Öğrencilere Eğitim Videoları Hazırlamak

Mesleki öğrenmenin kolaylaştırıcısı olarak çalışmam sayesinde, çevrimiçi ortamda öğretim sağlamanın bir yolu olarak öğretici videolar oluşturmak için sayısız saatler harcayan, yalnızca öğrencilerinin onlardan öğrenmediğini fark eden birçok hüsrana uğramış öğretmenle karşılaştım.

Bir sınıftaki kendi deneyimlerimden ve bu öğretmenlerle olan etkileşimlerimden, eğitim ortamı ne olursa olsun öğrencilerin videolardan öğrenmelerine yardımcı olacak bazı stratejiler keşfettim. Öğrenme sürecinde büyük bir adımı kaçırdığım ortaya çıktı. Öğrencilerime bir videodan nasıl öğreneceklerini hiç öğretmemiştim.

YERLE BİR ETMEK
Video için hedeflerinizi düşünün. Öğrenciler yeni bir beceri öğreniyorlarsa, deneyimleri onlar için ayrıştırma konusunda bilinçli olun. Eğitim videoları izleme sürecinin tamamını analiz ederek başlayın ve video oynatılırken öğrencilerin ne yapması gerektiği konusunda çok bilinçli olun.

Örneğin, bir matematik denklemi üzerinde çalışırken, öğrencilerin ilk adımı izledikten sonra durup kendi başlarına denemelerini önerin. Bir video yeni kavramları keşfediyorsa, öğrencileri not almaya, soruları yanıtlamaya ve hatta belki de hayali bir arkadaşınıza bu yeni fikirleri uzak bir ortamda öğreterek veya bir dönüş yapıp konuşarak veya düşünerek fikri işleme koymaya teşvik edin. -sınıfta çift paylaşım stratejisi.

DURAKLATMA, GERİ SARMA VE DURDURMA SÜRESİ
Duraklatma, geri sarma ve ileri sarmanın öğrencilerin videoyla daha verimli bir şekilde etkileşim kurmasına nasıl yardımcı olabileceğini tartışın. Kaydı nasıl duraklatacağınızı ve aktiviteye nasıl katılacağınızı modelleyin. Video bir becerinin her adımını gösterdikten hemen sonra, öğrencilere videoyu duraklatmalarını ve pratik yapmaya zaman ayırmalarını söyleyin. Bu sezgisel görünse de, öğrenciler bu adımın öğrenmeleri için çok önemli olduğunun farkına varmayabilirler.

New York City'deki bir beşinci sınıf öğretmeni, öğrencilerine bir videoyu duraklatma, geri sarma ve yeniden oynatma becerilerinin süper güç olduğunu söylüyor. Zamanı durdurabilir, geri sarabilir veya zamanı ileri sarabilirler. Onlara, bir videoda neler olduğunu daha iyi anlamak için zaman ayırmaları gerektiğinde bu süper gücü kullanmaları talimatını veriyor.

Öğrencilerin öğrenme deneyimini kontrol etmeleri için gerektiği kadar izleyebilmekten veya dinlemekten daha iyi bir yol var mı? Öğretimi duraklatma ve tekrar etme gücünden yararlanmak için öğrencilerle birlikte çalışmak kasıtlı ve kasıtlı olmalıdır. Öğretici videolar başlamadan önce hatırlatmalardan daha fazlası, öğrencilerin izlerken bu süper güçleri nasıl kullanacaklarına dair özel, odaklanmış derslere ihtiyaçları var.

Jon Bergmann ve Aaron Sams'un yazdığı Ters Sınıf: Yaygın Engellerin Üstesinden Gelmek adlı videoda Bergmann, eğlence için bir şeyi pasif bir şekilde izlemek ile öğretici bir videoyla etkileşim veya etkileşim kurmak arasındaki farkı açıklıyor. Geçenlerde bir atölyede bu videoyu tartışırken bir öğretmen “Sanırım çocuklarımdan video izlemelerini istemeyi bırakacağım. Fiili tamamen değiştireceğim. "

Dan terimini değiştirerek izlemek için etkileştiği , biz onlar mevcut olması gerektiğini öğrenciye ileti göndermek, odaklanmış ve videonun içeriğine ilgi. Öğrencilerimiz çok farklı bir aktivite olan eğlence amaçlı video izlemeye alışkındır. Sınıftaki videolarla etkileşimde bulunmak, film izlemek gibi pasif değil, aktif olmalıdır. Öğrencilerin, kendilerini bir video oyununa kaptırdıkları zamandan farklı olarak, videoyla aktif olarak ilgilenmeleri gerekir. Etkileşime girmezlerse kazanmazlar.

ÖĞRENCİ DÜŞÜNCELERİNİ TEŞVİK EDİN
Öğrencilere bir videodan ne öğrendiklerini sormak, onu neden ve nasıl öğrendiklerini sormak da önemlidir. Öğrenciler bir video öğrenim deneyiminde ilerledikçe, videoyu duraklatın ve öğrencileri materyale odaklanıp odaklanmadıklarını ve anlamadıklarını değerlendirmeye sevk eden kasıtlı yansıtıcı anlar oluşturun.

Öğrencilerden yeni fikirlerin zihin haritasını çıkarmasını istemek veya onlara eksiksiz grafik düzenleyiciler yaptırmak, dikkatlerini yeni bilgilere yönlendirme stratejileridir. Ek olarak, " Gör, Düşün, Merak Et " gibi bir Proje Sıfır Görünür Düşünme Rutini uygulamak , öğrencileri öğrenme deneyimi üzerine düşünmeye teşvik etmenin başka bir yoludur.

Videoları çevrimiçi olarak veya sınıfta kullandığınızda, bu dersleri uygulamayı deneyin, böylece öğrenciler ekranda önlerindekiyle aktif olarak etkileşim kurabilir ve videoyu pasif bir şekilde izlemeyebilir. Bu, öğrencilerin videonun öğrettiği becerileri ve mesajları kendi hızlarında daha başarılı bir şekilde işleyebilmelerini ve özümsemelerini sağlayacaktır.

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/teaching-students-how-learn-videos

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol