Doğru Ödev Miktarı Ne Olmalı?

On yıllardır yapılan araştırmalar, ev ödevinin özellikle orta ve lise öğrencileri için bazı yararlar sağladığını gösteriyor ancak çok fazla ödev vermek sakıncalı.
Birçok öğretmen ve anne-baba, ev ödevinin, öğrencilerin çalışma becerilerini geliştirmelerine ve sınıfta öğrenilen kavramları gözden geçirmelerine yardımcı olduğuna inanmaktadır. Diğerleri ev ödevini yıkıcı ve gereksiz buluyor ve tükenmişlik yapıyor ve çocukları okula kapatıyorlar. On yıllar boyunca yapılan araştırmalar, konunun çoğu insanın düşüncesinden daha nüanslı ve karmaşık olduğunu gösteriyor: Ev ödevleri faydalı ancak bir dereceye kadar. Lisede öğrenim gören öğrenciler daha çok kazanırken, küçük çocuklar daha az yararlanırlar.

Ulusal PTA ve Ulusal Eğitim Derneği, "10 dakikalık ödev kılavuzunu" destekliyor - her sınıf düzeyi için gecelik 10 dakika ev ödevi. Ancak birçok öğretmen ve veliler, önemli olan şeyin ödendiği ödevin kalitesi ve harcanan zaman miktarı değil, öğrencilerin ihtiyaçlarını nasıl karşıladığına dikkat çekiyorlar.

Kılavuz, görevlerde daha fazla veya daha az zaman harcamak zorunda kalabilecek öğrencileri hesaba katmaz. Sınıfta, öğretmenler zorlu öğrencileri desteklemek için düzeltmeler yapabilirler, ancak evde bir öğrencinin tamamlanması 30 dakika süren bir ödev, kontrolünün dışındaki nedenlerden ötürü iki kat daha fazla zaman ayırır. Ve ödev, öğrenim güçlüğü çeken hanelerden ve öğrenme güçlüğü çeken öğrencilerin öğrencilerini bir dezavantaja düşürerek başarı farkını genişletebilir.

Bununla birlikte, 10 dakikalık kılavuz, bir sınır belirlemede yararlıdır: Çocuklar ev ödevine çok fazla zaman harcarken, göz önünde bulundurulması gereken gerçek sonuçlar vardır.

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN KÜÇÜK YARDIMLAR
Küçük çocuklar okula başladığında odaklanma bir öğrenme sevgisini geliştirmeye odaklanmalı ve çok fazla ödev atamak bu hedefi baltalayabilir. Genç öğrenciler genellikle ödevlerden tam olarak yararlanacak çalışma becerisine sahip değildir, bu nedenle zamanın kötü kullanımı olabilir (Cooper, 1989; Cooper ve diğerleri, 2006; Marzano & Pickering, 2007). Özellikle ebeveynler ilgileniyorsa, daha etkili bir etkinlik gece okuması olabilir. Okumanın faydaları açıktır: Öğrenciler üçüncü sınıfın sonuna kadar yetkin okuyucular değilse, akademik alanda başarılı olma ve liseden mezun olma olasılığı daha azdır (Fiester, 2013).

İkinci sınıf öğretmen Jacqueline Fiorentino için, ev ödevinin az yararı, küçük yaştaki çocukları okula çevirme olasılığının üstesinden gelmek zorunda kalmadı, bu nedenle zorunlu ödevleri bırakarak denedi. Fiorentino, "Şaşırtıcı bir şey oldu: Evde daha fazla iş yapmaya başladılar" diyor. 8 yaşındaki bu ilham verici grup, yeni keşfedilen boş vakitlerini ilgi çekici konuları ve konuları keşfetmek için kullandı. "Öğrencilerini evde okumaya teşvik etti ve sınıf derslerini genişletmek ve materyalleri incelemelerine yardımcı olmak için isteğe bağlı ev ödevleri teklif etti
ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN YERLEŞİM YARARLARI
Öğrenciler olgunlaştıkça ve bir konuyu derinden incelemek ve öğrendiklerini korumak için gerekli çalışma becerilerini geliştirdikçe, ödevlerden daha fazla fayda sağlıyorlar. Gecelik ödevler, onları bilimsel çalışmalara hazır hale getirebilir ve araştırmalar, ödevin ortaokul öğrencileri için ılımlı fayda sağlayabileceğini gösterir (Cooper ve diğerleri, 2006). Son zamanlarda yapılan araştırmalar ayrıca, öğrencilerin öğrenme seviyelerine uyum sağlayacak şekilde tasarlanabilen çevrimiçi matematik ödevinin sınav puanlarını önemli ölçüde artırabileceğini göstermektedir (Roschelle ve ark., 2016).

Bununla birlikte, çok fazla şey atamak için riskler bulunmaktadır: 2015 yılındaki bir araştırma, ortaokul öğrencilerine günlük ödevlerin 90 ila 100 dakikasından fazla zaman verildiğinde, matematik ve fen testi puanlarının düşmeye başladığını tespit etmiştir (Fernández-Alonso, Suárez-Álvarez & Muñiz, 2015). Bu üst sınırın aşılması öğrencinin motivasyonunu ve odak noktasını boşa çıkarabilir. Araştırmacılar, "ödevin çaba sarfetmekten çok zor olmadığı halde belirli bir zorluk veya zorluk seviyesi göstermesi gerektiğini" önermektedir. Öğretmenler, çaba harcamaktan kaçınarak, tekrarlayan ödevlerden kaçınmalı ve ödev vermelidirler. "Çalışma alışkanlıklarını geliştirme ve özerkleştirme , öz-yönelimli öğrenme."

Diğer bir deyişle, önemli olan ev ödevi niteliğidir, nicelik değildir. Usta orta ve lise İngilizce öğretmeni Brian Sztabnik, öğretmenlerin bir adım geriye çekilmesini ve kendine şu beş soruyu sormasını öneriyor:

Çeviri: Handan Taşgın

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/whats-right-amount-homework

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol