Geri Ödemesiz Burs Başvurusu ve Şartlar 2022

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Üniversite ve lise okuyan öğrencilere Devlet Bursu adı verilen KYK parası yatmaktadır. Kredi ve Hibe kredi biçiminde verilen farklı destek bulunur. Bunlardan biri geri ödemeli diğeri ise burs biçimindedir. KYK bursu nasıl alınır devlet bursu olarak bilinen KYK bursu müracaatı nereden yapılır, koşulları nelerdir, ne kadar, müracaat için gerekenler nelerdir, 15 yaş altı öğrenciler nasıl müracaat yapacak, nasıl çıkar?

Geri Ödemesiz Burs Kimlere Verilir?


Başta üniversite öğrencileri dahil olmak üzere maddi gücü eğitim almak konusundaki fiyatları karşılamak karşısında yetersiz kalan öğrencilere verilen devlet destekli ödemelere burs denilmektedir. Burslar genel itibariyle karşılıksız olarak verilmeye çalışılsa da bazı türdekilerinin belirli bir zaman sonra faizsiz olarak geri ödenmesi gerekebilir. Devlet yardımları kapsamda devletin sağlamış olduğu burslara nasıl müracaat yapılmalıdır, verilen burslar nelerdir ve farklı seçenekler var mıdır kısaca değinilmesi faydalı olacaktır.

Buna ilave olarak gazi çocukları, şehir çocukları, yetim ve öksüzlere de burs olanağı temin edilmektedir. Bu gruptaki kişilere verilen burslar hangi şartlar geçerli olursa olsun karşılıksızdır ve geri ödenmesi talep edilmemektedir.

Yine son derece başarılı öğrencilere de devlet bursu verilmektedir. Üniversiteye giriş sınavında bölüm bazında hazırlanan özel mevzuatlar veya okulun kendi olanaklarıyla toparladığı fonlar başarılı öğrencilerin maddi gücüne bakılmaksızın burs imkanı verilmektedir. Bu bursun da geri ödemesinin yapılması gerekmemektedir.

Geri Ödemesiz Burs için Nereye Başvurulur?


Burs için müracaat yapmak isteyen kişilerin evvela hangi burs için talepte bulunacağına karar vermesi gerekir. En sık müracaatlan devlet bursu KYK olması kaynaklı burda KYK üzerinden örnek verilecektir.

KYK bursundan faydalanmak isteyen öğrencilerin senenin belirli zamanlarında aktif olan burs müracaat sayfası aracılığı ile web üzerinden müracaat iletmesi gerekiyor. Söz konusu sayfa eğitim-öğretim seneninın başladığı aylarda aktif hale gelmekte (Eylül-Aralık arası) ve bir sonraki senenin ilk ayı itibariyle de sonuçlar açıklanıp ödemelere başlanmaktadır.

Geçtiğimiz dönemlerde dijital hizmet kanalının kullanımı mecburi tutulmaya başlanmış ve bir istisnai durum söz konusu olmadığı sürece müracaatların web üzerinden alınacağı belirtilmiştir. Dolayısıyla il veya ilçe Kredi ve Yurtlar Kurumu Müdürlükleri’ne müracaat yapmak istisnai bir durum söz konusu olmadıkça mümkün olmayabilir.

Burs müracaatı yapacak olan kişiler, duyurulan tarihlerde e-Devlet sistemi üzerinden bilgilerini doldurarak müracaatta bulunabilirler.

Burs Başvurusu İçin Gerekli Evrak Listesi


Herhangi bir önceliği olmayan (şehit çocuğu, gazi çocuğu, yetim veya öksüz vb.) kişilerin yapacağı burs başvurusu için herhangi belge ibraz etmesi gerekmez. Buna karşın bir öncelik söz konusu olması halinde bazı belgelerin ibraz edilmesi gerekecektir.

 • Şehit ve gazi çocuklarının bu durumu belgeleyen ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alacakları belge,
 • Yetiştirme yurtlarında kalan gençlerin bildirim,
 • Yüzde 40 ve üzeri engelli olan gençlerin tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alacakları sağlık raporu,
 • Darüşşafaka listesi mezunlarının mezuniyet belgesi,
 • Terörle Mücadele Kanunun 21 numaralı maddesi kapsamında olan gençler valilikten alınacak mağduriyet belgesi,
 • Milli futbolcu gençlerin Futbol Federasyonu’ndan alacakları belge,
 • Diğer branşlarda milli sporcu olan gençlerin T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan alacakları milli sporcu belgesi ibraz etmesi gerekir.
 • Öncelik belgesi ile yapılan müracaatlar kişi özelinde araştırma sonrasında tahsis edilir ve her belgenin doğrulu muhakkak araştırılır.
 • Öncelik belgesi olmadan yapılan müracaatlarda ise hane içerisinde yaşamakta olan kişilerin gelirleri, SGK primleri, mal varlıkları vb. Diğer kurumlara yapılan bildirim sonrasında tescillenir. Yani KYK ’ya yanlış veya hatalı bildirimde bulunmak herhangi bir değişikliğe neden olmayacaktır.

Geri Ödemesiz KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

KYK burs başvurusu e-Devlet sisteminden 11 adım ile yapılır. E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra adım adım yapılacakları sizler için aşağıda belirttik. Bunlar;

 • Sisteme giriş yaptıktan sonra bazı uyarları okuyup onaylamanız gerekir.
 • İkinci adımda ise kimlik bilgilerinizi girerek kimliğinizde yer alan bilgileri eksiksiz bir şekilde girin.
 • Üçüncü adımda, öğrenim bilgilerinizi girin.
 • Sonraki aşamada, bilgilendirme mesajını bekleyin.
 • Beşinci adımda ise, adres bilgilerinizi girin.
 • Ekranda açılan sayfada özel durum bilgilerinizi tamamlayın.
 • 7. Adımda ise aile bilgilerinizi doldurun.
 • Bursunuzun ya da kredinizin yatırılacağı Ziraat Bankası bilgilerini görüntüleyin ve onaylayın.
 • Ürün başvurusu ve işlemlerini göreceksiniz analiz edip onaylayın.
 • Son bölümde ise bilgilerinizi tamamlayıp onaylayın doğru bilgileriniz ile işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Geri Ödemesiz Burs KYK Ücretleri Ne Kadar 2021


Kredi ya da Burs 650 TL
Yüksek Lisansta 1.300 TL
Doktorada 1.950 TL olarak belirtilmiştir.

2021 yılında karşılıksız burs veren kurumlar şöyle:

TÜBİTAK Bursları

Tübitak Üniversite öğrencilerine burs veren kurum bir kurumdur. Aynı zamanda yüksek lisans öğrencilerine de burs vermektedir. Şartları diğer kurumlara göre daha kısıtlayıcıdır. ilk 1000’e girmiş olmak ya da olimpiyat alanlarında derece yapmış olmak vs gibi şartları vardır. Detaylı bilgiler için lütfen web sitesini ziyaret ediniz; https://www.tubitak.gov.tr/tr

Türk Eğitim Vakfı

Üniversite öğrencilerine Devletin burs ve kredi desteğinden sonra en çok maddi destek sağlayan kurum Türk Eğitim Vakfıdır. Öğrencilere burs veren kurumlardan TEV akademik başarısı yüksek öğrencilere ve bu desteğe ihtiyacı olan öğrencilere bu imkânı sunuyor. Hem yurt içi hem de yurt dışı burs veren TEV’e başvurmak için http://burs.tev.org.tr/ adresine giriniz.

Türkiye Diyanet Vakfı

Hem yurt içi hem de yurt dışı burs imkânı sunan TDV İlahiyat ve İslam Bilimleri alanlarında öğrenim sağlayan öğrencilere burs veren kurumlardandır. Burs başvuru tarihleri başladığında https://diyanetburslari.tdv.org/ web sitesinden başvurabilir burs imkanlarından yararlanabilirsiniz.

İstanbul Sanayi Odası Vakfı

Bazı Üniversiteler için burs imkanı sunmaktadır. Yanlızca Yurt içinde öğrenim gören öğrencilere burs imkanı sağlanmaktadır. Öğrencilere burs veren kurumlardan olan İstanbul Sanayi Odası Vakfı burs verebilmek için gereken şartları şu şekilde belirlemiştir;

 • T.C. vatandaşı olmak,
 • Başka bir resmi veya özel kuruluştan burs veya kredi almamak, (kredi ve yurtlar kurumundan alınan öğrenim kredisi ve bursu ile engelli öğrencilere verilen burslar hariç),
 • Gelir düzeyi düşük olmak,
 • Ara sınıflar için yıllık genel başarı ortalaması 4 üzerinden en az 3 veya 100 üzerinden 80 olmak,
 • Adli sicil kaydı bulunmamak,
 • İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ illerinde bulunan eğitim kurumlarında tam zamanlı öğrenci statüsünde kayıtlı olmak,
 • İlgili üniversitelerin mühendislik fakültelerinde öğrenim görüyor olmak.

İstanbul Ticaret Odası

İstanbul Ticaret Odası; Kredi ve Yurtlar Kurumu’nca verilen öğrenim bursu da dahil olmak üzere herhangi başka bir kurumdan karşılıksız burs almayan, herhangi bir firma veya kuruluşta çalışmayan, ara sınıf başvurularında yıllık genel başarı ortalaması 4 üzerinden en az 2,25 veya 100 üzerinden en az 60 olan öğrencilere burs imkanı sağlıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı

Milli Eğitim Bakanlığı, yükseköğrenim kurumlarının öğretmen yetiştiren fakültelerini ilk beş tercihi içinde yazan ve bu bölüme girmeye hak kazanan öğrencilere dört yıl boyunca her ay karşılıksız burs veriyor.

Mehmet Zorlu Vakfı

Bazı üniversite ve bazı bölümleri kapsayan burs imkanı sunmaktadır.

MZV tarafından, eğitim dönemi başında, burs kapsamındaki üniversitelere, bursiyer seçme sürecinin başladığına dair duyuru yapılır. 2015-2016 burs döneminden başlayarak kapsam dahilinde olan devlet ve vakıf üniversitelerinin İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri ile Mühendislik, Hukuk, Endüstriyel Tasarım, Matematik, Fizik, Kimya, Tıp, Psikoloji, Sosyoloji bölümlerinden öğrencilerin başvuruları değerlendirilecektir.

Toplum Gönüllüleri Vakfı

Öğrencilere burs veren kurumlar arasında yer alan ve bir çok öğrencinin tercihi olan kurum Toplum Gönüllüleri Vakfı, haftada en az 4 saat toplumsal sorumluluk projelerinde yer alınması koşuluyla karşılıksız burs veriyor. Bursun devamlılığı için de akademik başarı şartı var. Katılmak için https://www.tog.org.tr/ adresine tıklayabilirsiniz.

Vehbi Koç Vakfı

Vehbi Koç Vakfı öğrencilere en yüksek bursu veren vakıf olmuştur. Her Üniversite öğrencisine burs veilmemekle birlikte seçili bazı üniversite öğrencilerine burs sağlanır. Başvuru için buyrun; https://www.vkv.org.tr/tr/burslar/universite-burslari-75

21. Yüzyıl Eğitim Ve Kültür Vakfı

Bu kurum sadece üniversite eğitimi için değil, tüm yaş grupları için burs imkanı sağlıyor. https://www.yekuv.org/universite-burslari/ adresine giriş yaparak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu kurumun burs vereceği öğrencilerin şu şartları sağlaması gerekiyor;

 • T.C. vatandaşı olmak
 • Ailesinin kırsal kesimde ikamet ediyor olması
 • Anne ve babadan birisi veya ikisi de hayatta olmaması, parçalanmış bir aileden olmak (Öncelik Koşulu)
 • Devlet üniversitelerinde okuyor olmak
 • Başarılı ve eğitimini sürdürürken zorlanıyor olmak

Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı

Bazı Üniversitelerin belirli bölümleri için geçerli burs veren Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı, 2020-2021 eğitim öğretim son sınıfta olan ve alttan dersi bulunmayan öğrencilere karşılıksız burs vermektedir.

Dr. Ali Mümtaz Gürsoy Okutma Vakfı

Sadece eğitime destek amacıyla kurulan bir kurumdur ve gerekli şartları taşıyan her öğrenciye burs imkanı sağlamaktadır.

 • TC vatandaşı olmak,
 • Milli duyguları bakımından sağlam ve güvenilir olmak,
 • Tercihen İstanbul üniversitelerinde okuyor olmak,
 • Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı olmak,
 • Yeni kayıt yaptıracaklar için; bölüme girenler arasında ortalamanın üstünde puan almış olmak,
 • Ara sınıflar için; başarı ortalamasının 4 üzerinden 2,5; 100 üzerinden 65 olması, 2 dersten fazla başarısız dersin bulunmaması,
 • Maddi imkânları kısıtlı olmak, desteğe ihtiyaç duymak,
 • Başka bir yerden burs almamak.
Anahtar Kelimeler:
Dr. Ali Mümtaz Gürsoy Okutma VakfıAlarko Eğitim Ve Kültür Vakfı21. Yüzyıl Eğitim Ve Kültür VakfıVehbi Koç Vakfı BursuVehbi Koç VakfıToplum Gönüllüleri Vakfı BursuToplum Gönüllüleri VakfıMehmet Zorlu Vakfı BursuMehmet Zorlu VakfıMilli Eğitim Bakanlığı BursuMilli Eğitim Bakanlığıİstanbul Ticaret Odasıİstanbul Sanayi Odası Vakfı Burslarıİstanbul Sanayi Odası VakfıTürkiye Diyanet Vakfı BurslarıTürkiye Diyanet VakfıTürk Eğitim Vakfı BurslarıTÜRK EĞİTİM VAKFITÜBİTAK Bursları2021 Yılında Karşılıksız Burs Veren Kurumlar2021 Yılında Karşılıksız Burs Veren Kurumlar şöyleÜNİVERSİTE ÖĞENCİLERİNE KARŞILIKSIZ BURS VEREN KURUMLARBurs Veren Kurumlar!Üniversite öğrencilerine Burs Veren Kurumlar!KYK Burs Başvurusu 20222021 Burs BaşvurularıBurs Başvuruları 2021Burs BaşvurularıDevlet Bursu Ne Kadar 2021KYK Geri ödemesiz Burs BaşvurusuKYK Geri ödemesiz BursKyk Geri ödemesiz Burs Kimlere çıkarGeri ödemesiz Burs Başvurusu 2021Başbakanlık Bursu Nasıl Alınır 20212021 Başbakanlık Bursu Nasıl AlınırBaşvuru Nasıl Yapılır 2021?Başbakanlık Bursu Nasıl AlınırKYK Kredi Burs Başvurusu Nasıl YapılırKYK Bursu Nasıl Alınır? 2021 Şartları Nelerdir?AKEV Burs Başvuru şartları Ve TarihlerİAKEV Burs Başvuru şartları Ve TarihlerKarşılıksız Burs Veren Kurumlar 2021Devlet Bursu Nasıl Alınır?Başvuru Şartları Nelerdir?2021 KYK Bursu Nasıl Alınır?KYK Bursu Nasıl Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir?Üniversitelilere Geri ödemesiz 9 Ay Bursödemeli Burs Ne KadarKyk Bursu Ne KadarKyk Bursu Nasıl KesilirKyk Burs SorgulamaKyk Burs şartları NelerdirKyk Burs şartları 2022Kyk Burs şartları 2020Kyk Burs şartlarıKyk Burs Kesilme şartları 2021Kyk Burs Kesilme şartlarıKyk Burs Alma şartları 2022Kyk Burs Alma şartları 2021Kyk Burs Alma şartlarıGeri ödemesiz Burs Veren KurumlarGeri ödemesiz Burs şartlarıGeri ödemesiz Burs Ne KadarGeri ödemesiz Burs Nasıl çıkarGeri ödemesiz Burs KykGeri ödemesiz Burs Kaç ParaGeri Ödemesiz Burs KYK Ücretleri Ne Kadar 20212021 KYK Burs BaşvurusuKYK Burs Başvurusu 2021KYK Burs BaşvurusuBurs Başvurusu İçin Gerekli Evrak Listesi 2021Burs Başvurusu İçin Gerekli Evrak ListesiKYK Bursundan Faydalanmak Isteyen öğrencilerGeri Ödemesiz Burs Için Nereye Başvurulur?KYK Bursu Nasıl AlınırDevlet BursuKYK ParasıKYK Bursu Müracaatı Nereden YapılırKYK Bursu Nasıl Alınır?Geri Ödemesiz Burs Kimlere Verilir?Geri Ödemesiz KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?KYK2021 KYK Burs Ve Kredisi MüracaatlarıKYK Burs Ve Kredisi Müracaatları 2021KYK Burs Ve Kredisi MüracaatlarıBurs Başvurusu Ve ŞartlarıBurs Başvurusu Ve ŞartlarBurs Başvurusu Ve Şartlar 2021Urs Başvurusu Ve Şartlar 2021Geri Ödemesiz Burs Başvurusu Ve ŞartlarıGeri Ödemesiz Burs Başvurusu Ve ŞartlarGeri Ödemesiz Burs Başvurusu Ve Şartlar 2021Üniversite Öğrencilerine Karşılıksız Burs Veren KurumlarGeri Ödemesiz Burs Başvurusu Ve Şartlar 2022Burs Başvurusu Ve Şartlar 2022Burs Başvurusu Ve Şartları 2022

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

#Uzman öğretmenlik #Telegram #Başöğretmenlik #Deneme sınavı #Çalışma kağıdı #Soru cevap #Örnek sorular #Meb #Öğretmen #Uzman öğretmenlik soruları #Başöğretmenlik sorular #UZMAN ÖĞRETMENLİK DENEME #Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Ölçme Ve Değerlendirme Soru Föyleri – Denemeleri #Öğrenme Ve Öğretme Süreçleri Mini Denemeler #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF Indir #ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME DENEME VE FÖYLERİ #ÖĞRENME VE ÖĞRETMEN SÜREÇLERİ DENEME VE FÖYLERİ #Uzman Öğretmenlik 12. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 11. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 10. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 9. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 8. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 7. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 6. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 5. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı