Egzersizler Okulda ve Haftada Kaç Saat Yapılır?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Egzersiz Okulda Toplam Kaç saat Açılabilir?

Ders dışı eğitim çalışması yapacak öğretmenlere ödenecek ek ders saati sayısı, okulun bir ders yılındaki toplam ders saati sayısının %6’sını geçemez. Eğer Ders Dışı Eğitim Faaliyeti yapmak isteyen öğretmen ve ders sayısı branşlara göre %6’lık dilimi geçiyor ise eğitim öğretim yılı başında yapılacak ilk öğretmenler kurulu toplantısında hangi branşlarda ve etkinliğin hangi öğretmen tarafından yapılacağı, okulun bir ders yılındaki toplam ders saati sayısının %6’sını geçmeyecek şekilde belirlenecek ve kurulda karar altına alınacaktır

% 6 lik Dilim Nasıl Hesaplanır?

Okulun bir ders yılındaki toplam ders saatinin hesaplanmasında, dersler yönüyle herhangi bir sınırlandırma yapılmayacak, o okuldaki her sınıf ve şubede ders programına göre ders yılı içerisinde okutulması gereken tüm derslerin ders saati süreleri toplamı dikkate alınacaktır. Bu süre, her bir ders dışı etkinlik için ayrı ayrı değil, o okulda bu kapsamda yapılacak etkinlikler için kullanılabilecek toplam ders saati süresi olacaktır. Bu bakımdan, her bir etkinliğin ders saati cinsinden ne kadar bir süreyi kapsayacağı çalışma programlarında gösterilecektir.

Örneğin; Basitçe bir ortaokulda 4 şube olsun. Eğitim yılıda 36 hafta olsun. Bir şubenin haftalık dersi saati 35 dir. 4x35x36=5040 saat ders okutulacaktır. Bunun %6 i olan 302 ders saati, ders dışı eğitim çalışmaları için azamî olarak kullanabilecek ve bu kapsamda görev alacak öğretmenlerin tamamı için en fazla bu miktarda ek ders ücreti ödenebilecektir.

Egzersizlerde haftada kaç saat yapılır?

Ders dışı eğitim çalışmaları kapsamında yapılan eğitim karşılığında öğretmenlere haftada 6 saat ek ders ücreti ödenmektedir. Hafta 6 saatten fazla egzersiz ücreti ödenmez. Fiilen yapılmalıdır. (Her ne sebeple olursa olsun fiilen yapılmayan egzersizlere ücret ödenmez.

Egzersiz Saat Hesaplama

2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı 38 Haftadır

Hesaplamayı 38 hafta üzerinden yapacağız. 1 haftada 1 şubenin 35 saat dersi var.

Mesela 8 şube olsun:

8x35= 280 Haftalık Okuldaki Toplam saat.

280x38 =10640 Bir yılda okuldaki toplam saat.

Şimdi % 6 sını bulalım.

10640x6%=638 Bir Yılda okulda yapılabilecek toplam egzersiz saati. Bu saati geçemez

Ekimin 2. Haftası başlasa ve son haftada olmasın. 4 hafta yapılmayacak.

638/33=18,8 Saat Ortalama 1 Hafta yapılabilecek azami kurs saati.

Bir öğretmen haftada en fazla 6 saat yapabilir.Buna göre egzersiz yapmak isteyen öğretmenlere bu 18,8 saat(19 saat) eşit dağıtabilir. 6'şar saatten 3 kişi. 5+5+5+4 saatten 4 kişi. Vb. dağılım yapılabilir.

Dikkat Edilmesi Gereke Hususlar: Tüm egzersiz yapanların onay forumlarında belirtilen senelik toplam egzersiz saatleri toplamı okuldaki yapılacak toplam saati geçemez. Dikkat edilmesi gereken husus budur birde haftalık 6 saati geçemez. Bu 6 saati 3+3 veya 2+2+2 şeklinde yapabilir.

2021/ 2022 ÖĞRETİM YILI DERS DIŞI ÇALIŞMA ETKİNLİKLERİ BİLGİ FORMU

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al