Öğrenci Motivasyonunu Geliştirmek İçin 21 Basit Fikir

Dünyadaki en iyi dersler, kitaplar ve materyaller, öğrencileri motive olmazlarsa öğrenmeleri ve sıkı çalışmaya istekli olmaları için heyecanlandırmazlar.

Hem içsel hem de dışsal motivasyon, eğitimlerinin her aşamasında öğrencilerin başarısında kilit bir faktördür ve öğretmenler, öğrencilerine bu motivasyonu sağlamada ve teşvik etmede çok önemli bir rol oynayabilir. Tabii ki, tüm öğrenciler farklı şekilde motive olduklarından ve öğrenmeye, sıkı çalışmaya ve kendilerini geliştirmeye kendilerini hevesli bir sınıfla dolu bir sınıfa sokmayı öğrenmek için zaman ve çok çaba harcadıklarından, söylenenden çok daha kolay.

En iyi niyetli ve eğitimli öğretmenler bile bazen çocukları yolda tutma becerisine sahip olmayabilir, bu nedenle yeni bir öğretmen veya deneyimli bir öğrenci olsanız da, öğrencilerinizi motive etmek ve gerçeklerini yaşamaya teşvik etmek için bu yöntemleri kullanmayı deneyin. potansiyel.

Öğrenci Motivasyonunu Geliştirmek İçin 21 Basit Fikir

1.  Öğrencilere bir kontrol hissi verin .

Bir öğretmenin rehberliği, çocukları görevde tutmak ve motive etmek için önemli olmakla birlikte, öğrencilerin sınıfta olanlar üzerinde bir seçim yapmalarını ve kontrol etmelerini sağlamak, aslında onları meşgul etmenin en iyi yollarından biridir. Örneğin, öğrencilerin yaptıkları ödev türünü seçmelerine izin vermek veya üzerinde çalışacakları problemler onlara daha fazlasını yapmalarını motive edebilecek bir kontrol hissi verebilir.

Öne Eğilerek Müfredat Nasıl Oluşturulur
Dil Öğrenme Sınıfında Nişanlanma Nasıl Geliştirilir
2.  Hedefleri tanımlayın . 
Öğrencilerin bir ödevi tamamlamaları veya net bir şekilde tanımlanmış hedefleri yoksa sınıfta davranmaları çok sinir bozucu olabilir. Öğrenciler, çalışmaya motive kalmak için onlardan ne beklendiğini bilmek ister ve bilmek zorundadır. Yılın başında, öğrencilerin net hedefleri, kuralları ve beklentileri belirlenir, böylece kafa karışıklığı olmaz ve öğrencilerin çalışmak için hedefleri olur.

3.  Tehdit içermeyen bir ortam oluşturun . 
Öğrencilerin eylemlerinin sonuçlarının olduğunu anlamalarına rağmen, öğrenciler için tehditlerden çok daha fazla motive edici olmak, olumlu pekiştirmelerdir. Öğretmenler, öğrenciler için güvenli ve destekleyici bir ortam yarattığında, bir şey yapmamak yerine ortaya çıkan sonuçları ortaya koymak yerine öğrencinin yeteneklerine olan inancını teyit ederek, öğrencilerin çalışmalarını yapma konusunda motive olma ve daha fazla çalışma olasılıkları daha yüksektir. Günün sonunda, öğrenciler etraflarındaki yetişkinlerin iletişim kurma beklentilerini yerine getireceklerdir, bu yüzden odaklanamaz, yapamazlar.

4.  Sahnenizi değiştirin . 
Bir sınıf, öğrenme için harika bir yerdir, ancak gün içinde bir masada oturmak, bazı öğrenciler için okula biraz sıkıcı görünmeye başlayabilir. Konuya veya sadece genel olarak öğrenmeye ilgiyi yenilemek için, öğrencilerinize sınıftan çıkma şansı verin. Alan gezilerine çıkın, konuşmacılar getirin ve hatta biraz araştırma için kütüphaneye gidin. Beyin yenilikçiliği sever ve yeni bir ortam sadece bazı öğrencilerin öğrenmek için motive kalmaları için ihtiyaç duydukları şey olabilir.

5.  Çeşitli deneyimler sunun .

Tüm öğrenciler derslere aynı şekilde cevap vermeyecektir. Bazıları için uygulamalı deneyimler en iyisi olabilir. Diğerleri sessizce kitap okumayı veya gruplar halinde çalışmayı sevebilir. Tüm öğrencileri motive etmek için, derslerinizi bir araya getirin, böylece farklı tercihleri ​​olan öğrenciler en çok sevdikleri şeylere odaklanacaktır. Bunu yapmak öğrencilerin meşgul kalmasına ve dikkat etmesine yardımcı olacaktır.

6.  Olumlu rekabet kullanın . 
Sınıfta rekabet her zaman kötü bir şey değildir ve bazı durumlarda öğrencileri daha çok denemeleri ve başarılı olmaları için motive edebilir. Sınıfta, belki de materyallerle ilgili grup oyunları veya öğrencilerin bilgilerini gösterebilmeleri için diğer fırsatlarla ilgili dostça bir rekabet ruhu geliştirmeye çalışın.

7.  Ödüller sunun . 
Herkes ödüllendirilmekten hoşlanır ve öğrencilerinize onları kazanma şansı sunmak mükemmel bir motivasyon kaynağıdır. Pizza partileri, film izlemek ya da bir kağıda yapıştırmak kadar basit olan şeyler öğrencilerin daha çok çalışmasını ve gerçekten başarmayı hedefleyebilir. Sınıfınıza uygun ödülleri belirlemek için öğrencilerinizin kişilikleri ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurun.

8.  Öğrencilere sorumluluk verin . 
Öğrencilere sınıf içi iş atamak, topluluk oluşturmak ve öğrencilere motivasyon duygusu vermek için harika bir yoldur. Çoğu öğrenci sınıftaki işleri bir yükten ziyade bir ayrıcalık olarak görecek ve onların ve diğer öğrencilerin beklentileri karşılamasını sağlamak için çok çalışacaktır. Ayrıca, öğrencilerin sıradan etkinlikleri almalarına veya her birinin önemli ve değerli hissetmesi için yardımcı olmalarına izin vermek de faydalı olabilir.

9.  Öğrencilerin birlikte çalışmasına izin verin . 
Her öğrenci gruplar halinde çalışma şansına atlamayacak olsa da, çoğu problem çözmeyi denemeyi, deney yapmayı ve diğer öğrencilerle projeler üzerinde çalışmayı eğlenceli bulacaktır. Sosyal etkileşim onları sınıftaki şeyler hakkında heyecanlandırabilir ve öğrenciler bir amaca ulaşmak için birbirlerini motive edebilir. Ancak öğretmenlerin, grupların dengeli ve adil olmasını sağlamalıdır, böylece bazı öğrenciler diğerlerinden daha fazla çalışma yapmamaktadırlar.

10.  Kazanıldığında övgü verin . 
Cesaretlendirmenin yanı sıra işe yarayan başka bir motivasyon biçimi de yoktur. Yetişkinler olarak bile tanıma ve övgü istiyoruz ve her yaştaki öğrenciler istisna değil. Öğretmenler, öğrencilere başarılarını ödüllendirerek, iyi yapılan bir iş için övgü vererek ve örnek çalışmaları paylaşarak motivasyon kazanabilirler.

11.  Kendini yansıtma teşvik etmek . 
Çoğu çocuk başarılı olmak ister, sadece oraya ulaşmak için ne yapmaları gerektiğini bulmak için yardıma ihtiyaçları vardır. Öğrencilerinizi motive etmenin bir yolu, kendilerine sert bir şekilde bakmalarını ve kendi güçlü ve zayıf yönlerini belirlemelerini sağlamaktır. Öğrenciler genellikle kendilerine yönelik bu tür eleştiriler yaratarak, kendi amaçlarını ve hedeflerini oluşturmaktan sorumlu hissetmelerine neden olan bir öğretmenin kendileri için yapmasını sağlamaktan çok daha fazla motive olurlar.

12.  Heyecanlı olun . 
Öğrencilerinizi motive etmenin en iyi yollarından biri, coşkunuzu paylaşmaktır. Eğitim konusunda heyecanlı olduğunuzda, öğrenme konusunda daha heyecanlı olacaklar. Bu kadar basit.

13.  Öğrencilerinizi tanıyın . 
Öğrencilerinizi tanımak, adlarını ezberlemekten ibaret değildir. Öğrencilerin, öğretmenlerinin kendilerine özel bir ilgi duyduğunu ve onlara ve başarılarına önem verdiğini bilmeleri gerekir. Öğrenciler takdir edildiğinde güvenli bir öğrenme ortamı yaratır ve daha fazla çalışmaya teşvik eder, çünkü tanıdığı ve onlara birey olarak saygı duyduğu birinden övgü ve iyi geri dönüşler almak ister.

14.  Öğrencinin ilgi alanlarını kullanın . 
Öğrencilerinizi tanımanın başka faydaları da vardır; yani, sınıf materyalini, öğrencilerin ilgilendikleri veya deneyimledikleri şeyler ile ilişkilendirmenize olanak tanır. Öğretmenler bu ilgi alanlarını, öğrencileri daha ilgi çekici ve zevkli hale getirmek için kullanabilir, öğrencileri daha uzun süre motive edebilir.

15.  Öğrencilere içsel motivasyon bulmalarında yardımcı olun . 
Öğrencilerin motive olmalarına yardımcı olmak harika olabilir, ancak günün sonunda kendi motivasyonlarını üretebilmeleri gerekir. Öğrencilerin sınıf çalışması yapmak ve sıkı çalışmak için kendi kişisel sebeplerini bulmalarına yardımcı olmak, ilginç materyal bulmaları, koleje gitmek istedikleri veya öğrenmeyi sevdikleri için, onlara verebileceğiniz en güçlü hediyelerden biridir.

16.  Öğrenci kaygısını yönetin . 
Bazı öğrenciler iyi yapmama ihtimalini o kadar anksiyete uyandırıcı buluyor ki, kendine uyan bir kehanet haline geliyor. Bu öğrenciler için öğretmenler, bir konuyla mücadelenin dünyanın sonu olmadığını öğrenerek en çok motive olduklarını bulabilirler. Nihai sonuç ne olursa olsun, destek verin ve öğrencilerin sadece pes ettikleri beklentilerle bunalmış hissetmemelerini sağlayın.

17.  Hedefleri yüksek, ancak ulaşılabilir yapın . 
Öğrencilerinizi çıplak minimumdan daha fazlasını yapmaya zorlamazsanız, çoğu kendilerini kendi başlarına zorlamayacaktır. Öğrenciler meydan okumayı sever ve bu hedeflere ulaşabileceklerine inandıkları sürece yüksek beklentiler elde etmek için çalışacaklardır, bu nedenle öğrencileri onlardan daha fazla yararlanmaya zorlamaktan korkmayın.

18.  Geri bildirim verin ve iyileştirme şansı verin . 
Sınıf çalışmasıyla mücadele eden öğrenciler bazen motivasyonlarını azaltarak, kendilerini hayal kırıklığına uğratabilir ve kendilerini altabilirler. Bu durumlarda, öğretmenlerin öğrencilerin nerede yanlış yaptıklarını ve bir dahaki sefere nasıl geliştirebileceklerini tam olarak öğrenmelerine yardımcı olmaları çok önemlidir. Öğrencilerin olmak istedikleri bir yere ulaşmak için bir yöntem bulmak, aynı zamanda çok çalışmak için motive olmalarına yardımcı olabilir.

19.  İlerlemeyi takip etme . 
Öğrencilerin ne kadar ileri geldiklerini görmeleri zor olabilir, özellikle onlar için zor olan konularla. İzleme sadece öğretmenler için değil, öğrenciler için de sınıfta kullanışlı olabilir. Öğretmenler bunu öğrencileri motive etmek için kullanabilir ve yıl ilerledikçe ne kadar öğrendiklerini ve geliştiğini görsel olarak görmelerini sağlar.

20.  İşleri eğlenceli hale getirin . 
Tüm sınıf çalışmalarının bir oyun ya da iyi bir zaman olması gerekmez, ancak okulu eğlenebilecekleri bir yer olarak gören öğrenciler, dikkat etmek ve kendileri için gereken işi, bir angar olarak görenlerden daha fazla motive ederler. . Okul gününüze eğlenceli aktiviteler eklemek, meşgul kalmak ve sınıfları tüm öğrenciler için daha arkadaşça bir yer haline getirmek için mücadele eden öğrencilere yardımcı olabilir.

21.  Başarı için fırsatlar sağlayın . 
Öğrenciler, en iyileri bile, mücadele ettiklerini veya diğer öğrencilerin tanıdıklarını alamadıklarını düşündüklerinde hayal kırıklığına uğrayabilir ve motivasyon kazanabilir. Tüm öğrencilerin güçlü yanlarına oynama ve kendilerini dahil ve değer vermiş hissetme şansına sahip olduklarından emin olun. Motivasyonlarında fark yaratan bir dünya yaratabilir.

https://www.teachthought.com/pedagogy/21-simple-ideas-to-improve-student-motivatio/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol