Hamile öğretmenlere yönelik ayrımcılıkla ilgili endişeler Hamile ve Vidalı kampanya ile eylem günü başlattı


Dave Speck tarafından

Kalbi kırılmış öğretmenler çocuk sahibi olduktan sonra mesleğin dışına atılmaya zorlandığını , kampanyacıların uyarıldığını söyledi.

Birçoğu esnek çalışmayı sağlamak için okulların isteksizliğini suçladı ve DfE durumu iyileştirmek için harekete geçme sözü verdi.

Gebe kampanya grubu ile  Vidalı sonra bir sonraki Perşembe günü konuyla ilgili bir öğretmen sosyal medya etkinliği düzenlemeyi planlıyor, işte bilmeniz gerekenler.

Sorun ne?
Artan sayıda öğretmen, anne olduktan sonra işe geri dönmekte zorlanıyor, çünkü esneklik veya "kıpırdatma odası" istiyorlar ama bu inkar ediliyor, diyor grup.

NFER (Ulusal Eğitim Araştırmaları Vakfı) tarafından yapılan bir ankete göre , üst düzey liderler zaman çizelgesinin karmaşıklığını yarı zamanlı esnek çalışma modellerinin hemfikir hem de yerine getirilmesinin önündeki en önemli engellerden biri olarak görüyorlar.

Okullar esnek değil midir?
Bu iddia. Hamilelikten sonra Vidalı sözcüsü Aceil Haddad şunları söyledi: “Artık bu sosyal medya gününün reklamını yaptığımıza göre, 'Ah Tanrım, sadece benim olduğumu sanıyordum, esnek olmadıklarını sanmıyordum. '”

Eğitim sekreteri Damian Hinds bile , bazı konuşmalarda, okulların daha fazla iş paylaşımı önerdiğini söyledikten sonra bazı okul liderleri tarafından güldüğünü söyledi .

O, karmaşık zaman çizelgesinin dahil olmasından dolayı gülüyorlardı, ancak daha sonra okullardaki kadın liderlerin ders çizelgeleme çalışmasını sağlayacak bir yol bulma ihtimalinin daha yüksek olduğunu söyledi.

Esneklik işe alım ve elde tutma krizine cevap mı?
Son araştırmalar, yarı zamanlı öğretmenlik işlerine sahip olmanın sorunu çözmede “kritik” olduğunu göstermiştir.

NFER tarafından yapılan araştırmada, özellikle ikincil sektörde “ yarı zamanlı çalışma için bir kısmını bırakmaya neden olan karşılanmamış bir talep ” tespit edilmiştir .

Lider ekonomist Jack Worth, “Ortaokul öğretmen işgücünün, otuzlu yaşlarının ortalarına yaklaşan, yarı zamanlı çalışmaların tarihsel verilerde gördüğümüz zirveye çıkma eğiliminde olduğu büyük bir öğretmen kohortu var” dedi.

Yasal pozisyon nedir?
Annelik izninin ardından, bir öğretmen görevine geri dönme hakkına sahiptir ve bir okul onu geri almayı reddederse , NEU öğretim birliğinin rehberliğine göre bu, haksız işten çıkarma ve muhtemelen cinsiyet ayrımcılığı anlamına gelecektir .

Benzer şekilde, bir öğretmen doğum izninden sonra daha az uygun şart ve koşullara geri dönerse, sözleşmenin ihlali, yapıcı haksız işten çıkarma veya cinsiyet ayrımcılığı iddia edilebilir.

Esnek Çalışma Yönetmeliğine göre 26 haftadan daha fazla hizmet alan öğretmenlerin esnek çalışma talep etme yasal hakları vardır . 

Öğretmenler, talep ettikleri çalışma koşullarındaki değişiklik ve değişikliğin yürürlüğe girmesini istedikleri tarih dahil olmak üzere ayrıntılı bilgi vererek, taleplerini yazılı olarak yapmalıdırlar.

Okullar, ek masrafların getirilmesi, mevcut personel arasında yapılan işlerin düzenlenmesi ve ek personel alımı yetersizliği veya performans üzerinde zararlı bir etki olması gibi iş sebepleri varsa bunu reddedebilir.

NEU rehberliği şöyle diyor: “NEU, işvereninize başlangıçta gayri resmi bir talepte bulunmanızı tavsiye eder. Ancak işveren resmi olmayan bir talebi reddederse yasal düzenlemeyi kullanmalısınız. ”

Diğer bir seçenek de, iş pozisyonu bazında çalışmaya geri döndüğünüzde, sorumluluk pozisyonları da dahil olmak üzere, tam zamanlı bir görevinizi başka bir öğretmenle paylaşırsınız.

DfE'nin üstesinden ne geliyor?
DfE iş paylaşımının büyük bir destekçisidir.

Aslında, Damian Hinds, iş paylaşımında bulunan öğretmenler için "iş paylaşımı match.com" olarak adlandırdığı bir buluşma web sitesine eşdeğer olması gerektiğini söyledi . 

Bay Hinds ayrıca, yarı zamanlı eğitimde kadınların yalnızca yüzde 28'inin ekonomideki yüzde 40'a oranla olduğunu vurguladı.

DfE'nin öğretmen işe alım ve alıkonulmasının son lansmanı öncesinde, Bay Hinds şunları söyledi: “Eğer insanlar kariyerleri hakkında konuşabiliyorlarsa ve kalabilecekleri mi yoksa annelik geldiğinde, herkesin yapması gereken çok önemli esnekliği kolaylaştırmak için ellerinden geldiğince. "

Sosyal medya günü ne zaman?
Hamile olan daha sonra Screwed öğretmenlerinin sosyal medya etkinliğini 28 Şubat Perşembe günü Instagram, Facebook ve Twitter'da #PTSteachers hashtagiyle 10: 00-18: 00 arasında yapacak.

Anahtar Kelimeler:
öğretmenHamile öğretmen

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol