Öğrencilerin Sınıfta Konuşmalarını Sağlama

Çoğu ilköğretim öğrencisi konuşmayı sever, bu yüzden çoğu elin havaya uçacağına dair bir soru sorduğunuzda sorun olmaz. Bununla birlikte, ilköğretim sınıfındaki çoğu etkinlik öğretmen yönlendirmelidir; bu, öğretmenlerin konuşmanın çoğunu yaptığı anlamına gelir. Bu geleneksel öğretme biçimi, onlarca yıldır dersliklerin temelini oluştururken, bugünün öğretmenleri bu yöntemlerden uzaklaşmaya ve daha çok öğrenci odaklı etkinlikler yapmaya çalışıyor. İşte öğrencilerinizin daha fazla konuşmasını sağlamak için birkaç öneri ve strateji ve daha az konuşmanız.


Öğrencilere Düşünmeleri için Zaman verin
Bir soru sorduğunuzda hemen bir cevap beklemeyin. Öğrencilerinize düşüncelerini toplamaları ve cevaplarını gerçekten düşünmeleri için biraz zaman verin. Öğrenciler düşüncelerini bir grafik düzenleyiciye yazabilirler ya da düşüncelerini tartışmak ve akranlarının görüşlerini dinlemek için birlikte düşün-paylaş- işbirliğine dayalı öğrenme yöntemini kullanabilirler. Bazen, öğrencilerin daha fazla konuşması için tek yapmanız gereken, birkaç dakika daha sessiz kalmasına izin vermektir.


Aktif Öğrenme Stratejileri kullanın
Yukarıda belirtilenler gibi aktif öğrenme stratejileri, öğrencilerin sınıfta daha fazla konuşması için harika bir yoldur. İşbirlikli öğrenme grupları , öğrencilere notlarını almak ve öğretmen dersini dinlemek yerine, akranlarıyla birlikte çalışma ve öğrendiklerini tartışmalarını sağlar. Her öğrencinin görevin bir bölümünü öğrenmekle yükümlü olduğu Jigsaw yöntemini kullanmayı deneyin , ancak gruplarında öğrendiklerini tartışmaları gerekir. Diğer teknikler yuvarlak robin, numaralı kafalar ve takım çifti-solo .

Taktik Vücut Dilini Kullan
Öğrencilerin önünde olduklarında seni nasıl gördüğünü düşün. Konuşurken kollarınızı katlamış mısınız veya uzağa bakıyor ve dikkatiniz dağılıyor mu? Beden diliniz, öğrencinin ne kadar rahat olduğunu ve ne kadar konuşacaklarını belirler. Konuşurken onlara baktığınızdan ve kollarınızın katlanmadığından emin olun. Kabul ettiğinizde ve onları bölmediğinizde başınızı sallayın.

Sorularınızı düşünün
Öğrencilere sorduğunuz soruları oluşturmak için biraz zaman ayırın. Her zaman retorik veya evet ya da hayır soru soruyorsanız, öğrencilerinizden daha fazla konuşmalarını nasıl bekleyebilirsiniz? Öğrencilerin bir konuyu tartışmasını sağlayın. Öğrencilerin bir taraf seçmeleri için bir soru hazırlayın. Öğrencileri iki takıma ayırın ve görüşlerini tartışmalarını ve tartışmalarını sağlayın. 

Bir öğrenciye, cevaplarını gözden geçirmesini söylemek yerine, yanlış olabileceği için, cevaplarını nasıl almaya geldiklerini sormayı deneyin. Bu, onlara sadece kendi kendilerini düzeltme ve yanlış yaptıklarını anlama şansı vermekle kalmayacak, aynı zamanda sizinle sizinle konuşma fırsatı verecek.

Öğrenci Liderli Bir Forum Yaratın
Otoritenizi, öğrencilerin soru sormasını sağlayarak paylaşın. Öğrencilere öğrettikleri konu hakkında ne öğrenmek istediklerini sorun, ardından sınıf tartışmaları için birkaç soru sormalarını isteyin. Öğrenci önderliğinde bir forumunuz olduğunda, öğrenciler kendilerinden ve akranlarından gelen sorulardan dolayı konuşmak ve tartışmaktan çekinirler.

https://www.thoughtco.com/getting-students-to-talk-in-class-3860770

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol