'Eğitimin daha kadın dostu olması gerekiyor'

itirafından cömert  Tes ,  , katkıda bulunanların yayımı gerekenden düşük temsil kadındır öğretmenlik mesleğine yüzde 74 olduğunu.

Adil olmak gerekirse, Tes çevrimiçi kadınların BBC'nin Question Time adlı dergisinin son sayılarından daha fazla kadın temsilcisinin kadın sayısının 4 ile 1 arasında olduğunu gösteriyor. Belki de, sonuç olarak, sesleri aşırı çatışmalı ya da ne yazık ki anlamsız hale geliyor. BBC, en az erkekler arasında olduğu kadar en az çeşitlilik ve nüans sağlamak için bir dizi kadına ihtiyaç duyuyor.

Tes'e gelince , daha fazla kadın makalesi yayınlamak kesinlikle eşitlik yönünde doğru bir adım olacaktır. Ancak kadınların görünürdeki sessizliğinin sebepleri çok daha karmaşık ve köklü.

Tabii ki en belirgin neden, kadınların sadece çok meşgul olmaları. Ev işleri ve çocuk yetiştirme hala çoğunlukla kadınlara düşüyor; ve kadınlar yarı zamanlı öğretim kohortunun büyük çoğunluğunu oluşturmaktadır.

Ancak bu, iş sınıfları sunarak ve çoğu zaman terfi ve daha fazla sorumluluk gerektiren zaman hizmet gereksinimini azaltarak sınıfı daha kadın dostu bir yer haline getirme meselesi değildir .

Öğretmenlikteki kadınlar sadece evde zihinle uyuşan pratik ev işlerinde sıkışmış değiller; iş yükünün anı yükü haline geldiği okulda benzer bir görevde bulunurlar. Sınıf öğretmenleri olarak, okul öz değerlendirmesi ve denetim bürokrasisi için yem için kanıt sağlarlar.

Kadınlar, durmak, etraflarında olup bitenlerin stoklarını almak ve 21. yüzyılda sınıfın durumu hakkında makaleler hazırlamak için çok meşguller.

Bu, alanı çeşitli hiyerarşilerin tepesindeki erkek seslerine açık bırakır. Eğer Tes  , gerçekten kadınların yorumlarını teşvik etmek istiyorsa, çeşitli editörler de sadece cinsiyet-kör değil aynı zamanda statü-kör olmalıdır. Bir görüşün, konuşmacının (genellikle bir erkek) inançlarından dolayı ne kadar sıklıkta güvendiği belirtilir? Muhabirler aslında ne kadar sıklıkla tırnak ve eşya maddesinden sorumlu erkekleri kovalar?

Kadınların katılımı ve öğretmenler üzerinde daha fazla odaklanma olsa da, raporlamadaki açığı ele alabilirken, mesleğindeki açığı ele almamaktadır, bu yüzden çok az sayıda kadın yüksek profilli pozisyonlara sahiptir.

Temel soruları cevaplamak için daha cesur, radikal ve yaratıcı bir eylem gerekiyor: Kadınları sınıfta tutmak için daha çekici bir meslek olarak öğretimi nasıl yeniden şekillendirebiliriz? Ve daha kadın dostu bir meslek neye benzeyebilir?

İşleri azaltmak için teknoloji kullanın
Elektrikli süpürgenin, çamaşır makinesinin ve benzeri aletlerin icatlarının, 1960'lı yıllarda yaşayan kadın için en fazla serbest bırakıcı güç olduğu iddia edildi. Sadece bu prensipte, AI ve BT satış sahalarına bir kez daha bakmalıyız, çünkü özellikle öğretmen (kadını) değiştirmek ve onu teknolojiyi merkeze götürürken pastoral desteğe veya “yan tarafa rehberlik etmek” için kullanmak.

Çok sık öğretmenler uygulamalarını gelişen teknolojiye adapte etmek zorunda kalıyorlardı ; gerçekte ihtiyacımız olan şey işleri yapmak için teknolojinin, kadınların sınıfta gelişmesini sağlamak. Dikte alan teknoloji, e-postalar, veri girişi, ders planlama, hatta markalama ( hepimizin garip saldırılarına izin verme) yoluyla vızıltıya girmemize yardımcı olacaktır .

(Bana burada oldukça cesur bir soru geliyor: Yönetim görevlerini yapmak için AI kullanmayı hiç düşündük mü? Yoksa bunlar genellikle karmaşık bir iş olarak kabul edilir mi?)

Öğretmenlerin iş yükünü azaltın  
İşaretlemeyi, veri toplamayı ve girişi ve planlamayı kökten kesebilirdik. Gereksiz işleri yapan çoğunlukla kadın olduğu için uygulamayı değiştirmek için çok acil olmadığının söylenebilir. Sorunun çözülmesi cesur bir kadını alır - Marking Policy Review Group'un başkanı Dawn Copping'in yaptığı gibi. İkna etme güçleri, okulunun pratiğine dayandı ve personel memnuniyetini arttırdı - gerçek öğrenme üzerindeki etkisinden bahsetmiyor - sonuç olarak kendilerine ve ailelerine daha fazla zaman ayıran kadınların nedenini daha da arttırmak için çok şey yapıyor. Bazı okul liderleri mesajı alıyor ve fikirlerini hayata geçiriyor.

Eğitim hiyerarşisini değiştirin
Meslekte statünün tanımlanma şeklini değiştirebiliriz. Akademi, öğretmenlerin üzerine bir dizi idari katman ve üst katmanlarda yerleşik yönetim rolleri sağlamıştır. Bütün bu katmanlara gerçekten ihtiyacımız var mı?

Güveni geri kazanmak, yöneticilerin izleme faaliyetlerinin sınırsız kayıt edilmesinden kurtulacağından ve doğrudan çocuk yetiştirme çalışmalarının çoğunu paylaşabildiğinden, personel bütçelerini azaltacaktır.

Konu uzmanlıklarına daha fazla kredi verin 
Birçok kadın işin entelektüel ve pastoral yönleriyle daha fazla ilgilenmektedir. Orta yönetim katmanının bu gibi görevlerde daha uzun süre kalan kadınları içermesinin daha muhtemel olmasının temel nedenlerinden biri. Fakat uzmanlıklarının değer taşıdığının farkındalığı ve kanıtı var mı?

İleri Beceriler Öğretmenleri gibi daha fazla rolün yeniden başlatılması gerekir; ve yönetim rollerinin kesilmesi gerekiyor. Bu iki değişiklik bir araya getirildiğinde dik hiyerarşileri düzleştirecek, doğrudan sınıfa ilişkin uzmanlık türünü ödüllendirecek ve kalıcılığı artıracaktı.

Geçenlerde duyduğum en üzücü hikaye, ilk yılını başarıyla tamamlamış, ayrılmaya karar verdiği için veri giriş görevlisi olmayı öğretmediği için genç bir NQT idi . Öğretme becerilerine daha fazla önem verin, belki de devam etmek isterdi.

Maço hesap verebilirlik modeli
Amanda Spielman, Ofsted'e satış tarihlerinin çok üstünde baskın olan okulların baş müfettişi görevinde bulunan alfa-erkek görevliler için canlandırıcı bir panzehirdir. Ofqual'deki zamanından elde ettiği uzmanlığı, müfredat içeriğine ve sınıftaki etkisine “kötü öğretmenleri dışlamaktan” daha fazla ilgilendiği anlamına geliyor. Eğitim sürecinin sonunda tüm yetişkinleri bütünsel olarak geliştirecek süreç türleriyle ilgileniyor gibi görünüyor.

Şu anda sınıfta eğitim ve eğitim basınında ortak olan şey, konuşmacının / katılımcının okullarda gerçekte olanlara katkısı üzerindeki rolünü ve duruşunu gözden geçirme eğilimidir.

Odağı değiştirin, hiyerarşiyi düzleştirin, angarya yükünü kesin ve öğretenleri daha fazla dinleyin; belki de öğretmenlik mesleği yeni kadın elemanlarına biraz daha uzun süre dayanabilir.

Ne yazık ki, bu, iş doyumunun artmasıyla birlikte makalelerin hacmini de azaltabilir, çünkü insan doğasını takdir etmekten daha sık şikayet etmek.

Yvonne Williams, İngiltere'nin güneyinde İngiliz ve drama şefidir.

Kaynak: https://www.tes.com/news/education-needs-be-more-female-friendly

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol