GELECEK YIL 1. SINIF OKUTACAK OLANLARA TAVSİYELERİM. UNUTMADAN YAZAYIM.

1.kesinlikle dikte yaptırmayın. yani dikte derken sizin söylediğiniz cümleyi yazdırmayın. bırakın kendi kurdukları cümleyi yazsınlar. hecelemeden okuma sayfasını uzun.r öğretmenimi takip edin. öğrendikleri kelimenin görselini gösterip cümle kurdurun. daha sonra kurdukları cümleleri şekillerde kullanarak yazmalarını isteyin. ilk başlarda hepsi...
Ali at al.
Anne ot al.
Anne ... al. şeklinde cümleler yazacaklar fakat sonra göreceksiniz ki kendileri hikaye yazıyor.

2. öğrendiğiniz harfleri kelimeleri tekrar etmeden derse başlamayın.

3. açık ve kapalı heceleri öğretirken ilk harften itibaren iki öğrenciye harfleri verip öğrencilerin yerlerini değiştirerek birleştirmeyi kavratın.

4. göz ile okumaya ilk günden itibaren önem verin. renkli renkli heceler yazarsanız çocuk heceye yoğunlaşacaktır. kelimeye cümleye odaklanmasını sağlayın.

5. her harfle ilgili görselleri olan bir metin hazırlayıp asın ve bu metinleri de mutlaka sürekli tekrar okutun. cümle cümle okumaya alışan çocuklar çok daha güzel okuyor.

6. hece ezberletmeyin. kesinlikle boş ve gereksiz zaman kaybı. anlamsız kelime de ezberletmeyin. görseli olan kelimeleri seçip görseliyle birlikte öğretin.

7. her harfle ilgili mutlaka bir etkinlik yapın. k de kek yiyin. e de bebeklerle oynatın uyutun. her harfe bir hikaye uydurun. her harfin kuklasını maskesini yapın, bu kuklalarla hikayeyi drama ettirin. bunun için okulistik ve hikayeleri biçilmiş kaftan

8. cümle kavramını ilk cümleden itibaren uygulatın. noktayı soru işaretini koydurun.

9. rakamları verirken mutlaka şeker, çikolata, balık kraker, taş, yaprak gibi somut varlıklar kullanın her rakamın diğer rakamlarla ilişkisini kullanarak şekerle balık krakerle dokunarak yiyerek çocuğun içinde olmasını sağlayarak toplamayı çıkarmayı öğretin.

10. hayat bilgisi gereksizmiş gibi dersi işlememezlik yapmayın. siz okuyun vurguya tonlamaya dikkat ederek. okuma hevesi için okuyabilmenin ne güzel bir şey olduğunu onlara canları çekecek şekilde ballandıra ballandıra işleyin.

11. her gün mutlaka boyama, spor, serbest etkinlik yapın.
6 saat ders yaptınız diye alim olmuyorlar.
fakat bu dersleri yaparsanız eğlenerek sizi zorlamadan öğrenmeyi öğreniyorlar.

12. nasıl güzel yazabilirler konusuna bir türlü çözüm bulamadım. en güzel yazanla da en çirkin yazanla da aynı şekilde ilgilendim. varsa bir bildiği ve bana söylemiyor olanı da esefle kınıyorum )

13. her gün onlara kitap okuyun. her gün dün neler yaptıklarını anlattırın. yazmayı öğrenince günlük yazdırırsınız ve günlükleri kitap gibi olur. dikteyle boğaz patlatmazsınız.

14. bu kadar vakti nereden bulacağız demeyin. siz onlara yaptığınız etkinliklerle oyunlarla eğlencelerle, rengarenk hayal gibi bir yol gösterirseniz onlar o yoldan koşarak gidiyorlar. özellikle el kaslarını geliştirici oyunlar oynatın.

15. eve yazı ödevi vermeyin. eğer yanlış öğrenmişse yanlışı pekiştirecektir.

16. akıllı tahtanız olmayabilir fakat el kadar da olsa bir projeksiyon aleti edinin.

17. harfleri hızlı hızlı geçmeyin. her harfle ilgili oluşan kelimeleri cümle içinde kullandırın. kendi cümlelerini yazmaya fırsat tanıyın. özellikle ğ f j gibi harfleri son günler diyerek aceleyle vermeyin.

18. her günün son dersinin son dakikalarını ritmik sayma yaptırın. alıştıklarında saymadan eve gitmeyeceklerdir bir rutin şeklinde ders yaparsanız ne zaman ne yapacaklarını bilecek sizi zorlamayacaklardır.

19. sınıf kurallarını birlikte belirleyin. belli bir dersin belli bir zamanını sorunlarını konuşmak için ayırın aynı zamanda birbirlerine teşekkür de ettirin. herkese söz hakkı vererek kime kırıldığını ve kimin kendisine iyi davrandığını sorarak konuşturup özür diletin teşekkür ettirin.

20. sene başında bir renkli yazıcı ve bir de laminasyon makinesi alın.

21. burada ve okulda çocuklarını ballandıra ballandıra anlatıp sınıfında hiç sıkıntılı öğrenci yokmuş gibi davrananlar olacaktır. hiç canınızı sıkmayın. nöbet tutarken sınıfları dolaşıp bulduğunuz çocuklara bir kaç kelime okutup yazdırın. ) her sınıfta kötü öğrenci olduğunu görün içiniz soğusun )) siz onlara bakmayın onların bazısı kasımda harfleri bitirebiliyor. siz bakanlığın müfredatına planınıza bakın.

22. velilerle sıkı bir iletişim kurun. size güvenmelerini sağlayın.

23. buraya her zaman yazın. siz paylaştıkça herkes daha çok paylaşacaktır. paylaştıkça dert sıkıntı azalır mutluluk artar.

24. her harfi çalıştırırken belli bir düzende gidin. bir sonraki aşamayı bildikçe işini bitiren ne yapacağını bildiği için sizi yormayacaktır. benim dosyalarımda bir sıra var onu kullanabilirsiniz.

25. oyun ve etkinlerinizi her zaman harfin bir parçası olacak şekilde planlayın. mesela harf k ise... kek yiyin, kuzu boyayın, kelebek maskesi yapın, kikiri kokoka şarkısı söyleyin.

26. hiç bir şey için acele etmeyin. tüm sınıf olmasa da %80 in iyi olduğundan emin olarak ilerleyin.

27. yıl boyu velilere çocukların durumunu anlatın. bol bol toplantı yapın. mayıs ayına girdiğinizde artık okumayı öğrenemeyen varsa pek fazla umut yoksa aile de ilgisizse sınıfta kalsa daha iyi olacak dediğiniz çocuğa kendini geliştirecek çalışmalar yaptırın. artık okuma yazma öğrenmesi konusunda zorlamayı bırakın. ailesiyle de konuşup işi tatlıya bağlayın. herkes okuyacak diye bir kural yok.

28. ilk günden itibaren isimlerindeki harfleri hissetmelerini sağlayın ve her çocuğun isminin ilk harfini bu senin harfin diye tahtaya kaldırarak diğerlerinin de görmesini sağlayarak belirtin. böylece harfleri unutmuyorlar. bu benim harfim diyerek öyle bir sahipleniyorlar ki tüm sınıfa öğretiyorlar.

29. öğrenciniz harfi yapamayabilir. o henüz minicik. elleri küçücük. sinirlenmeyin ve onu güzel yazan bir arkadaşıyla çalışmaya gönderin. hem siz stres olmayın hem de o üzülmesin. akran dayanışmasını bol bol kullanın. onlar birbirinden daha güzel öğreniyor. genelde güzel okuyanın yazısı kötü olur. biri okutsun biri yazdırsın diğerine )

30. her ders için siz de bir defter tutun. süsleyin püsleyin öğrencilerinize örnek olun. her zaman neyi nereye yapacağını nasıl daha güzel olacağını gösterin. varsa bunu akıllı tahtada projeksiyonda yaparak gösterin. yönergeleriniz akılda kalıcı olsun. biz bazen çocuklar da bizim kadar herşeyi biliyor sanıyoruz, ama öyle değil.

31. renkli heceler kullanmayın. kelimeyi bütün olarak görüp okumasını isteyin. hece yerine anlam üzerinde durun. cümle kurmalarını isteyin.

32. çocuklara her hafta öğrenilen metinlerle ilgili bir kitap verin. o kitabı da gelecek hafta mutlaka tek tek okutun.

33. öğrenilen kelimeleri ve görsellerini öğrencilerinize dağıtın.

34. harf öğretirken harfleri uzatmayın. biz nasıl okuyorsak oradan yola çıkarak öğretin. hatta uzatırlarsa konuşurken uzatmadığımızı onlara gösterin. biz okurken uzatmayız renkli hecelerimiz yoktur. hece hece okuyan çocuk kelimenin anlamına odaklanamaz ve anlamadan okur.

35. çocuklara içeriğinde onların seviyesiyle alakası olmayan kitaplar almayın. bir iki set Fatih Erdoğan kitapları alın okumayı sevsinler. bir çizgisiz defter aldırın. okudukları kitapların adını yazıp resmini çizsinler. sene sonunda kaç kitap okudu acaba diye düşünmeyin.

36.her yöntem her çocukta işe yaramaz. öğrencinizin sorununu bulmaya çalışın. değişik yöntemler deneyin.

37. yazmayı öğrenince günlük yazdırmaya başlayın. çok faydasını göreceksiniz. problem yazdırın. ama siz sadece rakamları verin. elmayı armutu onlar düşünsün. 4-5 kelime verip hikaye yazdırın. hikaye ile ilgili sorular sordurun. 5n 1k kelimelerini cümle içinde kullanıyormuş gibi yapın bakın dikte yapmazsanız cümleye önem verirseniz bunları yapmanız gereken gün geldiğinde hiç işiniz olmayacak rahat edeceksiniz.

38. sınıfta okuma yazmaya geçmeyen çocuk varsa a be ce diye alfabe öğretmeyin. gelecek yıl okuması daha da zorlaşıyor.

39. alfabeyi mandal dizerek öğretin. aslında her şeyi materyalle oyunla öğretin.

40. şişe kapağı biriktirmeye başlayın, bir kaç set mandal alın, bir abaküs yapın,
kum havuzu, renkli tuz havuzu, tombala, çamaşır asma, yerde harfler üzerinde hatta bu yıl düz yazı olduğu için belki kelimeler üzerinde bile yürüme kaç ders kaldığını bilebilmek için 6 balon asmak ve her dersin en iyisi olan öğrencinin bir balonu patlatması, davranışları düzeltmek için yıldızlı panoya mandal takmak, şişe kapaklarına harfleri yazdırıp onlarla kelimeler oluşturabilmeleri,
oyunlardan kim saklandı, beyaz at, sıcak soğuk, mandal takmaca
kayıp eşya bulmacaları,

işte bu da bir harfi verirken yaptığım rutin işler.
hikayesi şarkısı
var mı yok mu başta sonda etkinlikleri
deftere harfin yapılışını resmini yapıştır okulistik ata dan izle
harf yaz
harfi bul boya
kukla yap
hece kelime birleştir
kelimeler üzerinde konuş
cümle yap
eğlence
akıcı okuma metin
güzel yazı
dilbilgisi
yazı ve görsel sınavı
ödev sadece harfin kitabını okuma ve okulda tamamlayamadıkları çalışmalar,
öğrendiğiniz şarkıları tekerlemeleri yazıp ellerine verin. bildikleri harfleri boyasınlar. harfleri bilmeseler de şarkıyı söyleyebildikleri için okumaya çalışıyorlar.
r harfinde çoğul ekini verin. ler lar
m harfinde mi soru ekini verin. ayrı yazmayı öğretin. soru cümlesi deyin
ilk isimle birlikte kesme işaretini verin.

mıknatıslı harfler rakamlar toplar yapın.
1 dakikada 80 kelimeden fazla hızlı okumalarına izin vermeyin ) çok şükür dakikada 40 kelimenin altında okuyan öğrencim kalmadı ve hep eğlendik hiç strese girmedim, çok güzel günlük yazanlarım var, hatta günlük yetmiyor sıkıntıdan hikaye, şiir yazan öğrencilerim var.
çok şükür ki çalışmalarımın karşılığını aldım. herkese nasip olsun inşaAllah

KOLAY GELSİN... SAKIN UNUTMAYIN... SADECE EĞLENİN EĞLENDİRİN GERİSİ KENDİLİĞİNDEN GELECEK...

.rabiye hidimlioglu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol