığınız önemli değil, bazı arızalar ortaya çıkar ve binadaki konumunuz nedeniyle bunlara bağlanırsınız.

Politik Olabilir: Maalesef, müdür olmanın politik bir bileşeni var. Öğrencileriniz, öğretmenleriniz ve velilerinizle yaklaşımınızda diplomatik olmalısınız. Ne demek istediğini her zaman söyleyemezsin. Her zaman profesyonel kalmalısın. Ayrıca sizi rahatsız eden bir karar verme konusunda baskı altında kalabileceğiniz durumlar da vardır. Bu baskı önde gelen bir topluluk üyesinden, okul yönetim kurulu üyesinden veya bölge sorumlunuzdan gelebilir .

Bu politik oyun, iki ebeveynin, çocuklarının aynı sınıfta olmasını isteyen kadar basit olabilir. Ayrıca, bir okul yönetim kurulu üyesinin size sınıfta başarısız olan bir futbolcunun oynamasına izin verilmesini istemek için yaklaştığı bir durumda da karmaşık olabilir. Bunun size mal olabileceğini bilseniz bile ahlaki bir tavır almanız gereken zamanlar vardır. Siyasi oyun oynamak zor olabilir. Ancak, liderlik pozisyonunda olduğunuzda, bazı politikaların yer alacağına bahse girebilirsiniz.

Kaynak: https://www.thoughtco.com/what-are-some-pros-and-cons-of-being-a-principal-3194531

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol