İlkokul Öğrencilerine İnternet Güvenliği Nasıl Öğretilir?

Birkaç yıl önce “ İlköğretim Sınıfında Dijital Vatandaşlık Öğretimi ” adlı bir yazı yazdım . Şimdi, anaokulu olarak gençlere internet güvenliği öğretmek için örnek bir dersi paylaşmak istiyorum. Evet, doğru okudun - anaokulu.

Genç ve genç yaşlarda çevrimiçi vakit geçiren çocuklarla, genç çocuklara kendilerini çevrimiçi olarak nasıl koruyacaklarını açıkça öğretmemiz hayati önem taşır. Küçük çocukların çoğu okuldaki “ yabancı tehlike ” konuşmasını kazanırlar, bu yüzden yabancılarla ve yüz yüze durumlarında yabancılarla nasıl baş edeceklerini bilirler.

Bu öğrencilerle internet güvenliğini ele alırken üç husus var. Öncelikle, yabancı insanlarla gerçek hayatta nasıl başa çıkılacağı hakkında bilgi aktarımı, sanal ortamlardakilere otomatik değildir. Öğretilmesi gerekiyor. İkincisi, en garip tehlike programları yabancıların korkutucu ve kederli olduklarını ve çocukları incitmek veya kaçırmak istediklerini öğretirken, bu da yabancıların çevrimiçi olarak ortaklaşa çalışmalarının çelişmesine neden olur. Bütün yabancılar tehlikeli değil. Son olarak, gerçek hayatta öğrenciler potansiyel bir tehditten yürüyebilir veya kaçabilirler. Çevrimiçi ortamda, zorlu durumların üstesinden gelmek için gerekli becerilere sahip değilse, tehlike öğrencinin evinde kalır ve kaçması zor olur.

ÖZEL BILGILERIN ÇEVRIMIÇI KORUNMASI
Bu, anaokulum ve birinci sınıf öğrencilerimle, yabancıların internette var olduğu fikrini tanıtmak ve onlarla nasıl etkileşimde bulunmamız gerektiğini tartışmak için yaptığım bir derstir. Bir bilgisayara ve internet erişimine ihtiyacınız olacak ve bir projektör veya interaktif beyaz tahtanın olması faydalı olacaktır, böylece bu sorular tartışma sırasında ekranda yansıtılabilir. Öğrencilere şu soruları sorun:

“Bir yabancı nedir?” Çeşitli cevaplar aldıktan sonra, öğrencilerin yabancı birinin bilmediğimiz biri olduğunu anladığından emin olun. Öğrencilere bazı yabancıların onları incitmek isteyebileceğini hatırlatın, ama tüm yabancılar kötü insanlar değildir. Sizin için bir kapı açan ya da düştüğünüz bir şeyi alıp size döndüren bir yabancı gibi örnekleri sayabilirsin.
“Bir yabancıya ne tür şeyler söylememeliyiz?” Çeşitli cevaplar isteyin, “adres”, “telefon numarası”, “tam ad” gibi şeylerin belirtilmesini sağlayın.
“Bir yabancıya söylemek ne tür şeyler olabilir?” Bu soru, öğrencilerin cevap vermesi zorlaşıyor. “Merhaba” ya da “Nasılsın?” Gibi cevaplar alabilirsiniz. Öğrenciler çok şaşırırsa, “en sevdiğin renk” ya da “en sevdiğin dondurma aroması” gibi çeşitli şeyler hakkında baş parmaklarıyla oy kullanmalarını isterler. onları zarar görmeyecek.
“İnternette yabancılar var mı?” Bazı öğrenciler daha önce çevrimiçi oyunlar oynamış olabilir ve bu deneyimlerle ilgili cevaplar sunabilirler. Anaokulunda olduğu kadar genç öğrencilerim de var, çünkü yabancılarla çevrimiçi olduklarını düşünüyorlar çünkü her zaman kiminle konuştuğunu bilmiyorsunuz. Farklı yollarla ilgili kısa bir tartışmadan sonra, yabancılarla çevrimiçi olarak bağlantı kurabiliriz (oyun sistemlerini içerebilir), onlara yabancılarla nasıl başa çıkılacağı hakkında bir video gösterin.
Öğrencilerin BrainPOP Jr.'da Internet Safety videosunu izledikten sonra, filmden öğrendiklerini paylaşmalarını isteyin. Bazı cevapları sorduktan sonra, sitede bulunan Word Play aktivitesini kullanarak videodaki kelimeleri gözden geçirin. Ardından, Yazma Etkinliği etkinliğini tamamlamalarını sağlayın.

Öğrencilerinizin dersi anladığından emin olmak için birkaç yol vardır:

Öğretiklerini değerlendirmek için sınavlardan birini ( öğrencilerinize bağlı olarak kolay veya zor) yazdırın .
Öğrencileriniz, videodan ana kavramları anlamalarını veya çevrimiçi yabancılarla çalışma pratiklerini gösteren senaryolar gerçekleştirmelerini sağlayın.
 

kaynak: https://www.edutopia.org/blog/internet-safety-younger-elementary-mary-beth-hertz

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol