ÇOCUKLARIMIZ CİNSİYETSİZLEŞTİRİLİYOR MU?

Kulağı küpeli, saçı boyalı ilk bakışta kız mı erkek mi olduğu pek anlaşılamayan, anime çizgi film karakterlerine benzeyen gençler türüyor. Kız gibi davranan erkek çocukları, erkek gibi davranan kız çocuklarının yaygınlaşması toplumumuz için kötü gidişatın habercisi. 
Bir toplumda kadın ile erkekten beklenilen davranışlar farklıdır. Bireyin cinsiyetine göre kişiden beklenilen davranışlara “toplumsal cinsiyet rolleri” denir.  Örneğin sivri topuklu ayakkabı giymek kadın için normal görülürken bir erkek için anormal karşılanır.
Çocukların, kadın erkek rollerini doğru öğrenmesi ve buna dayalı sağlıklı bir cinsiyet kimliği oluşturulması  açısından hiç şüphesiz en önemli ortam aile, en önemli kişiler ise  anne babalardır. Bunun dışında, akrabalar, arkadaş çevresi, oyuncaklar, izlenilen çizgi filmler, gerçek ve sanal oyunlar gibi bir çok faktör de bu kimliğin oluşmasında etkendir.
Kırsal yaşamda erkek ve kadın rolleri keskin şekilde ayrıldığı için buralarda yetişen çocuklar cinsiyet kimliği oluşturma açısından pek sorun yaşamazlar. Son yarım asırda özelikle, kentleşme ve  iş hayıtımızdaki değişiklik, bir yandan geniş aileyi çekirdek aileye dönüştürürken diğer yandan kadın erkek rollerinde de önemli değişliğe neden olmuştur.  Benzer işlerde çalışan, benzer şekilde giyinen, evde benzer işleri yapan kadınlar ile erkekler arasında  rol farklılığı iyice azalmıştır. 
Ayrıca; unisex üretilmiş kıyafetler, kız ve erkek çocukların ortak oynadığı oyuncaklar, cinsiyetinin ne olduğunu anlamadığınız çizgi film karakterleri ve internet oyunları  nedeniyle çocuklarımız  bir çok olumsuz etkiye maruz kalmaktadır.   
Özelikle, ne idüğü belirsiz anime karakterlere imrenen erkek çocukların saç boyama, küpe, kolye takma, pürüzsüz cilde sahip olma  ve kız gibi güzel erkek olma eğilimi artmaya başlamıştır. Maalesef bu olumsuz etkiler bazı çocuklarımızı cinsiyetsizliğe doğru itmektedir. Yazı başlığınıa koyduğum  erkek anime karakterlere bakarsanız durumu daha iyi anlayacağınıza eminim. Çocuklarımızı bu tehlikeden korumamız gerekiyor.
Sevgili anne babalar, 
Çocuklarınızı yetiştirirken, çocuklarınızın cinsiyetine uygun bir kimlik geliştirmesine önem veriniz. Bunun için;
1. Çocuklarınıza oyuncak alırken cinsiyetlerini gözetiniz (Erkek çocuklarınıza anne rollerine gerektiren bebek vb. oyuncaklar almayınız.) 
2. Çocuklarınızın cinsiyetlerine uygun kıyafet giymelerine özen gösteriniz. 
3. Çocuklarınızın bakımında cinsiyetlerine uygun davranınız. Mesela çocuğunuz erkekse saçını asla kız saçlarına benzer şekilde taramayınız, toka takmaya kalkmayınız.  
4. Çocuklarınızın izlediği çizgi filmlere ve oynadığı sanal oyunlara dikkat ediniz. Cinsiyet kavramı olmayan ve onları cinsiyetsizleştirmeye iten oyunları oynamalarına izin vermeyiniz.
5. Ev hayatınızda anne ve baba rollerini birbirinden net şekilde ayırınız ve çocuklarınıza  örnek olunuz.  (Bazı roller sadece babanın bazıları da sadece annenin yaptığı şeyler olsun ki toplumsal cinsiyet algısı gelişsin.) 
6. Kızlar annelerin; erkek çocuklarınız babaların yapacağı işlerde onlara yardım etsinler.
7. Çocukların okuduğu kitaplarda, izlediği filmlerde, oynadığı sanal oyunlarda kendilerini kiminle özdeşleştirdiğini sorunuz. Farklı bir cinsiyet ise müdahale ediniz. (Örneğin kızınız izlediği filmde kendisini erkek karakterin yerine koyuyorsa, konuşarak kendisini kız karakterle özdeşleştirmesini sağlayınız)
8.  Cinsiyetine uygun örnek kişileri rol model edinmelerini sağlayınız. Sanal ortamlarda popüler olan sakıncalı tiplerden uzak tutunuz.
9. Çocuğunuzun doğru bir arkadaş çevresi olmasına dikkat ediniz. Sorunlu arkadaş çevrelerinden onu hemen uzaklaştırınız.
10. Gözünüz çocuğunuzun üzerinde olsun çocuklarınızın cinsiyetsizleştirilmesine veya farklı cinsiyet davranışları göstermesine fırsat vermeyiniz.
     Doğan Ceylan

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol