Konuşmadan Nasıl Farklı İletişim Kurulur?


Sözsüz iletişim ipuçları - dinleme, bakma, hareket etme ve tepki verme şekliniz - iletişim kurduğunuz kişiye umursayıp önemsemediğinizi, dürüst olup olmadığınızı ve ne kadar iyi dinlediğinizi söyleyin. Sözsüz sinyalleriniz söylediğiniz kelimelerle eşleştiğinde, güveni, açıklığı ve uyumu artırır. Aksi halde gerginlik, güvensizlik ve kafa karışıklığı yaratabilirler. Daha iyi bir iletişimci olmak istiyorsanız, yalnızca vücut diline ve başkalarının sözsüz ipuçlarına değil, aynı zamanda kendi başınıza da daha duyarlı olmanız önemlidir. İşte kelimeler olmadan konuşmanın 5 yolu.
BEDEN DİLİ
Bu, jestlerin, ifadelerin ve duruşların dilidir. Örneğin Kuzey Amerika'da veda etmek, işaret etmek, saymak, heyecanı ifade etmek, çağırmak, uyarmak, tehdit etmek, aşağılamak vb. ve bunları duruma göre kullanın. Başımızı evet ya da hayır demek, gülümsemek, kaşlarını çatmak ve onaylama ya da flört etmek için kullanırız. Başımız ve omzumuz bir arada bir şey bilmediğimizi göstermek için omuz silkebilir. Bununla birlikte, bazı jestlerin anlamı kültürler arasında çok farklı olabilir. Örneğin el ile yapılan OK işareti İngilizce konuşulan ülkelerde olumlu bir mesaj verirken, Almanya, Rusya ve Brezilya gibi ülkelerde rahatsız edici kabul ediliyor. Bu nedenle, yanlış yorumlanmayı önlemek için hareketleri nasıl kullandığınıza dikkat etmek önemlidir.
 SES
Sadece ne söylediğiniz değil, nasıl söylediğiniz de önemlidir. Konuştuğunuzda, diğer insanlar sözlerinizi dinlemenin yanı sıra sesinizi de “okur”. Zamanlamanız ve hızınız, ne kadar yüksek sesle konuştuğunuz, ses tonunuz ve ses tonunuz dahil olmak üzere dikkat ettikleri şeyler. İngilizcede "buradayım" basit cümlesidir. yüksek, alçak, hızlı, yavaş, yükselen, alçalan, fısıldayan, sızlanan, bağıran veya iç çeken bir sesle konuşulmasına bağlı olarak çok farklı çağrışımlara sahip olabilir. Benzer şekilde, "Burada mısınız?" azalan bir tonun aksine yükselen bir tonda konuşulduğunda farklı bir anlama sahiptir. Bir şans ver…
UZAY 
Bir konuşma sırasında diğer kişi çok yakın durduğu ve alanınızı işgal ettiği için hiç rahatsız hissettiniz mi? Hepimizin fiziksel alana ihtiyacı var, ancak bu ihtiyaç kültür, durum ve ilişkinin yakınlığına bağlı olarak değişiyor. Yakınlık ve şefkat, saldırganlık veya egemenlik işaretleri dahil olmak üzere birçok farklı sözlü olmayan mesajı iletmek için fiziksel alanı kullanabilirsiniz.
 ZAMAN
Zaman, sözlü olmayan iletişim de olabilir; örneğin, planlanmış bir iş toplantınız varsa, varmanız gereken zaman büyük ölçüde sizinle görüştüğünüz kişi arasındaki güç ilişkisine bağlıdır. Statüsü daha düşük olan kişilerin, erken değilse, zamanında varmaları beklenir. Daha yüksek statülü bireyler, geç kalırlarsa başkalarının kendilerini beklemelerini bekleyebilirler.
Sonuç olarak, insan iletişim süreci başlangıçta göründüğünden daha karmaşıktır ve bu beceriyi geliştirmek gerçekten çok şey yapabilir.

Kaynak: https://redaed1.medium.com/four-ways-humans-use-to-communicate-without-speaking-83df2bcb64a7

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol