Verification: 37dd5e6ee914423e

EBA DESTEK NOKTALARI" UZAKTAN EĞİTİME ERİŞİMİN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRIYOR

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, COVID-19 salgın sürecinde, elverişsiz sosyo-ekonomik koşullar nedeniyle cihaz ve internet erişimine sahip olamayan öğrencilerin uzaktan eğitime devam edebilmesi için her ilde en az 1 adet EBA Destek Noktası oluşturduklarını belirterek "81 ilde 01.09.2020 tarihi itibariyle 1.427 adet EBA Destek Noktası hazır hale getirilmiş olup bunlara ilave olarak tüm illerimizde 5200 EBA Destek Noktası oluşturma çalışmaları sürdürülmektedir." dedi.
Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Mamak Ahmet Kabaklı Ortaokulu'nda katıldığı programda, 81 ilde kurulan EBA destek noktalarını tanıttı.

Türkiye'de ve dünyada, salgın sebebiyle eğitim faaliyetlerinin büyük bir dönüşüm geçirdiğini ve uzaktan eğitimin gündemin temel maddesi haline geldiğini ifade eden Selçuk, bugünlerde uzaktan eğitimin ne şartlarda ve hangi araçlarla yapılacağının tüm dünyada tartışıldığını vurguladı.

Uzaktan eğitim sürecini haziran ayında tamamladıklarını ve 31 Ağustos itibarıyla da tekrar başlattıklarını hatırlatan Selçuk, "EBA TV ders programlarımızı ve canlı sınıf bağlantıları için saatlik programlarımızı tüm öğrenci velilerimizin ve öğretmenlerimizin cep telefonlarına kısa mesajla ulaştırdık. EBA internet sayfamızın sağ alt bölümünde yer alan EBA Asistan ve 'uzaktanegitim.meb.gov.tr' internet adresimiz uzaktan eğitim sistemlerimize dair tüm sorulara anında cevap vermek üzere hizmetinizdedir. "dedi.

Bakan Selçuk, 18 Eylül Cuma gününe kadar devam edecek olan uzaktan eğitim ders programının öğrencilerin uyum ve pekiştirme sürecine uygun olarak yapılandırıldığını, EBA TV yayınlarında bu nedenle geçen yılın ders ünitelerinden başlangıç yapıldığını ve  EBA internet portalının alt yapısını yaklaşık 1 milyon öğrencinin eş zamanlı girişine imkan sağlayacak şekilde güçlendirdiklerini aktardı.

Bakan Selçuk, bu ülkede yaşayan her çocuğun çok önemli olduğunu, her birinden kendilerini mesul hissettiklerini, onların derdini kendi dertleri bildiklerini dile getirdi. Uzaktan eğitim sürecinde teknolojiye erişim eksikliği ve internet bağlantısı sorunu yaşayan öğrencilerin bulunduğuna işaret ederek, televizyonda her çocuk için ihtiyaç duyduğu içeriğin bulunduğunu belirtti. Selçuk, öğrencilerin uzaktan eğitimden nasıl faydalanacağı konusunda herkesin endişelendiğini, endişelerin giderilmesi için çalışmaları yoğunlaştırdıklarını, diğer kurum ve kuruluşlarla iş birliği içinde olduklarını ifade etti. 

Ziya Selçuk, "Evlerinden uzaktan eğitime katılma imkânı olmayan öğrencilerimizin EBA'dan faydalanmalarını sağlamak için okullarımız ve kurumlarımızda EBA destek noktaları oluşturduk. 81 ilimizde şu anda 1420 EBA destek noktası kurulmuş durumda. Bu sayı çok yakın bir zamanda 5 bin 200'e çıkarılacak. EBA destek noktasında öğrencilerimize dijital eğitim araçları ve geniş bant internet erişimi sunacağız. Bu alanlar okullarımızın tespit ettiği, evinde bilgisayar ve internet erişimi bulunmayan tüm öğrencilerimiz tarafından kullanılabilecek." dedi.

Bakan Selçuk, uzaktan eğitim sürecine dâhil olmayan öğrencinin kalmaması için oluşabilecek her türlü ihtiyacı düşündüklerini ve karşılamaya çalıştıklarını vurguladı. İl Millî Eğitim Müdürlükleri ile Bilişim Teknolojileri (BT) Koordinatörlerinin koordinasyonunda EBA Destek Noktası olarak kullanılan alanlar, iller bünyesinde yer alan okul/kurumlardaki (ilk ve orta dereceli tüm okullar, halk eğitim merkezleri, bilim sanat merkezleri vb.) bilişim teknolojileri laboratuvarları, bilgisayar bulunan Z kütüphaneler, gençlik merkezlerindeki bilişim teknolojileri laboratuvarları, ayrıca ek olarak il bünyesindeki diğer kurumlara ait bilişim teknolojileri laboratuvarlarının da EBA Destek Noktası olarak kullanılabilmesi öngörüldü. EBA destek noktalarının bu konuda büyük bir ihtiyacı karşılayacağını ifade eden Selçuk, öğrencilerimizin bulundukları mahaldeki en yakın EBA destek noktasının bulunduğu yeri, 'uzaktaneğitim.meb.gov.tr' adresinden öğrenebileceği bilgisini verdi.

Ne diyoruz? Önce çocuklarımızın, önce öğretmenimizin sağlığı ve risk varsa biz yokuz diyoruz.

Bakan Selçuk, öğrencilerin EBA destek noktalarını kullanımı konusunda öğrencilerin EBA destek noktasına giriş ve çıkışları, öğrencilerin sınıf seviyelerine uygun, birbirleriyle çakışmayacak ve yığılma olmayacak şekilde ve öğrencilerin bilgisayar kullanım süreleri ise bir canlı ders süresinden az olmayacak şekilde planlanacağını, bu alanlarda  hijyen şartlarının sağlanmasının  önceliğimiz olacağını, kullanım öncesi ve sonrasında temas edilen tüm yüzeylerle birlikte dezenfekte edileceğini belirtti. Ayrıca EBA destek noktasında teknik işlemlerin yürütülmesi için siperlik, iş önlüğü ve eldiven kullanan en az bir öğretmen ya da teknik personel görevlendirileceğini, öğrencilerin bireysel kullanımı için maske ve kulaklık temin edileceğini, mesafe kuralları gereği, destek noktasının kapasitesine uygun olarak aynı anda belirli sayıda öğrencinin bulunmasına da dikkat edileceğini ve bu alanların temizlik ve hijyenini sağlamak amacıyla personel de görevlendirileceğini ifade etti.

Bakan Selçuk, konuşmasının ardından Muş, Adana, İstanbul ve Sivas'taki EBA destek noktalarına canlı yayınla bağlandı, öğrenci ve öğretmenleri selamladı ve tüm illerdeki EBA destek noktalarının sembolik açılışlarını gerçekleştirdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al