ÖĞRETMENİN İŞİ

Okumakta olduğum kitaptaki bir ifade öğretmenin işi üzerinde düşünmeme yol açtı. Düşündüm; değişik bakış tarzları, yaklaşımlar olabileceğini anlayarak size sormaya karar verdim. Şimdi soruyorum: Aşağıdaki ifadelerden hangisi size daha anlamlı ve doyurucu geliyor?

1- Öğretmenin işi öğrencisini eğiterek onun vatana millete hizmet edecek iyi bir vatandaş olmasına yardımcı olmaktır.

2- Öğretmenin işi öğrencisinin potansiyelinin gelişmesine olanaklar sağlayarak onun olabileceği en gelişmiş insan olmasına yardımcı olmaktır.

3- Öğretmenin işi öğrencisinin gelişerek kendi hayatından, ailesinden, milletinden ve insanlığın geleceğinden sorumluluk alan duyarlı bir insan olarak yetişmesine yardımcı olmaktır.

Evet, aklıma gelenler bunlar. Belki sizin aklınıza başka ifadelerde gelir. Bazı okurlarım, neden DİN konusu ifadelerin hiçbirine girmemiş, diye düşünebilirler. Farkındayım. Kendi başına önemli olduğu için bunu ayrı bir tartışma konusu olarak ele alacağım; o nedenle burada ele almadım.

Lütfen, bu üç ifadeyi değerlendirip, hangisinin öncelikle ‘öğretmenin işi’ olmasını istediğinizi ve niçin böyle düşündüğünüz az ve öz olarak ifade etmeye gayret edin. Emek ve zamanınız için teşekkür ederim.

Doğan Cüceloğlu Facebook Sayfasından Alıntıdır

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13