Çocukları Okulda Koronadan Korumanın 3 Altın Kuralı

Bir senedir tüm dünyayı etkisi altına alan ve tüm insanlığa kabusu yaşatan korona nedeniyle her kesimden insan sorunlar yaşıyor.
Ülkemizde geçtiğimiz Mart ayından bu yana kapalı olan okullar yeni normalleşme süreciyle birlikte tekrar açılmaya başladı. Öğrenciler uzun süredir ayrı kaldıkları okullarına, arkadaşlarına ve öğretmenlerine kontrollü şekilde de olsa kavuştu.
Okula giden çocukları koronadan korumak adına, onları bu konuya ilişkin bilgilendirmek ve bilinçlendirmek tüm ailelerin mutlaka yapması gereken eylemlerin başında geliyor.
Okula giden çocuğunuzu koronadan korumak için 3 altın kuralı mutlaka ama mutlaka hatırlatın
 

 İşte Doç. Dr. Tok’un tavsiyeleri…

■ Öncelikle çocukların vücut direnci güçlü tutulmalı. Mutlaka sağlıklı beslenmeleri, egzersiz yapmaları, düzenli uyumaları ve güneşten faydalanmaları sağlanmalı.

■ Üç altın kural olan sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarının önemi çocuğa yaşına uygun şekilde anlatılmalı. Maskeyi doğru şekilde takmaları öğretilmeli, yanlarına yedek maske ve kolonya verilmeli. Derste maskelerini çıkarmamaları, maskelerine dokunmamaları, değiştirmeleri gerektiğinde lastiklerinden tutarak çöpe atmaları, ellerini ağızlarına götürmemeleri, başkasının maskesini kullanmamaları, tuvalette sosyal mesafe ve hijyene dikkat etmeleri, okula gidip-gelirken hiçbir nesne veya kişiyle fiziksel temas kurmamaları gerektiği hatırlatılmalı.


TEMASLI OYUNLARA KARŞI UYARIN
■ Çocuğa temas gerektiren oyunlardan ve şakalardan kaçınması, eğitim araç gereçlerini, yiyecek, içeceklerini kimseyle paylaşmaması, yere düşen eşyalarını dezenfekte etmesi gerektiği anlatılmalı.


■ Çocuklara sınıfta yüksek sesle şarkı söylemekten, bağırmaktan, başkasına doğru hapşırmaktan, öksürmekten kaçınmaları gerektiği tembih edilmeli.

■ Gerekmedikçe başka sınıflara gitmemesi yönünde uyarılmalı.


Kaynak:Nazan DOĞANER HALICI-Sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol