Öğretmenlerin Öğrencilerle Olumlu İlişkiler Geliştirmeleri İçin Stratejiler


Öğrencilerinizin güvenini yılın başlarında kazanmanız çok önemlidir. Karşılıklı saygı ile güven duyulan bir sınıf, aktif ve ilgi çekici öğrenme fırsatlarıyla dolu gelişen bir sınıftır. Bazı öğretmenler, öğrencileri ile diğerlerinden daha olumlu ilişkiler kurma ve sürdürmede daha doğaldır. Ancak, öğretmenlerin çoğu, günlük olarak sınıflarına birkaç basit strateji uygulayarak bu alandaki bir sorunun üstesinden gelebilir. İşte denemek için bazı stratejiler.


Yapı sağlamak
Çoğu çocuk sınıflarında yapıya olumlu yanıt verir . Bu kendilerini güvende hissettirir ve öğrenmenin artmasına yol açar. Yapısı olmayan öğretmenler sadece değerli eğitim zamanlarını kaybetmekle kalmaz, çoğu zaman öğrencilerinin saygısını da kazanmazlar. Öğretmenlerin, net beklentiler oluşturarak ve sınıf prosedürlerini uygulayarak sesi erken ayarlaması esastır. Sınırların aşıldığı zaman izleyeceğinizi görmek öğrencilerin eşit derecede önemlidir. Son olarak, yapılandırılmış bir sınıf, en az aksama süresi olan bir sınıftır. Her gün, hiçbir kesinti olmadan veya hiç kesinti olmadan, öğrenme aktivitelerine ilgi duyarak yüklenmelidir.

Heves ve Tutkuyla Öğretin 
Bir öğretmen öğrettiği içerik konusunda istekli ve tutkulu olduğunda öğrenciler olumlu cevap verecektir . Heyecan bulaşıcıdır. Bir öğretmen yeni içeriği coşkuyla tanıtırsa, öğrenciler satın alırlar. Öğretmen kadar heyecanlanırlar, böylece artan öğrenmeye dönüşürler. Dışarıda bırakma, öğrettiğiniz içerik konusunda tutkulu olduğunuzda sınıfınızdaki öğrencilere zarar verecektir. Heyecanlı değilseniz, öğrencileriniz neden heyecanlanmalı?


Olumlu Bir Tutum Var
Herkesin öğretmenleri de içeren kötü günleri var. Herkes idare etmesi zor olabilecek kişisel davalardan geçer. Kişisel sorunlarınızın öğretme yeteneğinizi etkilememesi esastır. Öğretmenler her gün sınıflarına olumlu bir tutum ile yaklaşmalıdır. Pozitifliği aşılıyor.


Öğretmen olumlu ise, öğrenciler genellikle olumlu olacaktır. Kimse her zaman olumsuz olan birinin etrafında olmayı sevmez. Öğrenciler zaman içinde her zaman olumsuz olan bir öğretmene kızacaklar. Ancak, bir öğretmen için bir duvardan geçecekler, olumlu ve sürekli övgü teklif ediyorlar.

Mizahı Derslere Dahil Edin
Öğretme ve öğrenme sıkıcı olmamalıdır. Çoğu insan gülmeyi sever. Öğretmenler mizahı günlük derslerine dahil etmelidir. Bu, o gün öğreteceğiniz içerikle ilgili uygun bir şakanın paylaşılmasını içerebilir. Karaktere bürünmek ve bir ders için saçma bir kostüm giymek olabilir. Aptalca bir hata yaptığınızda, kendinize gülüyor olabilir. Mizah birkaç şekilde gelir ve öğrenciler buna cevap verir. Sınıfınıza gelmekten hoşlanacaklar çünkü gülmeyi ve öğrenmeyi seviyorlar.


Öğrenmeyi Eğlenceli Hale Getirin
Öğrenme eğlenceli ve heyecan verici olmalıdır. Hiç kimse ders vermenin ve not almanın norm olduğu bir sınıfta vakit geçirmek istemez. Öğrenciler yaratıcılıktan hoşlanır, dikkatlerini çeken ve öğrenme sürecine sahip olmalarını sağlayan dersleri severler. Öğrenciler uygulayarak öğrenebilecekleri uygulamalı, kinestetik öğrenme etkinliklerinden hoşlanır. Hem aktif hem de görsel olan teknolojiye dayalı dersler konusunda isteklidirler.

Avantajınız için Öğrenci İlgi Alanlarını Kullanın
Her öğrencinin bir şeye tutkusu vardır. Öğretmenler bu ilgi alanlarını ve tutkularını kendi derslerine dahil ederek kendi avantajlarına kullanmalıdırlar. Öğrenci anketleri bu ilgi alanlarını ölçmenin harika bir yoludur. Sınıfınızın neyle ilgilendiğini öğrendikten sonra, onu derslerinize entegre etmek için yaratıcı yollar bulmalısınız. Bunu yapmak için zaman ayıran öğretmenler daha fazla katılım, daha fazla katılım ve öğrenmede genel bir artış göreceklerdir. Öğrenciler, öğrenme sürecine ilgilerini eklemek için harcadığınız ekstra çabayı takdir edecektir.

Hikaye Anlatmayı Derslere Dahil Edin 
Herkes zorlayıcı bir hikayeyi sever. Hikayeler, öğrencilerin öğrendikleri kavramlarla gerçek hayatla bağlantı kurmalarını sağlar. Kavramları tanıtmak veya güçlendirmek için hikayeler anlatmak, bu kavramları hayata geçirir. Monotonluğu, ezberci gerçeklerin öğrenilmesinden kurtarır. Öğrencileri öğrenmeye meraklı tutar. Bu, öğretilmekte olan bir konseptle ilgili kişisel bir hikayeyi anlatırken özellikle güçlüdür. İyi bir hikaye, öğrencilerin aksi takdirde yapamayacakları bağlantılar kurmalarını sağlar.

Okul Dışındaki Yaşamlarına İlgi Gösterin
Öğrencilerinizin sınıflarınızdan uzakta hayatları vardır. Onlarla ilgi alanları ve katıldıkları ders dışı etkinlikler hakkında konuşun. Aynı tutkuyu paylaşmasanız bile çıkarlarına ilgi gösterin. Desteğinizi göstermek için birkaç top oyununa veya müfredat dışı etkinliklere katılın. Öğrencilerinizi tutkularını ve ilgilerini çekmeye ve onları bir kariyere dönüştürmeye teşvik edin. Son olarak, ödev verirken düşünceli olun . Belirli bir günde gerçekleşen ders dışı etkinlikleri düşünün ve öğrencilerinizi fazla yüklememeye çalışın.

Onlara Saygı Göster
Onlara saygı duymuyorsanız öğrencileriniz size asla saygı göstermezler. Asla bağırmamalı, alay kullanmamalı, öğrenciyi yalnız bırakmamalı ya da onları utandırmaya çalışmamalısın. Bu şeyler tüm sınıfın saygısının kaybına yol açacaktır. Öğretmenler durumları profesyonelce ele almalı. Sorunları bireysel olarak, saygılı, ancak doğrudan ve otoriter bir şekilde ele almalısınız. Öğretmenler her öğrenciye aynı şekilde davranmalıdır. Sık oynayamazsın. Tüm öğrenciler için aynı kurallar geçerli olmalıdır. Aynı zamanda, bir öğretmenin öğrencilerle ilgilenirken adil ve tutarlı olması da çok önemlidir.

Ekstra Mile Git
Bazı öğrencilerin başarılı olduklarından emin olmak için bu ekstra kilometreye gidecek öğretmenlere ihtiyaçları vardır. Bazı öğretmenler, öğrencilerle mücadele etmek için okul öncesi ve / veya okul sonrası kendi zamanlarında ekstra ders veriyor . Ek iş paketleri hazırladılar, ebeveynlerle daha sık iletişim kurdular ve öğrencinin iyiliğine gerçekten ilgi duydular. Ekstra millere gitmek, bir ailenin hayatta kalabilmesi için kıyafet, ayakkabı, yiyecek veya diğer ev eşyalarını bağışlamak anlamına gelebilir. Artık sınıfınızdayken bile bir öğrenciyle çalışmaya devam ediyor olabilir. Sınıf içi ve dışındaki öğrenci ihtiyaçlarını karşılamak ve tanımakla ilgilidir.

https://www.thoughtco.com/develop-positive-relationships-with-students-3194339

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol