MEB'de Yeni Dönem Başlıyor: Önümüzdeki Dönemde Yeni Eğitim Sistemi Gelebilir

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Salgın nedeniyle bu dönem erken kapanan okulların ardından MEB yeni eğitim öğretim yılında salgın nedeniyle deşiklik yapmayı planlıyor. 

Milli Eğitim Bakanlığı yeni eğitim öğretim yılının Eylül ayında başlayacağını duyurmuştu. Corona salgını bu şekilde devam ederse okulların Eylül ayında açılması zor görünüyor. 

MEB salgının bitmemesi durumunda Eylül ayında okulların açılmayacağı düşüncesiyle yeni planlamalar yapıyor. 

Milli Eğitim Bakanlığı yeni eğitim öğretim dönemi için alternatifleri belirledi. Korona virüs salgını bitmezse, Türkiye yeni bir eğitim modeli ile tanışabilir.

Bakanlık, salgın nedeniyle Eylül ayında okulların açılamaması ihtimaline karşı farklı senaryolar üzerinde çalışıyor.Korona virüs salgını bitmezse, Türkiye yeni bir eğitim modeli ile tanışabilir.Milli Eğitim Bakanlığı'nda yeni eğitim öğretim yılına ilişkin farklı senaryolar gündemde yer alıyor. Bu konuyla ilgili olarak bakanlık, yaz boyunca her ihtimale karşı salgın mesaisi yapacak.

TERS YÜZ SINIF MODELİ

NTV'de yer alan habere göre; üzerinde çalışılan salgın senaryolarından ilki eğitimde "Ters yüz sınıf modeli" Bu modelde, eğitimin bir kısmı yüz yüze bir kısmı uzaktan yapılacak.Bazı derslerin tamamı uzaktan verilebileceği gibi, bazı derslerde teorik eğitim okulda pratik eğitim evlerde yapılacak.Öğrenciler okullarında derslerini dinledikten sonra verilen proje ve ödevlerle konuyu evlerinde pekiştirecek. Öğretmenler sürecin her aşamasında öğrencileriyle iletişimde olacak.

SEYRELTME SINIF

Bir diğer senaryo ise öğrencilerin kendi okullarında ikili eğitime geçmesi. Bu plana ilişkin fizibilite çalışmaları başlatıldı. Sınıflar için "seyreltme çalışması" yapılıyor.Senaryo uygulanırsa 40 öğrencilik bir sınıf yarı yarıya seyretilecek.

20 öğrenciye sabah, 20 öğrenciye ise öğlen yüz yüze eğitim verilecek.Okulların hiç açılmaması veya açıldıktan sonra tekrar ara verilmesi ihitmaline karşı da tam zamanlı uzaktan eğitim planı çalışılıyor.Çalışmanın içerik planlaması tamamlandı. Öğretmenlerin anlattığı dijital derslerin çekimleri başladı.

UZAKTAN EĞİTİM

Söz konusu içerikler, yüz yüze eğitime geçilse dahi EBA TV ve EBA uygulaması üzerinden öğrencilere sunulmaya devam edilecek.Öğrencilere uzaktan eğitim verilen ikinci dönem boyunca ölçme değerlendirme yapılmadı.Bakanlık bu konuda da alternatif bir model arayışı içinde. Bu kapsamda, e-sınav merkezlerinin kullanılması da gündemde.Farklı senaryolara göre, kantin, yemekhane ve ulaşım hizmetlerinin nasıl düzenleneceği üzerinde de çalışılıyor.

Kaynak Yeniçağ

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol