Öğrencilerle Esnek Oturma Tasarımı

By Tom Deriş
Tom Deris'in sınıfına bir bakış
Dokuz yıl önce, sınıfımın düzenini değiştirmeyi düşünmeye başladım - çocukluğumdan beri büyük ölçüde değişmeyen geleneksel sınıf yapısı. Şimdi sekizinci sınıfımda, ikinci ve üçüncü sınıf öğrencilerimle esnek oturma alanı araştırıyorum.

Öğrencilerden tasarım fikirlerini bulmaları için bana yardım etmelerini ve o zamanlar sahip olduğumuz mobilyalarla sınıfımızı dönüştürmenin beyin fırtınası yollarını sormaya başladım. Eğer bu adım iyi giderse, zaman içinde daha fazla mobilya ekleyebileceğimi biliyordum.

Her yıl yeni bir oturma şekli ekliyorum. Top sandalyelerle başladım, sonra tekerlekli ve sallantılı tabureler içeren masalar ekledim. Son yıllarda ofis koltukları ve kepçe rock'ları ekledim. Son sekiz yılda, şu anda dahil olan geleneksel olmayan oturma seçeneklerimi toplamak için birkaç burs kazandım: tekerlekli 14 masa, sekiz yalpalama tabure, altı tur masası, altı kepçe, dört top sandalyesi, dört ofis koltuğu ve dört ayakta istasyon noktaları. Hala 10 normal sandalyem var.
NASIL ÇALIŞIR
Sonbaharda, genellikle odayı istediğim gibi düzenlerim. Öğrencilerim ve ben okulun ilk birkaç haftasında kuralları ve beklentileri aşarak zaman geçiriyoruz. Sınıf topluluğumuz gerekli temele ve beklentilere sahip olduktan sonra, her ayrı oturma seçeneği için bir ders veriyorum ve tüm öğrencilerden hepsini keşfetmelerini istiyorum.

Öğrenciler odayı araştırdıktan ve tüm oturma seçeneklerini denedikten sonra, odanın odanın düzenini bulmama yardımcı olmalarını istiyorum. Öğrenci girişi benim için son derece önemlidir ve çoğu zaman öğrencilerime sadece benim değil sınıfımız olduğunu söylerim. Okula gelmelerini ve kendilerini yansıtan bir alanda öğrenmelerini istiyorum.

Daha sonra öğrencilerin esnek oturma için kurallar oluşturmama yardımcı olmalarını sağladım ve gerektiğinde öğrencilerimin yıl boyunca başvurabilecekleri her seçenek için posterler asıyoruz. Örneğin, bilya sandalyeleri ile öğrencilerden her zaman ayaklarının yerde durması ve aşırı zıplamamaları istenir. Öğrenciler kurallara uymuyorsa, onları gözden geçiririz, böylece herkes beklenenden net bir şekilde anlaşılır.

Yavaşlamak, sınıfınıza eklemek için bir şey seçmek ve yavaş yavaş öğeler eklemeye devam etmek için esnek oturma denemesi yapmak isteyen öğretmenleri teşvik ediyorum. Kalite üzerinden miktar satın almanızı şiddetle tavsiye ederim. Genelde sadece plastik olan ve silinebilecek ürünler satın alırım ve ofis sandalyelerim hariç kumaştan kaçınırım çünkü temiz tutmak zor.

Öğretmenlerin esnek oturma düzenine geçerken akılda tutmaları gereken bir şey, depolamayı nasıl kullanacaklarıdır. Öğrencilerimden her birinin, defterlerini ve klasörlerini depoladıkları standart posta kutusu yuvalarımıza uyan plastik bir tepsi olan bir çalışma kutusu vardır. Her öğrencinin ayrıca işaretleyicileri, boya kalemlerini ve renkli kalemleri içeren bir Tupperware tedarik kutusu vardır. Çalışma ve tedarik kutuları yerleri belirlediler; böylece öğrenciler nerede oturmayı seçtikleri önemli değil.

Her tip oturma seçeneğinin avantajları ve dezavantajları vardır. Öğretmenler her bir esnek oturma parçasını nasıl yöneteceklerini, saklayacaklarını ve kullanacaklarını düşünmek zorundalar, bu yüzden öğretmenleri ilk başta tam bir set satın almamaya teşvik ediyorum - hâlâ tam yok. her türlü oturma grubu. Çocuklar farklıdır ve farklı şeyleri severler. Farklı oturma tiplerine sahip olmak öğrencilere seçenekler sunar.

Her ay, öğrenciler yeni iş yerlerini seçmeme yardım ediyor. Çalışma noktalarına ek olarak, öğrencilerin bir sıra noktası (tüm grup eğitimi için), daire noktası (sabah toplantısı için), matematik noktası, okuma noktası, bakla noktası (fen deneyleri gibi işbirlikçi zamanlar için) ve bir sınav noktası (burada tüm öğrenciler test için düz bir yüzeye sahiptir). Çalışma noktalarını en çok kullanma eğilimindeyiz.

SINIF YÖNETİMİ
Öğrenciler eşsizdir ve öğrenci grupları da öyle. Bazı yıllar, öğrencilerim çok fazla yapıya ihtiyaç duyuyorlardı ve çok az özgürlüğe sahiplerdi. Diğer yıllarda öğrencilerim tamamen özgürlüğe kavuştu. Esnek oturma düzeninin çalışması için öğretmenler, öğrencilerini ve neler yapabileceklerini ve neyle başa çıkamadıklarını bilmek zorundadır. Bu yüzden yılın başında, öğrencilerimi tanımak için zaman ayırıyorum ve nerede oturdukları hakkında daha fazla sözüm var. Farklı oturma seçeneklerini anladıklarında, onlara daha fazla özgürlük tanırım. Bazen, öğrenciler tek bir oturma türüyle iyi çalışmazlar ve ben bu türden onlara sınırlı erişim izni veriyorum. Güçlü sınıf yönetimi bu modelin anahtarıdır.

Her yıl, sınıfımı daha öğrenci merkezli yapmak için yeni bir şeye odaklanıyorum. Bazı yıllar teknoloji entegrasyonu veya ortak çalışma alanlarına odaklandım. Bu yıl, fırsat verildiğinde yalnız çalışmayı tercih eden öğrenciler için daha fazla alan yaratmak için çalıştım.

Sık sık kendime kendi sınıfımda öğrenci olmak isteyip istemediğimi soruyorum. Sekiz yıllık deneme yanılmasından sonra, evet diyebileceğimi hissediyorum. Sınıfımdan gerçekten zevk alıyorum - öğrenmek için eşsiz, rahat, öğrenci dostu bir yer. Ancak gelecek yıl daha da iyi hale gelmesi için öğrencilerimle beyin fırtınası yapmaktan hala heyecan duyuyorum.

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/designing-flexible-seating-students

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol