Öğretmen eğitimi iş yükü sorunuyla nasıl başa çıkıyor?

Beşinci öğretim yılında temel sınıf öğretmeni olan Alex, telefonunda o zaman başka bir enerji içeceği açar ve ses çıkarır: 12:32. 

Ayağa dikilmiş, çocuklarının çalışmalarının yığınlarıdır ve Alex, her bir parçanın fotoğrafını çeker ve ardından yorumlarını belgelemeden önce bilgisayara yükler. 

Bu, PGCE’de yıllar önce çalıştığı günden beri her sanat projesi için yaptığı bir şey. Akıl hocaları, bu kanıtı içeren klasörleriyle birlikte bütünlüğüne övgüde bulunmuş ve olağanüstü olarak derecelendirilmiştir. 

O zamandan beri, vurmaya çalıştığı standart budur. 

Hızlı okuma : Kesim işaretleme , öğrenci ilerlemesini nasıl artırdı?

Hızlı dinle : öğretmen yetiştirme

Bunun gibi daha fazla makale ister misiniz? Tes Öğretme ve Öğrenme Facebook sayfamıza katılın

Alex yalnız değil. Her ITE programı benzer bir format izler: üç terim, kanıt toplamak, üç terimde değerlendirme. Ders gözlemleri, konu çalışmaları, genel öğretim çalışmaları ve size rehberlik edecek bir danışmanınız var.

Sonunda, NQT yılı için gitmeye hazırsın. 

Eğitim iş yükünü öğretmek
Bu eğitim süresi öğretmenin daha sonraki iş yükünü ne kadar etkiliyor - ve bu iş yüküyle nasıl başa çıkıyorlar? Öğretmen adaylarını daha sonra iş yükü tükenmesine karşı aşılamanın bir yolu var mı? 

Bazı eğitim sağlayıcılar kurslarında değişiklik yapmaya başlamış ve uygunluğunu ve ilk öğretmenlik eğitimindeki iş yükünün doğasını “iyileştirmediğini” sorgulamaktadır. İş yükü nedeniyle öğretmenlerin beşinci yılda öğretmenlikten çekildiğini biliyoruz - bu yüzden belki de çözüm öğretmenleri tükenmişliğe karşı aşılamak için ITE'ye bakmak olabilir?

Bunun bir hazırlık sorunu olacağını düşünebilirsiniz: ITE sırasında iş yükü öğretim düzeyini gerçekten önemsiyor muyuz? Ancak UCL Eğitim Enstitüsü'nün kıdemli öğretim görevlisi Dr Jane Perryman , öğretmenlerin iş yükünün bir sürpriz olması nedeniyle değil iş yükünün performansından dolayı ayrıldığını keşfetti. 

“Öğretmen adaylarının konusunu sevdiğini ve öğretmen olma fikrinden çok heyecanlandıklarını ve iş yüküne tahammül edebileceklerini düşünüyorlar” dedi. “Öğrenciler için bir fark yaratmak için çok çalışacaklarına inanıyorlar. Ancak, sınıfta olduklarında, iş yükünün aslında performans görevlerinden oluştuğunu görüyorlar. ”

Performans kültürü
Perryman, sınıftaki performansı, öğrencilerden testlerini geçmeye çalışan sürücülere benzetiyor. 

“Performans, öğrencilere fayda sağlamak için değil, bunu yapmak için yapmaktır. Araba sürmeyi öğrenirken ve sınava giren kişi için aynaya dikkatlice bakmak zorundasınız. Ve sürüşünüzü daha güvenli hale getirmek yerine, yaptığınız tek şey sürüş eğitmenine aynaya bakabileceğinizi göstermek. Açıkçası, aynaya bakmak gerekir, ancak böyle abartılı bir şekilde değil. Bu görevler sınıfta sadece başkasına yapıldığını göstermek için yapılıyor. ”

Araştırmasında, bırakmış olan öğretmenlerin dayanılmaz buldukları uzun bir icra görevi listesi keşfetti. 

“Mocksteads, öğrenme yürüyüşleri yapıyor, öğrencinin geri bildirim alması gerektiği için değil, onun uğruna bir zaman çizelgesine işaret ettiği için işaretliyor” diye açıklıyor. “İyi öğretim ve iyi ilişkilerin çoğu sözlü olarak ve etkileşimler yoluyla gerçekleşiyor, ancak performans kültürümüz bunun kanıtına sahip olmanız gerektiği anlamına geliyor. Bu yüzden mor ilerleme kalemi veya sözlü geribildirim damgaları gibi saçma şeylere sahip olmalısınız. ”

Değişiklik yapma
Öğretmenlerin bırakmasına neden olan SLT tarafından uygulanan iş yükünün niteliği varsa, bu konuda ITE'nin yapabileceği fazla bir şey olmadığını düşünebilirsiniz. Öyle değil, inanıyor Liverpool John Moores Üniversitesi İlk Öğretmen Eğitimi Müdürü Jan Rowe .

Onlarca yıldır, ilk öğretmen eğitimi, kursiyerlerin bir kanıt klasörü - genellikle fiziksel bir klasör oluşturmasını zorunlu tuttu - ama aynı zamanda daha yakın zamanda bir klasörde bulunacak kanıtların fotoğraflarının çekildiği, tarandığı veya yüklendiği yerlerde dijital çevrimiçi klasörler kabul edildi. yerine.

Rowe kurs direktörü rolünü ilk kez üstlendiğinde, öğretmen eğitimi kursunun iş yükü ile mücadele eden bir öğrenciyi ve özellikle de delil klasörünün tamamlandığını duyuyor. Bu öğrenci okuldan ayrılmanın eşiğindeydi: sınıfta mücadele ettiği için değil, evrak işlerini sürdürmek için mücadele ettiği için. 

Çok fazla yönetici
Rowe, stajyer öğretmenine böyle hissettiren bir sistemde yanlış bir şey olması gerektiğini kuvvetle hissettiğini söylüyor.

“Öğretmen eğitimi programları kanıt kullanmak zorundadır - kanıta dayalı bir değerlendirmedir, bu yüzden kanıt olması gerekir. Ancak direndiklerimiz sadece standartları göstermek adına bir şeyleri taramak, yüklemek ve klasörlere koymak ”diye açıklıyor. “Gereksiz yere zahmetli hale gelen bir süreci kolaylaştırmakla ilgili.”

Rowe, kursun değerlendirmelerini yeniden yapılandırmaya başladı; böylece odak, öğretmen olmanın asıl mesleğine sıkıca kaydırıldı. Bir klasör yerine, Liverpool ITE, öğrenci öğretmeninin standartları nasıl yerine getirdiği tartışmasına dayanan yeni bir sistem sundu.

İlk öğretmen eğitiminde kıdemli öğretim görevlisi Andrea Pratt, “Klasörleri değiştirdik; stajyer, irtibat öğretmeni ve mentorluk okulunun bir araya geldiği ve standartlara uygun bir viva tarzı toplantısı yaptıkları” diye açıklıyor. “Üçgenleştirme gerçekten olumlu bir deneyim ve kişisel olmayan bir dosyaya bakmak yerine, öğrencinin yolculuğuna bakıyoruz.”

Ve bu toplantıyı yaparak, aniden, kağıt toplarının gerekliliği ortadan kalkar. Kanıtları belgelemek ve toplamak için harcanan zaman stajyerlere geri verilir.

Öğretime odaklanın
“Daha önce, ebeveynlerle etkili bir şekilde iletişim kurma standardına uymak için, bir stajyer öğretmen ebeveynlerin akşamına katılacak ve akıl hocaları katıldıklarını söyleyen bir kanıtı imzalayacaklardı ve bu da dosyalarının bir kısmına gidecekti. neden standarda uyduklarını açıklayan makale, ”diye hatırlıyor Rowe. “Şimdi, nirengi toplantısı sırasında öğrenci sadece“ evet, bir anne-baba gecesine katıldım ”diyor ve danışmanları bunu onaylayacak. Çok daha basit. ”

“Sınıf üzerinde olumlu bir etkisi olmayan herhangi bir şeyi çıkarmakla ilgili. Eğitim süresince öğrenci öğretmenleri için çok fazla çalışma olduğunun bilincindeyiz. Yaptıkları tüm çalışmaların daha iyi öğretmenler olmaya odaklandığından emin olmak istedik. İyileşmediğini ispat etme nosyonu vardı: kursiyerler, geliştirmek için harcayacak zamanın olmadığı anlamına gelen şeyleri kanıtlamak için çok zaman harcıyorlardı. ” 

Öğretmenlerin ayrıldıklarında şikayet ettikleri performansın ITE'nin başlangıcından itibaren teşvik edildiğini iddia edebilirsiniz. Kursiyerlerden her standardı kanıtlamaları istendi, bazı durumlarda standart başına altı kanıt sağlamaları istendi. ITE'ler bu sistemi reddederler ve bunun yerine öğrencilerden geliştirmeye odaklanmalarını isterlerse, eğitim yılında iyi alışkanlıklar katmaktadırlar. Ayrıca, esas olarak öğretmenleri, performans gösterici olan hiçbir şeye hayır demeleri ve zamanlarını gösteriye harcaması için eğitiyorlar.

Güven eksikliği
Fakat ilk başta basit bir sürecin bu aşırı karmaşıklığına nasıl ulaştık? Rowe, eğitimde daha büyük bir sorunun belirtisi olduğunu söylüyor: öğretmenlere güven olarak profesyonellerin kötüleşmesi.

“Öğretmenlerin sistematik olarak yeterince takdir edilmediği görülüyor - öğretmenler entelektüel açıdan meraklı ve insanları inşa eden ilişki” diyor ”diyor. Ancak bir kontrol listesinin öğretmenlerin profesyonel yargılarına göre daha saygılı olduğu eğitim aşamasına geldik. Üçgenleştirme yöntemimizi kullanmak öğretmenlerimizi güçlendirir, çünkü mentor görüşü en önemlisidir. ” 

Perryman kabul eder. 

“Kanıt klasörü kesinlikle bir icra görevidir” diyor. “Öğretmen adayının mentoru ve okulu öğrenciyi tanıyor - bu klasöre gerek yok. Başarılı bir öğrenci öğretmenseniz, mentorunuz derslerinizin iyi planlanmış olduğunu görecektir, önceden belirlenmiş bir biçimde bir klasörde yazılmış bir plana ihtiyacınız yoktur. Öğrencilerden bu klasörü oluşturmalarını isteyerek, onlara bunun iyi bir uygulama olduğunu söyleriz: bu ne öğreti olmalıdır. Ve öyle değil. ”

Lekelenme sorunları
Eski kanıt klasörü değerlendirme yöntemi lehine tartışılabilecek bir şey, değerlendirme yönteminin özensiz bir klasörün, bir öğretmenin dersle ne zaman baş edebileceğinin kesin bir göstergesi olduğudur. Klasör boşsa, mücadele ettiklerinden emin olabilirsiniz. Yardıma ihtiyaçları olduğunu kolayca görebilseniz, yardımı yerine koyabilirsiniz. 

Ve yine de Rowe, klasörlerin bunu asla açığa vurmadığını savunuyordu. 

“'Bana, bu öğrencinin portföylerine dayalı olandan daha iyi olduğunu kanıtlayın' derdim. Yapamazsın Birinin daha fazla kâğıt veya güzel notu olabilir, ancak bu size ne tür bir öğretmen olduklarını söylemez. ” 

Bunun yerine Rowe, mentorun herhangi bir olası sorunu işaretleyebileceğine güvendiğini ve bunun yerine kursla mücadele eden öğrencilere yardımcı olmak için çok ayrıntılı bir destek sistemine sahip olduklarını söylüyor.

Elbette, stajyerler basitçe yardım isterse - ve aynı zamanda tam anlamıyla öğretmenleri olduklarında, yardım istemek veya sorunları vurgulamak iş yükü cehennemindeki bir düşüşü durdurabilir ve sonunda mesleği bırakabilirler.

Öyleyse, ITE'nin bir başka odağı, öğretmenlerin yardım istemenin yalnızca Tamam değil aynı zamanda yapmaları gereken bir şey olduğunu kabul etmeye alışması olabilir. 

Hedeflenen destek
Kursların birçoğu bunu yapıyor, Liverpool John Moores Üniversitesi Ana Program Lideri Paul Killen, öğrencilerin destekle ilgili dili 'erken müdahale' yöntemlerinden birine değiştirip değiştirmediklerini öğrenmek için daha fazla istekli ve yardım istekli olduklarını tespit etti. 

“İki haftalık ek destek çerçevemiz var” diyor. “İki hafta boyunca, stajyerin ekstra yardımı var - okunacak şeyler, daha fazla rehberlik, daha fazla gözlem. Ve sonra bu iki haftanın sonunda, şeyleri gözden geçiririz ve sonra endişe nedeni olup olmadığına karar veririz. ”

Rowe ayrıca, daha fazla danışmanı, stajyerleri zorlanıyorsa konuşmaya teşvik etmek amacıyla müdahalesini açıklama biçimini değiştirme kararı aldı. 

“Müdahalenin 'düşük ilerleme ve risk altındaki'“ ek destek ağı ”olarak adlandırılmasından geçişle ilgili - mentörlerin endişelendikleri öğrencileri yönlendirmek için çok mutlu olduklarını gördük. Bu da öğrencilerin ihtiyaç duydukları desteği aldıkları anlamına geliyordu. Dil gerçekten önemli. ”

Pozitif etki?
Bütün bunlar öğretmenleri iş yükü baskısından aşılayacak mı? ITE yalnızca bu kadarını yapabilir - okulların çalışma şeklini değiştirmek, hepsinden öte, sorumlulukları değildir.

Ancak yapabilecekleri stajyerleri iyi alışkanlıklar konusunda eğitmek ve iş yükü görüşlerinin daha bilinçli olmasını sağlamaktır. Onları erkenden iyi uygulamalara sokarak, bunu okullara taşıyabilirler. Daha önce, ITE kanıt klasörü bazı okullardaki statükoyu kabul etmenin bir yoluydu, şimdi yapmaya başladıkları öğrencileri ağır iş yüküne karşı koymak için hazırlıyorlar. 

“Sertlik evrakla ilgili değil” diyor Killen. “Önemli olan sınıf uygulamalarının kalitesidir. Evrak işleri eğitim boyunca bir titizlik işareti haline geldi - ve aslında, hiçbir şekilde titizlik göstermiyor. ” 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14