Bugün Sınıfınızda Sosyal Duygusal Öğrenmeyi Uygulamanın 10 Kolay Yolu

Richard Allen Overmyer

Dünyanın her yerindeki çocuklar geleceğe hazırlanırken gerçek hayat becerileri kazanmak için okula giderler. Edindikleri akademik ve sosyal beceriler, işgücüne toplumdaki vatandaşlar olarak girişlerini sağlayacaktır. Öğrencilerin geleceğe yönelik kapsamlı bir şekilde hazırlanmaları için ev dışında çalışan ve ebeveynlerin yüksek nitelikli öğretmenlere olan taleplerinin artmasıyla birlikte, öğrencilerin okulda ve yaşamda ilerlemelerine yardımcı olmak için kendimizi sosyal-duygusal öğrenmeye (SEL) bakmaya bakıyoruz.

Sosyal-duygusal öğrenme, çocukların ve yetişkinlerin, duyguları yöneterek, kaliteli ilişkiler yaratarak ve başkalarını etkileyen sorumlu seçimler yapmak için başkalarıyla işbirliği içinde çalışmayı öğrenerek duygusal zekayı geliştirmek için gereken becerileri kazanıp etkili bir şekilde uygulama sürecidir. Bir Casel çalışma içinde Me Lideri , duygusal zekayı öğretmek bir in-okul programı, hatta disiplin olayları azaltmak yol açar. Sosyal-duygusal öğrenme, bir çocuğun sağlıklı, mutlu ve sorumlu bir yetişkin olmasına yardımcı olmak için bütün çocuk felsefesidir.

Dünyamızın yaratıcı problem çözücüler - öğretmenlerimiz - sadece sınıflarını yönetmek için değil, aynı zamanda akademik performansın iyileştirilmesine yardımcı olmak için çocuklara gerçek yaşam becerileri öğretmek için sosyal-duygusal öğrenme stratejilerini kullanıyor. Birçoğu, bir çocukta sağlam bir duygusal zeka geliştirilip güçlendirildiği takdirde, onları eğitmek, risk alabilecek ve kendilerini önyargılı sınırlamalarının ötesine itecek kadar güvende olduklarından daha kolay hale geldiğine inanmaktadır. Bazı SEL formları, öğrencilerin bu becerileri geliştirmelerine doğrudan yardımcı olurken, diğer kavramlar çocukların mümkün olan en iyi sonucu almasını sağlamak için akademik çalışmaya akıllıca yerleştirilmiştir. Sosyal-duygusal öğrenme fikrinde yeni olan veya sınıfınızdaki akademik içeriğin asimilasyonunu geliştirmek isteyen bir öğretmenseniz,

1. Her güne check-in ile başlayın.
Çocuklar kişisel bağlantılara can atıyor ve yapmak için uzun sürmeleri gerekmiyor. Basit bir selamlama, ücretsiz veya olumlu sözler veya karşılıklı çıkarlar etrafında konuşma, öğrencilerinize kim olduklarını ve sınıfınıza neye katkıda bulunmaları gerektiğini bilmeleri için yeterlidir. Bu bağlantıları sizinle hatırlayacaklar ve sizinle ilişkilerinizi derinleştirmeye çalışacaklar, bu da bir araya getirdiğiniz hedeflere ulaşmak için daha fazla çalışmalarına ilham verecek.

2. Hikaye zamanını öğretilebilir bir an olarak kullanın

Hikayeler, duygusal yeterliliği öğrencilere tehdit etmeyecek şekilde öğretmek için mükemmel bir araçtır. Adalet kavramlarını açıklamak, hayal kırıklığı ile uğraşmak, empati ve merhamet göstermek için hikayeler kullanmak, müfredat için zamandan ödün vermeden mevcut SEL kavramlarını geliştirmenize izin verecektir.

3. Ortaklıkları değiştirin

Ortaklarla çalışmak, öğrencilerin ortak hedeflere doğru nasıl iletişim kuracaklarını, ödün verebileceklerini ve birlikte çalışmalarını öğrenmelerini sağlar. Stratejik olarak ortak seçme ve çocuklara ekip çalışması yeteneklerine güven duyma konusunda kendi seçimlerini yapmalarına izin verme arasında geçiş yapın.

4. Bir ekip çalışması kavramı oluşturmak için zaman ayırın

Bir zincir sadece en zayıf halkası kadar güçlüdür - çocuklar bir ekibin parçası olduklarını ve değerli ilişkiler becerileri geliştirirken öğrenmelerini en üst düzeye çıkarmak için birlikte çalıştıklarını bilmelidirler. Ekip çalışmasının iyi geçtiği anları kutlayın ve mücadele anlarını büyüme ve değişim için fırsatlar olarak kullanın. “Ekibinizi” daha da güçlendirmek için birlikte çalışmayı taahhüt edin ve hepiniz daha fazla başarı deneyimleyeceksiniz.

5. Nezaket ve model

Çocuklar için “kova doldurma” kavramı bugünlerde okullarda oldukça aşikardır - nazik şeyler yaptığımızda birbirimizin kovalarını dolduruyoruz, kaba sözler ve eylemler bizi tam bir kovadan mahvediyor. Bu kavramın yılın başlarında öğretilmesi ve daha sonra modellenmesi, sınıfınızın zorlaştığında bile bu temel özellikleri göstermesini sağlayacaktır.

6. Dilinizi değiştirin

Olumsuz sözler, olumsuzluk ve sınırlama sözleri ise bizi yıkma eğilimindedir. Çocuklara sözlerinin hem başkalarına hem de kendilerine önem verdiğini - “Yapamayacağım” gibi kelimeleri “elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum” ya da “Bundan hoşlanmıyorum” gibi kelimeleri “şimdi anlıyorum. Çocukların bu yeni konuşma ve düşünme tarzını benimsemeyi ne kadar çabuk öğreneceklerine ve sınıfınızda ve ötesinde ne kadar dönüşümlü olacağına şaşıracaksınız.

7. Huzurlu bir alan yaratın

Tıpkı yetişkinler gibi çocuklar da üzülüyor. Öfke, üzüntü ve hayal kırıklığı ile baş etmenin farklı yollarımız var. Sınıfta çocuklarınızın şikayetlerini gidermek ve havalandırmak, biraz ağlamak ya da sessizce oturmak ve olumsuzlukları ve güçlü duyguları serbest bırakmak için huzurlu bir alan oluşturun. Eğer çocuklar böyle bir yerin var olduğunu bilirlerse, duygularının derinliği ile başa çıkamayacakları bir noktaya tırmanma olasılıkları çok daha düşüktür. Doğal olarak kendilerini sakinleştirebilecekleri ve problemlerine bir çözüm bulabilecekleri bir yere yönelmeyi öğreneceklerdir.

8. Akran arabuluculuk kavramlarını öğretmek

Duygusal zekanın kazanılmasında, birbirlerinin sorunlarını çözme yeteneğinden daha güçlü bir kanıt yoktur. Çocuklara dinlemeyi, sırayla konuşmayı ve başkalarının duygularını doğrulamayı öğretmek, sağlıklı, iyi ayarlanmış yetişkinlere dönüşürken yanlarına alabilecekleri güçlü bir araçtır.

9. Odanızdaki bağlantı tablolarını göster.

Sıklıkla başvurmanız gereken devam eden kavramlar için, bu kavramların sınıfınızda nasıl çalıştığını açıklayan bir bağlantı çizelgesine sahip olmak yararlıdır. İletişim, sakinleştirme teknikleri, zorbalıkla nasıl başa çıkılacağı ve benzeri konular ele alındığında, yıl boyunca bu sorunların ortaya çıkması için atıfta bulunulması harika grafikler olacaktır. Emin ol, onlar gelecek! Biraz öngörü ve planlama ile hazırlanırsanız, daha önce ele aldığınız bir konuyu gözden geçirebileceğiniz zaman, çocuklarınızı başarı için hazırlamak için eğitici zaman harcamanız gerekmez.

10. Rol oyunu!

Duygusal zekayı göstermenin, problem çözmeyi uygularken farklı SEL stratejilerini rol oynamaktan daha iyi bir yolu yoktur. Bir oyuna başlayın, çocuklara bir problemin ciddiyetini azaltmaları, problemin içine girerse ne yapacaklarını pratik yaparak uygularlar. Yakında, çocuklar potansiyel sorunları ve çözümlerini düşünmeyi öğrenirken duygusal tepkilerinin ustaları olacaklar.

Sosyal-duygusal öğrenme, çok yönlü bir eğitimin çok kritik bir bileşenidir, ancak bir sınıf öğretmenine uygulamak için ezici bir süreç olması gerekmez. Bu iyi düşünülmüş stratejiler ve onları gününüze dahil etmek için birkaç ipucu ve püf noktası ile sınıfınız, sizin ve mükemmel öğretinizin nazik, düşünceli bir yansıması olacaktır.

Kaynak: http://teacherhabits.com/10-easy-ways-to-implement-social-emotional-learning-in-your-classroom-today/

Anahtar Kelimeler:
Osyal Duygusal Öğrenme

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol