Disleksi Olan Öğrenciler Harfleri Böyle Görüyor

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Disleksi nedeniyle okuma güçlüğü çekenlerin harfleri nasıl gördüğünü biliyor musunuz? Bu sorunun cevabını merak edenler için Daniel Britton, disleksiklerin harfleri nasıl gördüğünü gösteren bir çalışmaya imza atmış. Kendisi de disleksi olan Britton, Londra Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde hazırladığı projeyle disleksiye dikkat çekmeyi, farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Disleksi, akıcı okuma ve okuduğunu anlama sorunuyla kendini gösteren nörolojik temelli bir öğrenme güçlüğü olarak tarif ediliyor. Britton, “Disleksik olarak okumanın nasıl bir duygu olduğunu ve yaşadıklarımızı göstermek istedim,” diyerek sözlerine şöyle devam ediyor:

“Bu nedenle, harflerin matbaadaki baskı yüzlerini neredeyse okunamaz bir hale getirdim. Bu da disleksik olmayanların okuma hızını düşürdü. Bunu ilk kez yaptığımda bile sonuçtan memnundum. Arkadaşlarıma bu çalışmamı gösterdiğimde ‘Ah evet şimdi anladık,’ dediler. Kendimi onlara anlatmaya çalışmakla geçirdiğim onca yıldan sonra bir poster göstermem yetti. İnsanların en nihayetinde bu durumu anlamaları beni çok mutlu etti.” Britton, kendisen yöneltilen “Bu sorunla nasıl başa çıktın, neler yaptın?” gibi soruların ardından Disleksi Farkındalığı Eğitim Kiti oluşturmaya karar vermiş ve öğretmenlerin ve anne babaların konu hakkında eğitim almasını sağlayan, neyle karşı karşıya olduklarını anlamalarını kolaylaştıran bu kiti talep eden okullara göndermiş.

İşte Britton’ın çalışmasından örnekler:

Britton'ın hazırladığı posterlerden biri.

Disleksiler harfleri böyle görüyor. En altta dyslexia (disleksi) yazıyor.
Britton, arkadaşları için hazırladığı bu posterde "Normalden daha yavaş mı okuyorsunuz?" (Are you reading slower then normal?) diye soruyor.


Britton’ın hazırladığı posterlerden biri.
Britton, arkadaşları için hazırladığı bu posterde "Normalden daha yavaş mı okuyorsunuz?" (Are you reading slower then normal?) diye soruyor.
Daniel Britton'ın harfleri nasıl gördüğünü anlatan çizimleri.
Daniel Britton'ın harfleri nasıl gördüğünü anlatan çizimleri.

Kaynak: http://www.boredpanda.com/dyslexic-typrface-daniel-britton/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al