Keşke Öğretmenim Benimle İlgili Bunları Bilseydi

Öğrencilerinin bakmaktan zevk aldığını söylese de, üç yıllık eğitimci, birçoğunun ayrıcalıklı olmayan evlerden geldiğini ekliyor.

Bir öğretmen ve derse farklı bir yaklaşımla yanaşıyor. Bu öğretmen öğrencilerine farklı sorular yöneltiyor

“Öğrencilerimizin yüzde 92’si ücretsiz öğle yemeği hakkına sahip olma kriterlerine uyuyor” diyor Schwartz. (Amerika’da maddi durumu kötü öğrenciler ücretsiz yemek hakkına sahip oluyor.) “Üç senelik bir öğretmen olarak öğrencilerimin yaşadığı hayatın gerçeklerini anlamakta ve onları desteklemek için neler yapabileceğimi bulmakta çok zorlandım. Sanki öğrencilerim hakkında bilmediğim bir şeyler varmış gibi hissediyordum.”

Keşke öğretmenim üniversiteye gitmek istediğimi bilseydi.
Öğrencileriyle arasında güven oluşturma girişimi çerçevesinde Schwartz, “Keşke Öğretmenim Bilseydi” isimli bir ders tasarlıyor.

Bu dersteki bir aktivitede üçüncü sınıf öğrencileri, öğretmenleri ile ilgili bir düşüncelerini küçük bir kağıda not alıyorlar. Kendileriyle ilgili öğretmenlerinin bilmesini istediği herhangi bir şeyi paylaşıyorlar.

“Öğrencilerimin bu cevapları anonim olarak cevaplayıp cevaplamayacaklarını kendilerinin belirlemelerine izin veriyorum. Öğrencilerin çoğunun isimlerini yazmak istemediklerini, ancak notlarını sınıfla paylaşmaktan zevk aldıklarını fark ettim. Üstelik öğrencilerimin paylaştığı şey çok hassas bir konu olsa da, yine de çoğu öğrenci sınıf arkadaşlarının bilmesini istiyor” diyor Schwartz.

Keşke öğretmenim babamı ne çok özlediğimi, çünkü ben 3 yaşındayken sınır dışı edilip Meksika’ya geri gönderildiğini ve onu 6 yıldır görmediğimi bilseydi.
Schwartz ve öğrencileri kısa notlarını #iwishmyteacherknew hashtag’i altında paylaşıyor. “Bazı notlar gerçekten insanın kalbine dokunuyor. Tıpkı ilk tweet gibi: ‘Keşke öğretmenim evde ödevimi yapacak kalemim olmadığını bilseydi. ‘ Öğrencilerimin her birini gerçekten çok önemsiyorum. Hiçbirinin yoksulluk içinde yaşamalarının bir sonucu olarak acı çekmesini istemiyorum. Bu, benim öğretmenlikle ilgli en temel motivasyonum.”

Sınıfının dürüstlüğünden çok etkilenen Schwartz, bu notları Twitter’da paylaşarak öğretmen arkadaşlarının da kendi öğrencileriyle benzer bir çalışma yapmasını teşvik etmek istiyor.

Keşke öğretmenim evde ödevimi yapacak kalemim olmadığını bilseydi.
Schwartz’ın açtığı hashtag Twitter’da öyle çok ilgi çekmiş ki çok kısa bir zaman sonra dünyanın pek çok yerindeki okullardan tweet’ler ve fotoğraflar yağmaya başlamış.

“Bence bu kadar hızlı yayılmasının sebebi, öğretmenlerin işbirliğine çok açık olması. Sonuçta bütün öğretmenler öğrencilerini desteklemek ister ve #iwishmyteacherknew bunu yapmanın basit ve güçlü bir yolu.”

“Bu dersin ana amacı, sınıfımda güçlü bir topluluk oluşturmak. Bir öğrenci, teneffüste oyun oynayacak kimsesi olmadığını söyledikten sonra sınıfın geri kalanı ona “Biz seninle oynarız” diye karşılık verdi. Ertesi gün teneffüs sırasında, o öğrencinin bir grup öğrenciyle oynadığını gördüm. Sadece ben öğrencilerimi değil, öğrencilerim de birbirlerini destekleyebiliyorlar.”

Keşke öğretmenim annem çok fazla etrafta olmadığı için okuma çizelgemin bazen işaretlenmediğini bilseydi.
Kaynak: http://abcnews.go.com/Lifestyle/colorado-teacher-shares-heartbreaking-notes-graders/story?id=30368103

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13