Kendi Okullarını Açan Öğretmenlerden Mutlu Çocuk Yetiştirmek İçin İpuçları

Mutlu çocuklar yetiştirmek isteyen ebeveynlere, kendi okullarını açan öğretmenlerden ipuçları

Çocukları nasıl yetiştireceğinizi öğrenmek kolay değil, özellikle etrafınızdaki herkes size çelişkili tavsiyeler verdiğinde. Büyük öğretmenlerin ve psikologların görüşleri bile farklı olabilir. Ancak yine de, tüm alternatif okullar, çocuklara özgürlük verir ve onlara birey olarak değer verirseniz, kendinden emin ve mutlu bir şekilde büyürler

1. Maria Montessori tarafından oluşturulan Montessori sistemi.
 

Maria Montessori , İtalya'da hasta çocuklarla çalıştığı tıp fakültesini bitiren ilk kadındı . Montessori, birkaç kez Nobel Ödülü'ne aday gösterildi ve eğitim yaklaşımı bugün birçok ülkede hala popüler.

Maria Montessori'nin görüşleri:

Bir çocuk saygıyı hak eder, bu yüzden kibar talepler emirlerden daha iyidir.
Çocuklara yukarıdan bakma. Onlara bakmaya çalış, böylece gözlerin aynı seviyede olacak.
Çocuğunuzu, eşyalarını kendileri asabilecekleri bir sandalyeye ve yüksekliğine uygun bir masa, kıyafetlerine takma kanca yapın. Bu tür bir ortamda mutlu olacaklar.
Çocukların kendileri için yapabilecekleri yapmayın.
Bir çocuğu her hata için cezalandırırsanız, her şey için suçlu hissederler.
Çocuğunuzu destekliyor ve duygularını ifade etmelerine izin verirseniz, kendinden emin bir şekilde büyürler.
Çocuğunuzun ev işleri konusunda size yardım etmesine izin verin.
Plastik oyuncak almamaya çalış. Doğal malzemeler daha iyi.
2. Loris Malaguzzi tarafından oluşturulan Reggio yaklaşımı
 İtalyan psikolog Loris Malaguzzi bu çok güzel gözlemle geldi : bir çocuk yüz dil konuşabiliyor, bu da çocukların dünyayla konuşabileceği ve düşüncelerini farklı şekillerde ifade edebileceği anlamına geliyor: çizimler yoluyla, şarkı söyleyerek, oyunlar yoluyla. Ancak yetişkinler genellikle 99 dili susturmaya çalışırlar. Ebeveynler gerektiğini çocuklarına dinlemek ve günlük yaşamda bu “dil” kullanmalarını öğretmek.

Malaguzzi'nin ana fikirleri:

Yanlış cevap diye bir şey yoktur - farklı bakış açıları vardır. Çocuklara bir konuda yanlış olduklarını söyleme. Onlara neden bu şekilde düşündüklerini sorun ve onlara farklı bir düşünce tarzından bahsedin.
Bir şeyi açıklamadan önce, çocuğunuza bunu zaten bilip bilmediğini sorun. Onlara zaten bildikleri şeyleri söylerseniz, ilgilerini kaybedecek ve dinlemeyeceklerdir. Tıpkı yetişkinler gibi.
Detaylı cevap gerektiren daha fazla soru sorun. Bu sayede çocuklar düşüncelerini düşünmeyi ve ifade etmeyi öğreneceklerdir.
Çocuğunuzun daha sık seçmesine izin verin. Örneğin, ne giymek istediklerini ve istedikleri sırt çantasının rengini.
3. Rudolf Steiner tarafından oluşturulan Waldorf eğitimi
 

Fikri  Waldorf okullara olduğunu  yükseltmek çalışma sever ve kendilerini yaratıcı yeteneklerini keşfedebilirsiniz kendine güvenen bir kişi. Bu okullarda not ve test yoktur, ancak normal okullardan gelen öğrencilerin yanı sıra sınavları da geçer.

Rudolf Steiner'ın fikirleri:

Ebeveynlere çocuklarla iletişim kurmayı öğretebilecek hiçbir kitap yoktur. Her çocuk kendine özgüdür, bu yüzden her çocuğa farklı davranabilmelisin.
İlginç hikayeler bir çocuğa kitaplardaki sıkıcı bölümlerden daha iyi öğretebilir.
Çocuklar dışarıda daha fazla zaman geçirmelidir: gözlemlemeyi, güzelliği görmeyi ve dünyayla uyum içinde yaşamayı öğrenir.
Tahta küpler gibi basit oyuncaklar hayal gücünü daha iyi geliştirir.
Basit günlük ritüeller, çocukların kendilerini güvende hissetmelerine ve örgütlenmelerini öğretmelerine yardımcı olur. Bu yüzden her güne şiirler tekrarlanarak başlanmalı.


4. Alexander Neill tarafından yaratılan Summerhill okulu
 

İngilizler bu okulu “tartışmalı” olarak nitelendirdiler. Öğrencilerin ders çalışmasına izin verilmiyor ve derslere katılmak zorunda bile değiller. Ortalama olarak, çocuklar 3 ay boyunca hiçbir şey yapmadan geçirir ve sonra derslere başlarlar. Kenara tanıdık deneklerden alınan Summerhill'de içinde, öğrenciler olabilir , Photoshop çalışmak bitkilerin büyümesi, büyü hile yapmak ve diğer yararlı becerileri kazanmaları için öğrenirler.

Alexander Neill'in görüşleri:

Bir çocuğa “hayır” dediğimizde çocuk yaşama “hayır” demeye başlar.
Zor bir çocuk, dünyayla veya kendileriyle barışı bulamayan mutsuz bir çocuktur.
“Zor çocuk” ebeveynleri bir dakika oturmalı ve şu sorulara dürüstçe cevap vermelidir: “Çocuğuma destek veriyorum mu?” Ve “Onlara güveniyor muyum?”
Bir çocuğun yapması gereken, ebeveynleri veya öğretmenleri onlar için planlanan bir hayat değil, kendi hayatlarını yaşamaktır.
Çocuklar bir okula uyum sağlamak zorunda olmamalı, ancak okullar çocuklara uyum sağlamalıdır.
İnsanların özgürlüğe ihtiyacı var. Özgür olmak ve istediğiniz bir şeyi yapmak farklı şeylerdir.
Ebeveynler çoğu zaman çocukları, hataları için korkutucu sonuçları olan korkutmaya çalışırlar. Ancak çocuklara hiçbir şeyden korkmamayı öğretmek daha iyidir.
5. John Dewey tarafından yaratılan Enstrümanizm
 


ABD'de, Dewey “ilerici eğitimin babası” olarak adlandırılır.  Okul amacının, bir çocuğa, çevresine uyum sağlamayı öğrenerek herhangi bir durumdan çıkmalarını sağlayacak şekilde öğretmek olduğuna inanıyordu . Bu nedenle çocuklara , kitaplardan soyut bilgi vermek yerine, belirli işler yapmaları öğretilmelidir  .

Dewey'nin eğitime ilişkin görüşleri:

Çocuklar bir şey öğretilmek yerine bir şey yapmalı. Eylem sonuçlara yol açacaktır.
Çocukları başarısızlıklarından utandırmayın. Hatalar daha iyi olmamıza yardımcı olur.
Tüm büyük bilimsel keşifler yapıldı, çünkü birisi hayal gücünü kullanmaktan korkmuyordu.
6. Célestin Freinet yöntemi
 

Freinet 24 yaşında kendi okulunu açtı  . Gelişimsel gecikmelere yardımcı oldu . Onun okul Hiçbir kitap veya ödev yoktu, ama onun öğrencileri olağanüstü sonuçlar elde edilmiş ve tamamen gelişmiş ve eğitimli .

Freinet'in ana fikirleri:

En hoş aktivite yapmak zorunda kalırsanız işkence olabilir.
Bir ceza hem cezalandırıcı hem de cezalandırılan için aşağılayıcıdır.
Ne kadar erken çocuklar normal ev işleri yapmayı öğrenirse, gelecekte o kadar güvende olurlar.
Yasaklar ve cezalar yerine, çocuklarla pazarlık yapmalısınız. Çocuklar, oylarının önemli olduğunu görebilmelidir.
Hangi fikirler sizin için önemli ve değerli görünüyordu? Çocuk yetiştirme konusunda kendi sırlarınız var mı? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol