Öğrencilerin Nefret Söylemini Nasıl Durdurulur?

Çubuklar ve taşlar kemiklerimi kırar / Ama kelimeler beni gerçekten incitir.”

Bu zorlukların derinliğini anlamak bizim için önemlidir; Nefret söylemi, temel nedenleri incelemediğimizde gitmeyecek. Bu konularda öğrencilerle sınıfta uzun yıllar geçirdim. Aşağıda, sınıfımda nefret söylemini azaltmak veya ortadan kaldırmak için kullandığım bazı aktiviteler yer almaktadır.

ÖĞRENCILER 5 NEFRET SÖYLEMINI KULLANIYOR
Öğrencilerin neden nefret söylemi kullandığını inceleyerek başlayalım. İşte daha yaygın olanlardan bazıları:

Bağış ve ırkçılığı ifade etmek
Kendi içsel öfkelerini ve çözümlenmemiş acılarını ifade etmek
Üstün hissetmek
Hayatlarının diğer alanlarında güçsüz hissettiklerinde kendilerini güçlü hissetmek
Arkadaşlara göstermek için
Bu nedenler göz önünde bulundurulduğunda, öğrencileri daha derin düşünmeye çekmek ve sınıfta nefret söylemini ortadan kaldırmak için kullanabileceğimiz belirli etkinlikler vardır. Bunlar öğretmenler için önerdiğim adımlar, onları öğrencilerin yaş ve sınıf düzeyi için rafine ediyor.

NEFRET DOLU KONUŞMA ENGELLEME FIKIRLERI
1. Tüm kültürlere saygı gösterilmesi gereken bir sınıf değeri oluşturun
. Öğrencilerin yardımı ile, bu değeri teşvik eden davranış kurallarının bir listesini yapın. Örnekler arasında “Başka bir öğrencinin duygularını inciten bir dil kullanmayın” ve “Kimsenin kültürü sözlü olarak saldırıya uğramamaktadır.” Kuralların listesi tamamlandığında, öğrencilerinizle bu kuralların nasıl uygulanacağına dair bir protokol geliştirin.

2. sınıf empati kurmak. Sınıfınızın güvenli bir alan olmasını sağlayarak, öğrencilerinize herhangi birinin nefret söylemi kurbanı olup olmadığını sorun. Eğer istekliyse, bu öğrencilerin sınıfın geri kalanıyla nefret dolu bir dil duymak için nasıl hissettiklerini paylaşmasına izin verin. Öğrencilerin sınıf arkadaşlarından bu hikayeleri duyduklarını nasıl hissettiklerini paylaşmaları için bir sınıf tartışması yapın.

3. Nefret söylemini analiz eder. Küçük gruplar halinde, öğrencileri, nefret söyleminin nereden geldiğini, neyin olup olmadığını merak edip derinleştirmelerini isteyin. Aşağıdaki gibi soruları yanıtlamak için her grubu atayabilirsiniz:

Nefret söyleminin ne olduğuna kim karar verir: konuşmacı veya alıcı?
Alay, alaycılık, hakaret ve nefret söylemi arasındaki fark nedir?
Konuşmacının niyeti meselesi mi?
Nefret söylemi aynı mı? Nefret söylemi ne kadar öznel?
Klişe, aynı nefretle aynı mı?
Nefret söyleminin kurbanı, onu savaşmak için kullanma hakkına sahip midir?
Her grup kendi konusuyla ilgili bir tartışma başlatır. Tüm bu tartışmalar bittikten sonra, diğer türden incitici tartışmalardan nasıl farklılaştığı da dahil olmak üzere, nefret söyleminin bir sınıf tanımını geliştirin.

NEFRET DOLU KONUŞMAYA DAHA DERIN BIR DALIŞ
Öğrencilerin yukarıdaki nefret söylemini kullandıkları beş nedenden oluşan listeye bakarak, sınıfınızla neyin iyi olduğunu ve bu nedenlerin her birinin neyin kötü olduğunu beyin fırtınası yapın.

Bağış ve ırkçılığı ifade etmenin yararı nedir? Bunun nesi kötü?
Nefret söylemi ile öfke veya acıyı ifade etmenin iyi tarafı nedir? Bunun nesi kötü?
Nefret söylemini üstün hissetmek için iyi ya da kötü bir yol kullanıyor mu?
Nefret söylemini güçlü hissetmek için iyi ya da kötü bir yol kullanıyor mu?
Arkadaşlara göstermek için nefret söylemi kullanmanın nesi iyi? Bunun nesi kötü?
“İyi” ve “kötü” çok basitleştirilmiş olsa da, bu etkinliği sınıfımda birçok kez kullandım ve nefret söylemiyle ilgili neyin iyi olduğunu inceleyerek, motivasyonu ortaya çıkarabileceğinizi keşfettiniz. Bu çok güçlü çünkü nefretin kökenindeki duyguların kaynağına ışık tutabilir. Bu aktivitede, bazen iyi nedenlerin kötü kararlara yol açtığı ve öğrencilerin kendilerini ifade etmenin farklı yollarını geliştirmeleri için bu tartışmaları kullanabileceği fikrini paylaşabilirsiniz. Nefret söyleminde iyi ve kötü konuşarak, öğrencilere kendi duygularını inceleme, başkaları üzerindeki etkilerini fark etme ve kararlarını değerlendirme şansı verirsiniz.

DUYURMAK
Sınıf, nefret söyleminin ne olduğuyla yüz yüze geldikten sonra, neden ilk elden zarar gördüğünü ve sınıflarında bunu durdurmak için adımlar attığını gördükten sonra, öğrencilerin daha geniş topluluk çevrelerinde nefret söyleminin kullanılmasını önlemek veya onlara saldırmak için bir dizi yol bulabileceklerini düşünün. Sadece bizim işimizi bireyler olarak yaptığımız zaman, daha büyük sosyal kumaşımızın herkes için daha güvenli ve daha güçlü olabileceğidir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol