MEB'den Yeni Bir Adım Daha

MEB Salgın nedeniyle yaptığı yeniliklere bir yenisi daha ekledi. Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, veli görüşmeleri online olarak yapılabilir dendi. 
Corona salgını nedeniyle, önümüzdeki dönemde veli toplantısı çevrim içi online olarak ta yapılabilecek. Bakan Ziya Selçuk, çocuklarımızın ve ailelerin yaşanan bu zorlu dönemde, kaygılarını ve korkularını yok etmek adına bu tarz toplantıların sıkça yapılmasını belirtti

Alınacak önlemlerle oluşturulacak yeni normal hayatın, yaşanan kaygıların giderek azalması ve bu sayede çocukların güvende hissetmesini sağlayacağını ifade eden Selçuk, 21 Eylül'de okulların yüz yüze eğitimle açılması için hazırlıkların sürdüğünün, okulların açılmasıyla veliler için de alışılmadık yeni bir sürecin başlayacağının altını çizdi.

"Öğretmenlerimiz de velilerle çevrim içi toplantılar yapmaya başlayacak"

Çocuklarının bazı günler okulda bazı günler ise evde eğitim almasının velilerin kendi hayatlarıyla ilgili planlamalarını da değiştireceğine dikkati çeken Selçuk, şunları kaydetti:

"Bunun için okul ve aile ilişkisi her zamankinden çok daha önem kazandı. Çocuklarının okulunu, temizlik ve hijyen durumunu, alacağı eğitim sırasındaki önlemleri yerinde görmek isteyen velilerimiz olabileceği gibi kendi iş yoğunluğunda, uzaktan ama sürekli iletişimle okulun durumunu öğrenmek isteyen velilerimiz de olacaktır.

Bu amaçla veli toplantılarında hafta içinden itibaren okul yönetimlerimiz, velilerimizi her türlü konuda detaylıca bilgilendirmek için küçük gruplar halinde ya da bireysel olarak bilgilendirme toplantı ve görüşmeleri gerçekleştirebileceği gibi telefon ve internet gibi çeşitli iletişim kanallarını kullanarak uzaktan çevrim içi toplantılar da yapabilecek. Yüz yüze eğitimin ilk ders zili öncesinde ilkokul 1. sınıf öğretmenlerimiz de velilerle çevrim içi toplantılar yapmaya başlayacak. Önemli olan iletişim kanallarını açık tutmak ve eğitim sisteminde önemli bir paydaş olan velilerimizin desteğini almaktır."

"İletişimi daha da güçlendirecek"

Yeni dönemde veli iletişiminde öğretmenlere yardımcı olacak bir kılavuz hazırladıklarını kaydeden Selçuk, "Salgın süreci ve yeni normalde ebeveyn kontrolü, evdeki eğitim sürecine yaklaşımlar, kişisel hijyen ve sosyal mesafe alışkanlıklarını düzenleme gibi önemli ayrıntıların yer aldığı bu kılavuz yeni dönemde öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, velilerimiz ve okullarımız arasında daha güvenli bir bağ kurup iletişimi daha da güçlendirecek." ifadelerini kullandı.

Bakan Selçuk, hayattaki en değerli varlıklar olan çocuklar için sağlıklı günlerde buluşulması temennisinde bulundu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Nilay Duman 8 ay önce

Hani salgının başlangıcında, okullar tatil olduğunda, sosyal medya üzerinden vaat yarışına girenler vardı ya... “ Sayın Bakanım,okullar açılınca ilk gün çocuklarımızın kayısısı bizden, fındığı bizden, dondurması bizden, fıstığı bizden...vb” diye mesaj yazan iş adamları yani... Şöyle bir kampanya başlatıp; evinde tableti,bilgisayarı hatta interneti olmayan öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılasanız. Kötü mü olur?