Her 5 çocuktan 1'i disleksi durumunda

By Holly Korbey
Nashville, Tennessee’deki bir ortaokul sosyal bilgiler öğretmeni olarak 17 yaşında olan Su Williams, düzenli olarak hala temel düzeyde okumaya zorlanan öğrencilerle düzenli olarak karşılaştı ve öğretmenlik eğitiminde ya da neredeyse yirmi yıl boyunca sınıfta öğrendiği hiçbir şeyi hazırlamamıştı. yardım etmek.

“Sınıfta yapmak için eğitildiklerimin (Tam Dil ve Dengeli Okuryazarlık) işe yaramadığını öğrendim. Bu bir göz açıcı oldu ”dedi. Beşinci sınıf öğrencilerine nasıl verimli bir şekilde okumayı öğretecekleri - veya çocukların okumayı nasıl öğrendikleri hakkında biyomekaniği tam olarak anlamaları - Williams, okul yıllarının kapsaması için ihtiyaç duyduğu konuya odaklanarak okumalarının sonunda olacağını umuyordu. geliştirmek.

Bu arzulu düşüncede bir egzersizdi. “Gerçekten zor bir durumdu. İçeriğe gitmek için çağrı yaptım - Aztekler ve Mayalar hakkında bilgi sahibi olmaları gerekiyordu, Aztek , İnka ve Maya kelimelerini okuyabilmeleri gerekmiyordu . Ama sanırım onlara bir kötülük yaptım. ”

Williams oğluna disleksi teşhisi konduğunda bir dönüm noktası ve içgörü geldi. Hem kendi hem de oğlunun deneyimlerinden ilham alarak, disleksik okuyuculara yardımcı olmak için bilim ve stratejileri okuma konusunda eğitim almak için sınıf öğretmenliğinden emekli oldu.

Williams'ın yeni eğitim arayışı, bilimi okumayla ilgili öğrendiklerinin sınırlı ya da düpedüz yanlış olduğunu - özellikle de her beş çocuktan birini etkileyen bir disleksi söz konusu olduğunda - öğrenenlerin arasında yaygınlaşıyor . En sık bildirilen öğrenme engeli olmasına rağmen, yanlış bilgilendirme ve mitler genel halk arasında çok yaygındır ve hatta okullara kanarlar. Çoğu zaman insanlar, disleksi olan kişilerin okurken, aslında ses temelli bir işleme bozukluğu olduğunda harfleri değiştirdiğine ya da tersine çevirdiğine inanırlar.


Öğretmenler bu öğrencilere yardım etmek için sık sık yorulmadan çalışır, ancak aileler genellikle birçoğunun karşılayamayacağı masraflı özel ders hizmetleri için ödeme yapmadıkça çok az iyileşme görürler. Disleksi'si olan diğer çocuklar hiçbir zaman tanımlanmaz: bazıları sınıfta hareket ederek veya kaymak için kelimeleri ezberleyerek sakatlıklarını gizler. Birçoğu sessizce mücadele eder ve yaşamlarının geri kalanını okumak için mücadele etmeye devam eder. 


Hedefe yönelik müdahaleler olmadan, disleksi hastası çocukların, uzun vadede önemli etkileri olan, yetkin okuyucu olma olasılığı düşüktür . Veriler, üçüncü sınıfta yeterince okuyamayan çocukların okulu bırakma olasılığının daha yüksek olduğunu ve düşük gelirli bir aileden gelen öğrencilerin şansının üç katına çıktığını gösteriyor. Özellikle disleksi olan öğrenciler, nasıl okunacağını bilmeme konusundaki utanç ve leke ile ilişkilendirilebilecek olan depresyon, endişe ve hatta intihara daha yatkındır .

“Umutsuz değil. Eğer mücadele eden okuyuculara ihtiyaç duydukları bir şey verilirse, kazanç sağlayabilir, daha verimli ve daha etkili okuyucu olabilirler ”dedi. “Müdahalen genellikle uygun değildir.” 

DİSLEKSİ ARKASINDAKİ BİLİM
Yürümeyi veya konuşmayı öğrenmekten farklı olarak, okumayı öğrenmek, çocuğun yaşamının doğuştan gelen bir gelişim aşaması değildir - edinilmesi gereken bir beceridir. Çocuklar okumayı öğrendiğinde, beynin bazı önemli bölgeleri birbirine bağlanır - harfleri tanıma, harfleri seslerle eşleştirme ve kelimeleri ve anlamları anlama - bölgeleri okumak için hazırlanmış karmaşık yeni bir devre oluşturmak için .

Tipik olarak gelişen beyinlerde, devre geleneksel fonetik temelli okuma talimatı ile nispeten hızlı bir şekilde gelişir ve okuma hareketi o kadar hızlı olur ki otomatik olarak hissedebilir. Ancak, disleksi olan kişilerin beyinlerinde, Harvard Tıp Fakültesi'nde araştırmacı ve sinirbilimci olan Dr. Nadine Gaab'a göre, beynin özellikleri, devreyi oluşturmak için gereken kilit bölgelerde biraz farklı şekilde çalışır.

Disleksili kişiler okuduğunda, harfler etrafta zıplamaz veya geriye doğru dönmez - yaygın olarak inanılan bir efsanedir. Bunun yerine, disleksik beyinler doğru sesleri basılı harflerle ilişkilendirmekte zorlanır, okumayı zahmetli hale getirir ve genellikle tahminde olduğu gibi hecelemeyle sonuçlanır. Gaab, sözlerin söylenmesinden sonra bile akıcılık ve anlama okumanın çok yavaş ve zor olabileceğini söylüyor.

Bozukluk farklı biçimlerde olabilir. Ses harflerini içeren fonem farkındalığı ile ilgili zorluk, yalnızca en yaygın olanıdır, ancak disleksi, okuma hızıyla ilgili bir sorun (okuma akıcılığı) veya cümleleri tam olarak anlamak için (okuduğunu anlama) kelimeleri yavaşça birbirine bağlayan bir sorun olarak da ortaya çıkabilir. .

Önceleri, disleksi hastası bir çocuk kafiyeli kalıpları tanıma konusunda güçlük çekebilir, ya da okuma sırasında, bir kedinin sözünü ve resmini gördüğünde "kedi yavrusu" gibi, sayfadaki harflerle hiçbir korelasyon göstermeyen hatalar yapabilir. , Yale Disleksi ve Yaratıcılık Merkezi'ne göre .


Okuma devresi daha yavaş geliştiğinden, disleksi hastası çocuklar çok daha metodik ve tekrarlamalı eğitim gerektirir. Yine de, çoğu zaman, ilkokul öğretmenleri, okumayı öğrenmenin ilk önemli adımını (tam bir fonik anlayışı) atlar veya en aza indirir ve en sonunda, çocukların sadece seçeceğini varsayarsak, “okumayı sevmeyi öğrenmek” gibi, okumanın diğer yönlerini vurgularlar. doğal olarak okuma .

Bu işe yaramadı: Bekle ve gör yaklaşımı, Gaab'a göre gerçekten başarısız bir bekle modelidir ve tipik olarak disleksi olan çocukları hayatlarının geri kalanı için ciddi etkileri olan arkada tutar. Disleksik çocukların dörtte biri depresyon ve anksiyeteden muzdarip, üçte biri de DEHB'li. Bütün hapishane mahkumlarının neredeyse yarısında disleksi var ve engelli yetişkinlerin, intihar etme olasılığı olmayanlara göre yüzde 46 daha fazla.

Disleksi iyileştirilemese de, bir çocuğun okumayı öğrenmesine yardımcı olabilecek erken müdahaleler vardır - özellikle, yapılandırılmış okuryazarlık , Uluslararası Disleksi Birliği (IDA) tarafından belirlenen altı belirli dil alanına dayalı çok-boyutlu, açık öğretim için bir şemsiye terim: fonoloji, ses-sembol ilişkisi, hece öğretimi, morfoloji, sözdizimi ve anlambilim.

Gaab, öğretmenler bu yaklaşımı disleksi belirtileri gösteren okuyucular için kullandıklarında, “çalışmalar bu çocukların yüzde 50 - 90'ının ortalama okuma becerisine ulaşacağını göstermiştir” diyor.

ÖĞRETMEN TAKİP ÇÖZÜMLERİ
Genel olarak Orton-Gillingham, Wilson ve SPIRE yöntemleri olarak bilinenleri kullanan yapılandırılmış okuryazarlık, öğrencilere daha kolay kavramlar (harf sesleri ve telaffuz (fonoloji) gibi), sözdizimi ve anlambilim gibi daha zor olanlara geçmeden önce, öğretmekle başlayan sistematik bir yaklaşım sergiler veya cümle içindeki kelimelerin sırasının nasıl bir anlam ifade ettiğini anlamak.

Fakat birçok ilkokul öğretmenleri ile birlikte özel eğitim öğretmenleri , derler çok şey öğrenmedim öğretmenleri eğitim programlarında okuma ve bunlardan eğitim başladıktan sonra kendi başlarına bu eğitimi ararlar zorunda bilimiyle ilgili.

Konuşma dili patologu ve Georgia, Madison'da özel bir eğitim öğretmeni olan Lindsay Peaster, ilk önce özel eğitim alanında doktora yapmak için geri döndü, böylece mücadele eden okurlara öğretebilirdi, ancak yeterli değildi. Peaster , okuma bilimi üzerine 65 saatlik bir kurs olan Tam Okuma Dizisi'ne kaydolmadan önce, öğrencilerinin okumalarının düzeldiğini gerçekten görmeye başladığını söyledi.

Eski öğretmen ve yaratıcı Brenda Fitzgerald, yapısal okuryazarlık yaklaşımına ve fonlama bilincinde açık, sistematik öğretimin ve birçok sınıfın eksik olduğu foniğin önemini vurgulayan 1999 Ulusal Okuma Paneli tavsiyelerine dayanarak yoğun ve kişisel bir eğitim tasarladı .

Serinin altı modülü , eğitimcilere hem normal okuyucular hem de disleksik okuyucuların daha güçlü okuyucular, yazarlar ve heceleyiciler haline gelmesine yardımcı olabilecek yaklaşımlarla birlikte beynin okumayı nasıl öğrendiğini öğretir. Kurs, noktaları birleştirmesi için tam da gerekli olduğunu söyledi, Peaster ve beraber çalıştığı öğrenciler için önemli bir fark yarattığını söylüyor.


Brenda Fitzgerald, Komple Okuma Serisindeki öğretmenlere koçluk yapıyor.
Ancak Komple Okuma Serisi, sınıf öğretmenlerine yardımcı olan sadece bir öğretmen eğitimi programıdır.

Disleksi Eğitim Enstitüsü San Diego, California, örneğin, artık yüz yüze eğitim ve insan moderatörler tarafından desteklenen çevrimiçi eğitim hem sunmaktadır. “Disleksi Nedir?” Ve “Orton-Gillingham Yaklaşımı'na Genel Bakış” da dahil olmak üzere 30-40 saatlik çevrimiçi kurslar, San Diego Üniversitesi'nden eğitimci kredisi kazanmaktadır.

Kar amacı gütmeyen öğrenme kuruluşu Stern Center, 2018'de MindPlay tarafından sağlanan disleksi eğitimcilerine yönelik kurslara eşlik etmek üzere çevrimiçi bir koçluk sitesi geliştirdi ve başlattı . Merkezin çevrimiçi koçluğu, bir öğretmenle öğrenci çalışmasını gözden geçirmek için bir koç arasındaki sanal toplantı, sınıf öğretimi videoları ve küçük öğretmen gruplarının işbirliği yaptığı çevrimiçi seminerler gibi çeşitli biçimlerde olabilir.

ÖNDEKİ YOL
Disleksi eğitim programları, eğitimcilere, öğrencileri zorlamak için ihtiyaç duydukları değerli bilgileri sağlasa da, uzmanlar anahtarın eğitimcileri daha önce okula giderken daha erken eğitime almak olduğunu kabul ediyorlar.

Öğretmen adaylarının disleksi ve okuma bilimi hakkında bilgi edinmelerini sağlamak için, Uluslararası Disleksi Derneği, Aralık 2018'de eğitim kolejleri için bir akreditasyon programını yeniden başlattı - 28 kolej, şu anda IDA'nın 2010 bilgi ve uygulama standartlarını yerine getiren gereksinimleri karşıladı. yapılandırılmış okuryazarlık yaklaşımını anlamak gibi.

Kendi deneyimlerinden ilham alan, eğitimciler ve disleksi olan çocukların ebeveynleri hem eyalet hem de yerel düzeydeki değişimi etkilemektedir. Otuz üç eyalet şimdi, disleksi olan öğrenciler için özel hükümler içerecek şekilde öğrenme yasalarını güncelledi. Ebeveyn disleksi savunuculuğu gruplarının baskısı altında olan Arkansas, kısa süre önce disleksi taraması ve okuma biliminde daha iyi öğretmen eğitimi gerektiren yeni yasalarla okuma talimatına odaklandı . Ve yeni mevzuat  sadece her kindergartener gerektirecektir Gürcistan geçirilen disleksi belirtileri açısından elenecek.

Lindsay Peaster 2016 yılında Komple Okuma Kursu'na girip Fitzgerald'dan danışmanlık almaya başladığından beri, öğrenciler şimdi etkileyici okuma geliştirmeleri yapıyor. 2018–2019 eğitim-öğretim yılında bütün öğrencileri “akıcılık artışlarını” - dakikada bir okunan kelimelerin bir ölçüsünü arttırdılar.

Yine de Peaster, eğitiminden yıllar önce birlikte çalıştığı tüm çocuklara, özellikle de disleksi tanısı konmamış bir öğrenciye hala düşünüyor. Geçtiğimiz sonbahar, yakındaki ortaokulda öğretmenlik yaparken, öğrenciyle karşılaştı ve hala mücadele ediyordu. Peaster şimdi ona haftada birkaç saat yapılandırılmış okuryazarlık veriyor.

“Ona söyledim, 'İlk defa sana sahipken şu anda ne bildiğimi bilmiyordum. Büyük adımlar atacağız '' dedi. “Onunla ikinci bir şansım var.” 

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/unraveling-myths-around-reading-and-dyslexia

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13