Çocuğum Ders Çalışmıyor Ne Yapmalıyım

Bazı öğrenciler hiç kimse bir şey söylemeden derslerine düzenli çalışırken, bazıları da ne yaparsanız yapın ödevinin başına oturmaz. Hadi kalk kızım yada oğlum diyerek aileler kendini yer bitirir. Aslında çocuğunuza doğru yaklaşım sayesinde, çocuğunuz kendiliğinden düzenli ders çalışabilir. Yapmanız gereken sadece doğru yaklaşım unutmayın! 

1.     VERİMLİ DERS ÇALIŞMA NASIL OLUR BU KONUDA ARAŞTIRMA YAPIN.
YANLIŞ YÖNTEM
         : öğrencinin masa başında uzun süre geçirmesi sağlamak

DOĞRU YÖNTEM          : Anne-baba, öğrencinin belli bir plan ve program dâhilinde, ders planına göre çalışıp çalışmadığını kontrol etmelidir. Önemli olan masa başında geçirilen zamandan ziyade bu zamanın nitelikli ve verimli bir şekilde geçirilmesidir.

Aile çocuğun verimli ders çalışması için gerekli olan fiziksel ve psikolojik ortamı hazırlamalı ve sorumluluk kazandırmalıdır. Aç birine her gün balık vermek yerine balık tutmayı öğretmek çok daha faydalı olacaktır.

2.     ÖĞRENCİYE BİR HEDEF BELİRLEMESİNİ SAĞLAYIN. BU HEDEF ONA YOL GÖSTERECEKTİR.

YANLIŞ YÖNTEM          : Amaçsız bir öğrencinin ders başına oturması için bol bol “Ders çalış” sözünü kullanmak

DOĞRU YÖNTEM          : Sürekli “Ders Çalış” sözünü kullanmak öğrencide bıkkınlık, aileye karşı olumsuz tutum geliştirme, aileyle çatışma gibi olumsuz davranışlar gelişmesine neden olacaktır. Öğrencinin “Hedef belirlemesine” yardımcı olunmalıdır.

Öğrenci, “Ne yapmak istediğini” bildikten sonra “Nasıl çalışması” gerektiğini de bilir. Aile çocuğunu çok iyi tanıyıp ona uygun bir hedef belirleyerek, bu hedef doğrultusunda planlı bir şekilde çalışmasını teşvik etmelidir.


3.     İYİ BİR LİSE İYİ BİR ÜNİVERSİTE DEMEKTİR.İYİ BİR LİSEYE GİTMENİN ONA GETİRİLERİNİ ANLATMAYA ÇALIŞIN. 

YANLIŞ YÖNTEM          :  “Komşunun çocuğu şu kadar net yaptı, sen niye yapmıyorsun.” vb. Beklenti içerisinde olan veliler genellikle çocuklarını başka çocuklarla karşılaştırırlar.

DOĞRU YÖNTEM          : Başarıya götüren yol ve yöntemler farklı farklıdır. Komşunun çocuğu farklı bir yöntemle ders çalışır, öğrencinin dershanedeki arkadaşı farklı bir yöntemle ders çalışır. Çocuğumuzun da ders çalışması için tıpkı onlar gibi ders çalışması veya o çocuklardaki özelliklerin bizim çocuğumuzda da olmasını beklemek yanlış bir davranış olur.

“Bu sınavda şu kadar net yaptın, gelecek sınavda birkaç net arttırmanı bekliyorum” gibi ifadeler kullanın. Her birey özeldir. Hiçbir öğrenci başkalarıyla kıyaslanmaktan hoşlanmaz. Çocuğunuzu kendi gelişimi içinde değerlendirin ve ona göre yönlendirin.

4.     ÖĞRENCİNİN BİLGİSAYAR-TELEFON VE TV BAĞIMLISI OLMAMASI İÇİN MÜCADELE EDİN. BU UĞRAŞLARDAN KALAN ZAMANIN ÇOK BÜYÜK BİR ZAMAN DİLİMİ OLDUĞUNU ONA ANLATIN. BU ZAMAN KAYBINI ORTADAN KALDIRMANIN ONA ÇOK ŞEY KAZANDIRACAĞINI AKLINA SOKUN.
YANLIŞ YÖNTEM      
   : Dizi veya maç seyrederken öğrencinin odasına gidip ders çalışmasını istemek

DOĞRU YÖNTEM          : Yapmadığınız şeyleri çocuklarınızın yapmasını beklemeyin. Ders çalışma saatlerinde, öğrencinin televizyon seyretmesini istemiyorsanız sizin de o saatte televizyon seyretmemeniz veya en azından öğrencinin televizyonun sesinden rahatsız olmaması gerekir. Hayatın her alanında olduğunu gibi bu alanda da çocuğa model olunmalıdır. Davranışlar her zaman sözlerden daha etkilidir. Ayrıca öğrencinin mutlaka uygulanabilir bir programı olmalıdır. Program dâhilinde planlı ders çalışan bir öğrencinin neyi ne zaman yapacağı, hangi aktiviteye ne kadar zaman ayıracağı bellidir. Böyle bir durumda öğrenci hem daha verimli ders çalışacak hem de zamanını daha etkin ve faydalı kullanacaktır.

5.      ÖĞRENCİYE MUTLU OLACAĞI BİR DERS ORTAMI OLUŞTURUN. KONTROL EDİLDİĞİNİN FARKINDA OLSUN. TAKDİR EDİLDİĞİNİ BİLSİN.

YANLIŞ YÖNTEM          : Öğrencinin odasına bilgisayar, televizyon, poster gibi dikkat dağıtıcı eşyaların bulunması, bu konuda öğrencinin tamamen özgür olması
DOĞRU YÖNTEM          : Çalışma odasında bilgisayar ve televizyon mümkünse olmamalıdır. Olacaksa bile ders çalışılan saatlerde kesinlikle kapalı olmalıdır. Çalışma ortamının öğrenciye çalışmayı hatırlatacak onun ders çalışmaya motive olmasını kolaylaştıracak şekilde olması şarttır.

Aile bu konuda hassas olmalı, kontrol ailenin elinde olmalıdır. Öğrencinin en verimli ders çalışacağı yer, çalışma masasıdır. Bunun dışında yatarak veya yere uzanarak çalışması halinde öğrencinin dikkati bir süre sonra dağılır.

Mümkünse öğrencinin yatağı çalışma masasının önünde veya yanında değil, arkasında olmalıdır. 

Öğrencinin çalışma ortamı dağınık olmamalıdır. Dağınık ortam, zihni dağıtıp, dikkati toplamaya engel olur. Öğrencinin sorumluluk sahibi olması için de odasını anne-baba değil, kendisi toplamalıdır. meleklermekani.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol