Verification: 37dd5e6ee914423e

Fark Yaratan Başarılı Okul Müdürleri

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Fark Yaratan Başarılı Okul Müdürleri kitabı Türkiye’nin 81 ilinden belirli kriterlere göre etkili okul liderleri oldukları olarak belirlenen ve başarıları ile ünlenen okul müdürlerinin karakteristik özelliklerini, mesleki yeterliklerini ve liderlik uygulamalarını konu almaktadır.
Literatürde üzerine gerçekleştirilen bilimsel çalışmaların yüzyıldan fazla bir geçmişi olan ‘Başarılı Okul Müdürlüğü’ ya da ‘Etkili Okul Liderliği’ konuları, son yıllarda sosyal adalet liderliği ve eğitimde hesap verebilirlik gibi kavramların da etkisiyle politika belgelerinin ve reform hareketlerinin temel bileşenleri arasında yer almaktadır. Nitekim, 2018 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘2023 Eğitim Vizyonu’ kapsamında okul yöneticileri ile ilgili “Okul, çağın ihtiyaçlarına uygun gerçek kimliğini bulduğunda o kurumda ekip olma, üretme ve insanlık bilinci artacaktır. Bu süreçte en kritik aktör okul yöneticisidir. Yönetici hem okulun mevcut kapasitesini yok edebilecek hem de çok sınırlı imkânlardan hayal ve hayat üretebilecek kişidir. Okulun kimliğini bulma aşamasında her okul, yöneticisi kadar okuldur” ifadesi okul yöneticiliğinin önemine ve etkisine dair önemli bir kanıt olarak değerlendirilebilir.
Eğitim yönetimi alanında bir Türkiye mozaiği olarak değerlendirilebilecek bu eser, mevcut okul müdürlerine ve müdür yardımcılarına ve gelecekte okul yöneticisi olmak isteyen öğretmenlere yönetsel süreçlerde yol gösterici olabilir. Ayrıca, Eğitim Yönetimi ve Denetimi alanında yüksek lisans ve doktora programlarında ders materyali olarak kullanılabilir. Türk Eğitim Sistemi’ne ve Türk Eğitim Yönetimi’ne katkı sunması dileğiyle…

Necati Cemaloğlu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al