Daha iyi sorular sorarak katılımı arttırma

By Laura Lee
Sorunuz boş gözlerle karşılaştığında ne yaparsınız? “ Kriketlerden Başka Bir Şey Almazsanız ” bölümünde , Pedagoji Kültü'nden Jennifer Gonzalez, bir soru sorduktan sonra bu uzun, garip sessizliklerden kaçınmanın birkaç yolunu paylaşıyor. 

İlk olarak, neden herhangi bir yanıt alamadığınızı belirleyin. Gonzalez, şöyle konuştu: “Konuşmakta olduğunuz bir gruptan sessiz muameleyi almak, çoğu zaman tek bir temel nedenden ötürü gerçekleşiyor: İnsanlar aptal gibi görünmek istemiyor” diye soran kişi korkutuyor olabilir. Soru - bu genellikle siz- ya da cehaletlerini “süper popüler bir çocuk veya akranları için özellikle iyi olmayan bir kişiye” maruz bırakma riskiyle karşı karşıya kalmak istemeyebilirler. 

Akran baskısı sadece çocukların riskli şeyler yapmasını sağlamaz; Aynı zamanda, denemelerini istediğimiz riskleri alma konusunda isteksiz olmalarını sağlar. Öğrencilerin cesur olmalarını kolaylaştırmak istiyorsanız, soru çerçevenizi göz önünde bulundurun ve sorularınızı öğrencilerin cevaplaması gereken zamana doğrudan ve orantılı hale getirmeye çalışın. “Örneğin, 'En sevdiğiniz şarkı hangisi?' Bazı insanlar beynini, diğerlerinden daha çok sevdikleri bir şarkıyı düşünmeye çalıştılar, onları tamamen bir kişi olarak tanımlayan şarkı, ”diye yazıyor Gonzalez. “Ama onlardan gerçekten sevdikleri bir şarkıyı düşünmelerini isterseniz, bu çok daha kolay.”

Başka bir olası çözüm? Sorunuzu, izleyicinin net beklentileri olacak şekilde ayarlayın. Gonzalez, ne sorduğunuzu, aynı zamanda kime sorduğunuzu ve ne şekilde cevap vermeleri beklendiğini bilmeleri gerekiyor, diyor Gonzalez. Örneğin, “Arsayı kim açıklayabilir?” Diye sormak yerine, “Birkaç dakika içinde birinden hikayenin ana ihtilafını tanımlamasını ve tarif etmesini isteyeceğim” diyebilirsiniz. belirli bir soruyu bir bireye yönlendirmeden önce cevaplayın. “İlk yapmanı istediğim, cevabını sessizce düşünmek. Sonra üç gönüllüden cevaplarını grupla paylaşmalarını isteyeceğim. ”

Bireysel bir öğrenciyi veya paylaşacak bir öğrenci grubunu çağırmadan önce herkesten yazılı bir cevap isteyin; daha derin, daha düşünceli cevaplar alma ihtimaliniz var ve çocuklar eşleriyle yüzleşmek için daha emin ve hazır olacaklar. Veya öğrencilerin daha büyük bir sınıfla paylaşmadan önce cevaplar üzerinde işbirliği yapabilecekleri klasik “Düşün-Paylaş-Paylaş” egzersizini deneyebilirsiniz.  

Anlama onayı isterken boş gözlerden kaçınmak için eski beklemeye alternatifler ara, “Bu mantıklı mı?” - öğrenciler akranlarının önünde anlamadıklarını kabul etmekte tereddüt edebilirler. Gonzalez, “Bunun yerine, katılımcılara karıştığında size haber vermeleri için araçlar verin” diyor. “Herkesten ne söylediklerini alıp almadıklarını veya çoktan seçmeli bir soruya cevap verebilecek renkli cevap kartlarını tutup almadıklarını belirtmek için size bir başparmak yukarıya veya başparmak aşağı sinyali vermesini isteyebilirsiniz.” 

https://www.edutopia.org/article/how-increase-participation-asking-better-questions

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13