Öğrencilere Üretken Soruların Nasıl Sorulacağını Öğretmek

By Laura Lee
Bir de için son parça MiddleWeb , öğretmen ve yazar Jackie Walsh öğretmenler soru sormak ve öğrenciler cevaplamanız yaygın kabul gören sınıf beklenti karşı çıkıyor. “Öğrenci tarafından oluşturulan sorular, öğrencileri sürücü koltuğuna oturtuyor” diye yazıyor. “Hem öğrenmeyi hem de angajmanı ilerletiyorlar.”

Bu daha öğrenci merkezli yaklaşıma geçmenin doğal engelleri var: “birçoğu, soru sormanın öğretmenlerin akıllı olmadıklarına inanmalarına ya da akranlarına havalı olmadıklarını önermelerine yol açabileceğini düşünüyor.” Bu sorunları ele almak ve öğrencilerin sorgulamayı destekleyen bir ortamı geliştirmek için adım adım rehberlik edin.

Walsh, ilk adımın neden soruların öğrenme süreci için kritik olduğunu açıklamak. Öğrencilere, “Diğer bakış açılarını anlamak ve işbirlikçi düşünme ve öğrenmeye dahil olmak için soruları kullanıyorum” veya “Düşüncemi ve öğrenmeyi izlemek için kendime sorular soruyorum” gibi net gerekçeler sağlayın. Bir sorunun işlevini belirlemek, öğrencileri motive etmede çok önemlidir. ve bu örnek saplar yararlı sorular oluşturmak için yardıma ihtiyacı olan öğrenciler için bilgi istemleri olarak hizmet vermektedir. 

Başvuru için, Walsh sorgulama becerileri ve eşleştirme talepleri hakkında kapsamlı ve metabilişsel bir çerçeve geliştirmiştir. Bölüm , eleştirel düşünme ile soru sorma arasındaki ilişkiyi açık bir şekilde ifade eder ve öğrenciler için mükemmel bir broşürdür.

Sorgu becerileri becerileri belgesi
Nihayetinde bir soruyu çerçeveleme sanatı, uygulanması gereken bir soru olsa da, Walsh yazıyor. Soru sormak için normalden daha uzun duraklamaları vurgulayan ve daha sonra soruları işleyen bir “düşünme zamanı 1-2” uygulaması önerir: Öğrencilerin sorunun ne olduğunu belirlemesine izin vermek için öğretmenin sorusundan sonra üç ila beş saniyelik bir duraklama kullanın Öğrencilerin bunu anlayıp anlamadığını sorma ve sonra bir öğrenci cevap verdikten sonra ikinci bir "düşünme zamanı" sağla. İkinci duraklama “öğrencilere bir konuşmacının söylediklerini işlemesi ve konuşmacının yorumu veya genel olarak konuyla ilgili sorular sorması için fırsat sağlar.” 

Diğer basit değişiklikler de bu konuyu eve götürebilir. Öğrencilere, daha tipik olan “Herhangi bir sorunuz var mı?” Yerine “ne tür sorularınız var?” Diye sormak, meşalenin kendilerine iletildiğinin açık bir işaretini gönderebilir. Ayrıca öğretmenlere “bir soru sormak için elini kaldırsın - öğretmenin sorusuna cevap vermemek için” bir politika oluşturmasını önerir. ”Beklentinin, öğrencilerin soruları sorduğu soruya yönelttiği bir sınıftan çevirmek , anlama ve eleştirel düşünme. 

https://www.edutopia.org/article/teaching-students-how-ask-productive-questions

Anahtar Kelimeler:
Öğrencile

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol