Karne: Masumiyet Karinesi olanlara Mes’uliyet Karnesi vermek.

KARNE 
Masumiyet Karinesi olanlara Mes’uliyet Karnesi vermek.

Evet, ilkokullarda verilen KARNEler... 
Çocukların eline "al bu senin eserin diyerek" karne veriyoruz?
Karnede yazılı notların ne kadarından çocuk sorumludur? Cevap hiç, çünki: 
“Bu karne çocuğun içinde bulunduğu sınıf-okul-aile-çevre-yaşam standartları-genetik faktörler ve zeka grubu gibi dış etkenlerin sonucu oluşmuştur”. 
Tırnak içi ifadeyi karneye “öğretmen karne görüşü” olarak yazıyoruz da,
1.Çocuğun masumiyet karinesindendir ki, eğitim sistemimizin İlkokul kısmında öğrencilerin olumsuz davranışlarına herhangi bir yaptırım/ceza uygulanamaz. 
2. Çocuğun masumiyet karinesindendir ki, İnanç sistemimizde bütün çocuklar öldüklerinde cennete gider.
3. Çocuğun masumiyet karinesindendir ki, hukuk sistemimizde cezai müeyyiden muaf gibidir. 
Yukarıdaki kriterlere rağmen; çocuğun eline verdiğimiz karnedeki DÜŞÜK NOT DEĞERLERİ “masumiyet karinesi” ile çelişmez mi? Deniliyorsa ki, “efendim karne çocuğun durumu hakkında veliyi bilgilendirmek içindir”. O halde dönem sonlarında törenlerle çocuğun eline vermenin manası ne? Madem ki, muhatap veli ise neden doğrudan veliye vermiyoruz.? Karnedeki düşük notun çocuğa, mesajı: “sen sorumlusun-sen günahkarsın-sen suçlusun” demektir. Ayrıca zorunlu olduğumuz yani seçme hakkımızın olmadığı bir yaşantıdan sorumlu tutulmamız da ayrı bir değerlendirme konusu. Yani adı ilkokul olan zorunlu bir sistem var . Bu sistem de belirli kulvarlar oluşturulmuş. Bu kulvarlarda çocukların başarılı olması isteniyor. İyi de bu kulvarlar (misal) sürüngen ya da uçan zekaya uyarlı, yüzen zekaya kapalı ise yüzen zeka nasıl başarılı olacak? Eğitimin, proğram-personel-teamül-donanım bileşenleri halihazırda ,daha çok akademik zeka grubuna hizmet ediyor.

O halde çocuğa karne vermeyelim mi? Verelim. Nasıl ?

1. Çocuğun en başarılı olduğu bir alanda "takdir/teşekkür/onur v.s.” adı altında her çocuğa eşit sayıda belge vermek olmalıdır. Böylece tüm öğrencilere pozitif pekiştirme yapmış oluruz ve karne günü istisnasız her öğrenci için bayram olur.

2.Mevcut karneyi bilgilendirme maksatlı olarak elektronik ortamda veliye sunmaya devam edilmeli. Ancak veliden gayrısının ulaşımına kapalı olmalı ve veli de bu bilgiyi çocuğa aktarmamalı.

Isa Alaçam
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol