Eğitim-Öğretimde İstenen Başarıya Ulaşılamamasının Sebepleri Nelerdir?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Eğitim-Öğretimde İstenen Başarıya Ulaşılamamasının Sebepleri Nelerdir?
1-Yaklașık 10 yıldır uygulanan 4+4+4 kesintisiz eğim sisteminin iki önemli değişikliğinin şu ana kadar yaşanan olumsuzlukların ve eğitim kalitesinin giderek düşmesinin en temel sebeplerinin başında olduğuna inanıyorum.
1-İlkokula başlama yaşının 72 ayın altına çekilerek 60-66 aylık anasınıfı çağı çocuklarının dahi ilkokula başlaması zira 72 ayını tamamlamayan çocukların ilkokula başlatılması hem akla ve bilime hem de vicdana aykırıdır. Bu durum hem veliye hem öğretmene hem de devlete büyük yük teşkil etmektedir!
2-Zaten neredeyse yarısı temel eğitimin en hayati basamağı olan ilkokul 1.sınıfa 72 ayı doldurmadan 60-69 aylık olarak başlayan bu çocuklar doğal olarak kendilerine çok ağır gelen ilkokul 1.sınıf müfredatı ile oku-yazma eğitimine tabi tutulup henüz zihinsel ve fiziksel olarak hazır olmadıkları bu ağır yük altında tam bir travma yaşamakta ve daha birinci sınıftayken okuldan soğumakta, yaşadıkları bu baskı sonucu da davranış bozuklukları göstermeye başlamaktadır! Bu olumsuzluklar 1.sınıfla sınırlı kalmayıp ilkokul 4.sınıfta ve hatta ortaokul ve lisede de maalesef devam etmektedir. Ancak  2.bocalamayı 4.sınıfta da temel ilkokul eğitimini yeterince tamamlayamayan çocuklar 5.sınıfta 2.șoku birden bire kendilerini alışık ve hazır olmadıkları bir ortam ve müfredat yoğunluğunda bularak yaşamaktadırlar. Zira bu çocuklar burada da henüz zihinsel ve fiziksel olarak ortaokula hazır değillerdir, olmaları da beklenemez. Çünkü bu çocuklar hem ilkokula erken başlamış hem de 5.sıfta 4.sınıftaki eksikliklerini telafi edemeden kendilerini ortaokulda bulmuşlardır! Zaten bu yaşanan olumsuzlukları da birebir şahidi olarak bir milyonu aşkın öğretmen bizzat üzülerek görmekteyiz. Şu an bu çocuklar 9.,10. sınıf olmuşlardır. Lisede görev yapan öğretmen arkadaşlar pandemi nedeniyle bir iki yıldır yeni karşılaştıkları bu çocuklarımızın esas sorunlarının bu olumsuzluklar olduğunu belki tam fark etmemiş olabilirler. Ancak durum bu şekildedir maalesef!
3-Açılacak yeni çok sayıda okul öncesi eğitim kurumu umarım çocukların ilkokula tam zamanında başlamalarına katkı sağlar da ilkokula 72 aydan önce başlatılma hatasından dönülür ve bu hayati sorun da çözüme kavuşmuş olur. Ve 2022-2023 eğitim-öğretim döneminde artık bütün ilkokul çağı çocuklarımız 72 ayı tamamlayıp başlasın ve ufak bir kanun yada yönetmelik değişikliğiyle 5.sınıflarda tekrar ilkokula alınmalıdır. Yani ilkokul 5 yıla çıkarılmalıdır.
4-Mesleki ortaokullar açılarak çocuklarımız sınava dayalı tek tip eğitimden kurtarılmalı çağın gereklerine uygun şekilde istek ve yetenekleri doğrultusunda eğitilerek kısa yoldan hayata atılıp meslek sahibi olabilecekleri bir eğime kavușturulmalıdır.

Saygılar.

Alıntı: Cafer Ersöz

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

#Uzman öğretmenlik #Telegram #Başöğretmenlik #Deneme sınavı #Çalışma kağıdı #Soru cevap #Örnek sorular #Meb #Öğretmen #Uzman öğretmenlik soruları #Başöğretmenlik sorular #UZMAN ÖĞRETMENLİK DENEME #Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Ölçme Ve Değerlendirme Soru Föyleri – Denemeleri #Öğrenme Ve Öğretme Süreçleri Mini Denemeler #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF Indir #ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME DENEME VE FÖYLERİ #ÖĞRENME VE ÖĞRETMEN SÜREÇLERİ DENEME VE FÖYLERİ #Uzman Öğretmenlik 12. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 11. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 10. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 9. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 8. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 7. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 6. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 5. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı