MEB 2023 EĞİTİM VİZYONUNA UYMUYOR

2023 Eğitim Vizyonu takvimine göre şimdiye kadar gerçekleşmesi gereken Öğretmenlik Meslek Kanunu, elverişsiz koşullarda görev yapan öğretmen ve okul idarecileri için teşvik mekanizmasının kurulması, öğretmenlerin yatay ve dikey kariyer basamaklarının yapılandırılması, asgari ücretin altında görev yapan ücretli öğretmenlerin ücretlerinin iyileştirilmesi, okul yöneticilerinin özlük haklarının iyileştirilmesi ve bir uzmanlık alanı haline getirilmesi başta olmak üzere birçok konu hayata geçirilememiştir.
Hatta vizyon belgesinde ‘okul yöneticiliğine atamada yeterliliklere dayalı yazılı sınav uygulaması ve belirlenecek diğer nesnel ölçütler kullanılacaktır’ denmesine rağmen yakın zamanda değiştirilen MEB Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme ve Görevlendirme Yönetmeliği ile yazılı sınavın etkisi düşürülmüş, sözlü sınav ise yönetmelikte yerini korumuştur. Anadolu Eğitim Sendikası olarak da ilgili yönetmeliğin sözlü sınav başta olmak üzere ehliyet ve liyakati esas almayan maddelerini yargıya taşımıştık.
MEB’i kendi açıkladığı vizyon belgesi ve takvimine uymaya, paydaşlar ile bir araya gelerek giderek artan sorunlarımızın çözümünü hayata geçirmeye davet ediyoruz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol