MUĞLA ENGELSİZ YAŞAM PLATFORMU MİLAS’TA TOPLANDI

Muğla Engelsiz Yaşam Platformu Çalışma Gurubu toplantısının ikincisi 26 Ekim 2019 Cumartesi günü Baltalıkapı Cafe ve Restoran da yapıldı. Turkuaz Engelliler Eğitim Sanat ve Spor Kulübü Derneği Başkanı İlker Çukur’un ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya kamu kurumu temsilcileri, çeşitli ilçelerden gelen engelli sivil toplum örgütü temsilcileri, akademisyenler ve gönüllü aktivistler katıldı.

Datça Engelim Olmayın Derneği Başkanı Dilek Dündar’ın açılış konuşması ve gündem maddelerinin görüşülmesiyle toplantı başladı. Her bir çalışma gurubu kendilerine ayrılan masalarda toplanarak gündemdeki konuları değerlendirdiler. Misafir olarak katılan Milas Müftülüğünden Müftü Vekili Salih Rıfat Şen engellilik ve toplumsal algı konusunda bilgilendirme yaptı ve STK temsilcilerinin sorularını yanıtladı. Toplantının diğer bir konuğu ise Milas Halk Eğitim Merkezi Müdürü Tunahan Bayram oldu. Kurumunun çalışmalarından bahseden Bayram, engellilere yönelik yapılan kurslar ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu. STK ların Halk Eğitim Merkezlerinde kurs açılması konusunda yaşanan sorunları dinleyerek çözüm önerilerinde bulundu.

MUĞLA MİLLETVEKİLİ SUAT ÖZCAN ENGELLİ STK TEMSİLCİLERİNİN SORUNLARINI DİNLEDİ

Muğla Engelsiz Yaşam Platformunun düzenlediği Çalışma Gurupları toplantısı TURKESK Turkuaz Engelliler Eğitim Sanat ve Spor Kulübü Derneğinin ev sahipliğinde Milas’ta yapıldı. Baltalıkapı Cafe & Restoranda düzenlenen toplantıya CHP Muğla Milletvekili Sayın Suat Özcan ziyaret de bulundu. CHP Milletvekili, Muğla’nın çeşitli ilçelerinden gelen engelli sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle sohbet etti. Katılımcıların sorunlarını dinleyen Özcan Türkiye’de uygulanan engelli politikalarına değinerek STK’lardan gelen soruları cevapladı. Ayrıca platformun sunduğu sorunları, çözüm önerileri, ve raporları TBMM'ne ulaştırma sözünü verdi.

MİLAS MÜFTÜLÜĞÜNDEN ve HALK EĞİTİM MERKEZİNDEN ENGELLİ DUYARLILIĞI

Milas'ta düzenlenen çalışma gurubu toplantısına kamu kurum temsilcileri ile çeşitli dernekler çalışmalara destek vermek amacıyla toplantıya katıldılar. Milas Müftülüğünden Müftü Vekili Salih Rıfat Şen, katılırken Halk Eğitim Müdürlüğünden Tunahan Bayram katılarak kurumların engellilik çalışmaları hakkında bilgi verdiler. STK’ların sorunlarını da cevaplayan kurum temsilcileri toplantıya renk kattılar. Ayrıca Muğla Büyükşehir Belediyesi Milas Sosyal Hizmet Merkezinden İnci Erşahin, Milas Esnaf ve Sanatkarlar Odası temsilcisi Mehmet Nergiz, Lider Eğitimci Yazarlar Derneği Başkanı Sedat Değer, Ak Parti Milas İlçe Teşkilatı Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Turgay ve Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı Kadir Bingöl toplantıda hazır bulundular.

ENGELSİZ BİR MUĞLA İÇİN DESTEK VERDİLER

Turkuaz Engelliler Eğitim Sanat ve Spor Kulübü Derneği yönetim kurulu üyesi Metin Erat toplantı ile ilgili beyanda bulunarak şöyle ifade etti. “Derneğimiz Milas’ta bir ilki gerçekleştirdi. Muğla genelinde tüm engellilik konusunda çalışan derneklerin ve kamu kurum temsilcilerinin yer aldığı geniş katılımlı bir toplantıya ev sahipliği yaptık.”dedi. Erat sözlerine şöyle devam etti “Bu süreçte desteklerini esirgemeyen  Milas Müftülüğü, Milas Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Milas Ticaret ve Sanayi Odası, Milas Gıda Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odasına her bir kuruma ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.”dedi.

MİLAS MİSAFİRLİKTE VE ENGELLİ DUYARLILIĞINDA SINIFTA KALDI

Dernek başkanı İlker Çukur toplantıyı değerlendirirken oldukça sitemliydi. Engellilere hizmet veren Milas belediyesi ve kamu kurumlarının ilgisiz kaldığını belirten Çukur; “Derneğimiz etkinlik için Milas’ta faaliyet gösteren 35 kurumu davet etti.  Milas’ta bugüne kadar ilk kez düzenlen anlamlı bir toplantıya çeşitli ilçelerden gelen 20 yakın engelli derneğinin temsilcisi katılırken Milas’ta engellilere hizmet veren kurumların da bu toplantıda temsil etmesi gerektiğini düşünüyorum. Fakat başta Milas Sosyal Hizmet Merkezi, Milas Belediyesi, İlçe Mille Eğitim Müdürlüğü, Rehberlik Araştırma Merkezi ve diğer ilgili kurumlar temsilci göndermeyerek bence engellilik konusundaki duyarsızlıklarını ortaya koymuşlardır.” dedi.  Milas’ın misafirlikte sınıfta kaldığını belirten İlker Çukur sözlerine şöyle devam etti “Bizler bu etkinliği çok önemsiyorduk. Derneğimizin mali imkanları çok kıt olmasına rağmen yine de bu sorumluluğun altına girdik. Etkinliğe mali açıdan birkaç kurum destek verdi. Yapılan yardımlar masrafların yarısını bile karşılayamadı.  Kurumlar mail destek bir tarafa dursun temsilci bile göndermemeleri bizleri üzdü. Engelli birey olarak önemsenmediğimiz duygusuna kapıldık. Bana göre Milas, engellilikte ve misafir perverlikte sınıfta kaldı” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13