Matematik Öğretmek İçin Rubik Küplerini Kullanma

“Matematiği sevmiyorum” diyor öğrencilerim sık sık. Son iki buçuk yıldır çalıştığım kırsal Colorado’daki alternatif lise, daha fazla özgürlüğe sahip olduğumuzdan, geleneksel ortamlarda iyi çalışmadıklarında bize gelen, 14 ila 20 yaşları arasındaki öğrencilere hizmet ediyor. ihtiyaçlarını karşılamak için yaratıcı öğretim yöntemleri kullanın.

Bu yorumu düşünürken kendime şunu sorardım: “Öğrencilerin matematiğe yönelik tutumları, matematiğin farklı bir yönünü deneyimleme fırsatı bulduysa, bir tanesi uygulamalı öğrenmeyi içeren, ekip çalışmasını teşvik eden ve bir üründe biten bir sonuca varırdı. Gurur duymak ister misiniz? ”Popüler bulmacaya olan sevgime dayanarak matematik meraklı ve matematik meraklı öğrencilerim arasında camaraderie'yi kolaylaştırmak için Rubik Küplerini kullanabileceğimi düşündüm. Tarihi figürlerin mozaiklerini, ünlü simge yapılarını ve küplerin dışındaki hayvanları oluşturan öğrenciler hakkında öğrendikten sonra, eleştirel düşünme ve algoritmik problem çözmeyi teşvik etmenin bir yolunu gördüm.

MATEMATİKLE BAĞLANTI KURMA
Mozaik sürecinde gayrı resmi matematik konuşmaları yaptım. Öğrenciler bir mozaik yapmak için küpün yüzünü çözmede başarıya başladıklarında, üç boyutlu bulmacanın çevresindeki matematiksel konuşmalara daha açık hale geldiler.

Anne Frank Rubik'in Küp Mozaik Şablonunun Bir Bölümü
Öğrenciler, her bir küpü şablona uyacak şekilde düzenleyerek bir seferde 25 küplük bir mozaik oluştururlar.
Farklı günlerde, öğrencilere “Mozaiğin yüzde kaçını bitirdi?” Veya “Üç öğrenciden biri bir yüzünü ortalama iki dakikalık bir oranda çözebiliyorsa, bu sürenin tamamlanması ne kadar sürer? mozaik?"

Öğrencilere hala eğlenirken tahmin ve muhakeme becerilerini kullanma fırsatları sağlamak istedim. Kağıt kalem çalışma sayfalarını bir araya getirmedim, çünkü onların zihinsel matematik ve yaklaşım uygulamalarını, matematikte ilerledikçe onlara yardımcı olacak faydalı becerileri uygulamalarını istedim.

Rubik Küpü ve matematik arasında bir bağlantı olabilir. Rubik Küp, yüzey alanını ve hacmini kavramsallaştırmak ve ayrıca bilinen, üç boyutlu bir katının ağını göstermek için kullanılabilir.

Rubik Küpü, kesirler, oranlar ve orantılı muhakeme ile bağlanabilir. Örneğin, karıştırılmış bir Rubik Küpünün bir yüzünde, üç kırmızı, bir mavi, iki yeşil, iki sarı ve bir turuncu karo olabilir. Öğretmen, “Kırmızı çini görünen yüzün hangi kısmını temsil ediyor? (Cevap: 3/9 veya 1/3).

Daha büyük bir öğrenci grubu için, öğretmen Rubik Küpünün 43,252,003,274,489,856,000 farklı kombinasyonunu açıklamak için faktoring kavramını ortaya koyabilir. Bir Rubik Küpü nasıl düzenlenmiş olursa olsun, 20 öğrencide veya daha az bir sürede çözülebilir - bu tipik olarak öğrencilerin merakını bozar.

Pisagor Teoremi Rubik Küpleriyle Açıklandı
Dan Van der Vieren'in izniyle
Pisagor teoremini açıklamak için Rubik Küplerinin Kullanımı
Ve köşeleri üçgen oluşturur, böylece birlikte dokuz, 16, ve 25 Rubik küpleri karelerini düzenlenmesi ile, öğretmen Pisagor threorem bir gösterebilen 2 + B 2 = C 2 .

RUBİK KÜP MOZAİKLERİNİ İNŞA ETMEK
Rubik Küpüne olan tutkuyla, bulmacayı öğrencilere tanıtmanın yollarını araştırdım ve Rubik Küpü Yapabildiğiniz Kuruluşa rastladım. Grubun web sitesinde Anne Frank, Golden Gate Köprüsü gibi simge yapılar ve çeşitli hayvanlar gibi simgeler için ücretsiz şablonlar bulunmaktadır. (Özelleştirilmiş mozaikler oluşturmak isteyen sınıflar için de rehberlik vardır.) Bir mozaikte en fazla 600 küp olabilir.

Yapabilirsin Rubik Küpü küpler için ödünç veren bir kütüphanedir ve K-12 eğitimcilerine ve gençlik kuruluşlarına öğrencilere bulmacayı çözmeyi ve STEAM derslerine katılmayı öğreten bir kaynaktır. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'daki eğitimciler bir seferde altı hafta boyunca 600 Rubik Küpünü ödünç alabilir.

Öğrencilerin ilgisini çeken ve öğretmenlerin uzmanlık alanlarıyla uyumlu beş haftalık seçmeli dersler sunduğumuz için bu benim okulum için mükemmeldi. “Rubik Küpü ile Sanat ve Problem Çözme: Çeşitlilik” başlıklı bir kurs önerdim ve kurs onaylandıktan sonra 225 küp ödünç aldım.

Sınıfımdaki öğrenciler, mozaikleri inşa ederken tarihsel figürleri öğrenmekle ilgilendiler, bu yüzden yaptıkları mozaiklerden kendi seçtikleri bir simgeyi araştırdılar. Unutulmaz birkaç rakam, Marilyn Monroe, Rosa Parks ve Nikola Tesla'yı içeriyordu.

Öğrencilerim Rubik Küpü nasıl ayarlayacağını öğrendikten sonra, çoğu iki ya da üç dakika içinde bir yüzünü, hatta harika bir günde bir dakikaya bile yaklaşmayı başardı. Bir seferde 25 küplük bir bölüm oluşturmak için tek başlarına veya bir ortakla birlikte çalıştılar ve 100 küplük bir mozaikin tamamının beş veya altı öğrenciyle tamamlanması 20 ila 30 dakika sürdü.
RUBİK KÜPLERİNİ DÜZENLİ İÇERİK DERSLERİNE GETİRMEK
 Matematik ve fen standartlarını ele alan, pek çok eğitimci ve eğitimci için yaratılan çeşitli dersler için ücretsiz dersler ve birimler vardır .

Örneğin, bir ortaokul biyoloji ders planı , DNA kodonu kavramını kullanarak “yaratıkları” tasarlamak için bir sınıflandırma sistemi kullanır. Ders, MS-LS3-1 gibi Ortak Çekirdek İngilizce ve Yeni Nesil Bilim standartlarına yöneliktir: “Kromozomlar üzerinde yer alan genlerdeki (mutasyonlarda) yapısal değişikliklerin neden proteinleri etkileyebileceğini ve zararlı, faydalı veya organizmanın yapısına ve işlevine nötr etkiler. ”

KÖK Rubik Birim Öğrenci Dizüstü mühendisliği ve tasarım, genetik, şekil ve figürlerin geometri, katıların geometri ve nörobilim kavramları araştırıyor K-5, dokuz ders birimidir.

Rubik Küpü içerik alanlarındaki birçok konuyu keşfetmenin ilgi çekici bir yoludur. Büyüme zihniyeti ve herkes için ilgi çekici bir deneyim sağlama kararlılığıyla, eğitimciler öğrencileri motive edebilir ve zorlukları bulmalarına ve eleştirel düşünmenin ve yeni problemleri çözmenin yollarını izlemelerine ilham verebilir. 

https://www.edutopia.org/article/using-rubiks-cubes-teach-math

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol