google-site-verification: google6827054ec461fa5a.html

Ne tür bir okul liderliğiniz var?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Farklı bağlamlar, farklı liderlik stilleri gerektirir, diyor Adam Riches ve doğru olanı ne zaman kullanacağını bilmek başarı için çok önemlidir
Bir okula öncülük etmenin birçok farklı yolu vardır.

Liderlik tarzı, büyük ölçüde okulun ya da güvenin ahlak ve vizyonuna, özel rolün gereklerine ve elbette bireysel kişilik özelliklerine bağlı olacaktır. 

Belirli bir anda ne tür bir liderlik tarzının gerekli olduğunu bilmek gerçek bir beceridir - ve başarı ile başarısızlık arasındaki fark anlamına gelebilir.

Hızlı okuma:  Liderlik: okul misyonu yazma işinin zor görevi

Hızlı dinleme:  Tüm okul davranış politikalarındaki sorun

Daha fazla bilmek ister misiniz? İskoç eğitimi mükemmel değil - ama düzeldi

Fakat neden bazı liderlik tarzları belli senaryolara daha uygun? Ve nasıl bir liderliğin farklı gruplara en uygun olduğunu nasıl bilebilirsin?

Vizyoner liderlik
Vizyoner liderler, ilerlemeleri yönlendirmek için güçlü bir yeteneğe sahiptir, değişim zamanlarında insanlara planlarının ve vizyonlarının gücüyle ilham verir. Bir vizyon sahibi liderin en önemli özelliklerinden biri, ekiplerini açıkça ana hatlarıyla ortaya koyan sonuçlar yoluyla motive edebilmeleridir. Bu tür liderlik, özellikle küçük, hızlı büyüyen okullar ve sert değişiklikler gerektiren okullar için yararlıdır. 

Otokratik liderlik
Otokratik liderler, otoriter olarak etiketlenme eğilimindedir; oldukça sık, dikkatlerini ağırlıklı olarak sonuçlara ve verimliliklere odaklarlar. Kararlar ve yönlendirme genellikle tek başına veya bazı durumlarda küçük, güvenilen bir grupla belirlenir. Otokratik liderler çalışanlardan tam olarak istediklerini yapmalarını bekler. 

Uyumun en üst düzeyde olduğu ve deneyimin az olduğu durumlarda, bu tür liderlik yaklaşımı faydalı olabilir. Bununla birlikte, uzun süredir devam eden bir otokratik liderlik döneminden kaynaklanabilecek bir konu, yaratıcılığın azalması, potansiyel olarak motivasyona ve boğulmaya yol açıyor.

Koç liderliği
Bir koç lideri, ekip üyelerinin güçlü yanlarını, zayıf yönlerini ve motivasyonlarını tespit edebilen ve bu anlayışı geliştirmelerine yardımcı olmak için kullanan kişidir. Bu tür bir lider genellikle uygulamayı gözlemler ve ardından büyümeyi desteklemek için düzenli geri bildirim sağlar - mentorluğun aksine, personel üyelerine bir mentordan çok daha dolaylı olarak kendi keşif yolculuklarında yardımcı olurlar. 

Bir antrenör lideri genellikle beklentileri belirleme ve meslektaşları için olumlu, motive edici bir ortam yaratma konusunda yeteneklidir. Bu tarz oldukça motive edici olabilir, ancak zaman alıcıdır ve yalnızca tüm personel teşvikleri yerine belirli bağlamlar için uygun olabilir.

Hizmetçi liderliği
Hizmetçi lideri her durumda personelini önce koyar. Zihniyet, ekip üyeleri kişisel ve profesyonel olarak yerine getirildiklerinde kendilerini daha etkin ve bir örgütün vizyon ve değerlerini satın alma olasılıkları daha fazladır. 

Çalışan memnuniyeti ve işbirliğine odaklanmak çoğu zaman bu tür liderlere daha fazla saygı duyulmasını sağlar.

Katılımcı liderlik
Katılımcı lider, bir tür demokrasi oluşturmak için stillerin bir kombinasyonunu kullanır. Bu liderler nihai kararı vermeden önce ekiplerinden girdi isterler. Ekip üyelerinin planlamaya dahil edilmesi, seslerinin duyulduğunu ve katkılarının önemli olduğunu düşündüğü için oldukça motive edici olabilir. 

Bu tarzı benimseyen bir soru sorusu kendilerine sormak isteyebilir, karar verme sürecinin paylaşılmasının kuruluşun doğrudan vizyonundan uzaklaşıp uzaklaşmadığıdır. Çok fazla aşçı hakkında ne dediklerini unutma ...

Dönüşümcü liderlik
Dönüşümsel bir liderlik tarzı genellikle bir koç liderlik tarzına çok benziyor, en büyük fark ise bireysel gelişimin aksine örgütsel vizyon ve iyileştirmenin odağını oluşturuyor. Dönüşümsel liderler zamanlarının çoğunu bir okulun genel vizyonuna harcarlar. 

Bu tarz, göreceli özerklikle çalışabilen ve yetki verilmiş görevler yapabilen ekiplerde en etkilidir. Dönüşümsel liderler, uzmanlık alanlarında iyi bir deneyime sahip olan köklü meslektaşları ile gelişirler. 

Farklı liderlik stilleri konusunda bir farkındalığa sahip olmak, bir görevi bir lider olarak nasıl yöneteceğinize yardımcı olabilir ya da liderinizin neden bu yaklaşımı nasıl aldığını anlamanıza yardımcı olabilir.

Adam Riches, öğretme ve öğrenmede kıdemli bir lider, eğitimde uzman lider ve İngilizce başkanı

Kaynak: https://www.tes.com/news/what-kind-school-leader-do-you-have

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol