Zor okuyan öğrenciler için stratejiler

Sistematik öğretmenin önemli olduğu bir başka yer de, öğrencilere kelimeleri karıştırmayı öğrettiğimiz zamandır. Harmanlamayı öğretmenin farklı yolları vardır. Sıklıkla kullanılan bir yol, çocuklara kelimenin sonunda kelime ailelerini tanımayı öğretmek ve ardından bu sonu başlangıç ​​sesine eklemektir. Örneğin, aile ap kelimesini öğretiyorsanız, çocuklar başlık, harita, dokunma vb. Okuyabilir. Harmanlamayı ayrı ayrı harfe göre de öğretebilirsiniz. Yani, kelime kapağında / k / / a / / p /. Kap. Ancak, zorluk çeken öğrencilere öğretirken özellikle kullanışlı olan harmanlamayı öğretmenin gerçekten harika bir yolu, ardışık harmanlama olarak adlandırılır ve bu, kelimeleri seslendirmeye çalışan ancak daha önce söylediği sesleri unutan çocuklar için gerçekten iyidir ve sonra Sonunda tamamen ilgisiz bir kelime bulun.

Diğer strateji açık bir öğretmedir ve işte o zaman bir beceri veya stratejiyi açıkça gösteririz. Okumayı öğretirken bu çok önemlidir çünkü okuduğumuzda yaptığımız şeylerin çoğu görülmez. İşlemler kafamızda sessizce yapılır ve bunu öğrencilerimiz için görünür kılmak öğretmen olarak bize bağlıdır. Örneğin, okurken soru sorma stratejisinden bahsediyorsanız, bir T-şeması oluşturabilirsiniz. Grafiğin sol tarafında, bizi daha fazla okumak istememize neden olan iyi soruların niteliklerini listeleyebilirsiniz. Sağ tarafta, pek iyi olmayan soruların niteliklerini listeleyebilirsiniz. Bunlar, bizi okumaya devam etmeye zorlamayan çok spesifik ve hatta konu dışı sorular olabilir. Ve sonra, öğrencilerinizin öğrettiğiniz okuma stratejisi ne olursa olsun pratik yapmalarına yardımcı olmak için pasajları kullanabilirsiniz. Sen'

Örneğin, görselleştirmeyi öğretiyorsanız, öğrencilerin zihinlerinde bir resim oluşturmalarına çok açık bir şekilde yardımcı olan kısa bir şiirle başlayabilirsiniz. Veya ana fikri öğretiyorsanız, ana fikri ilk cümlede belirten çok kısa bir paragrafla başlayabilirsiniz. Ardından, stratejiyi kullanmalarına açıkça yardımcı olan daha uzun pasajlara geçeceksiniz. Son olarak, çok net olmayan daha kısa ve daha uzun pasajlara geçin. Ana fikri öğretiyorsanız, ana fikri olan kısa bir pasaj kullanabilirsiniz, ancak doğrudan bir cümlede belirtilmemiştir, böylece öğrenciler onu çıkarmak zorunda kalacaktır.

Açık öğretim yapmanın harika bir yolu, sesli düşünmektir. Metni anlarken düşünceniz hakkında yüksek sesle konuşun. Bu, sınıfın tamamında sesli okuma veya küçük bir grup ortamında gerçekten işe yarar. Vaktinden önce bir metin seçin ve okurken ne düşündüğünüze odaklanın. Yapışkan notlar üzerine notlar alın. Ve sonra kitabı öğrencilerinize okuduğunuzda, daha önce yazdığınız yapışkan notlara atıfta bulunarak, okurken ne düşündüğünüz hakkında konuşmak için durun. Açık öğretim, aynı zamanda zor durumdaki okuyuculara görme sözcüklerini öğretirken de işe yarar. Kelimenin kolay ve zor kısımları hakkında konuşun. Öğrencilere kelimenin nasıl olduğunu öğretmenin bir örneğini gösterdiğim gibi dinleyin.

Bu kelimeye bakalım. Oldu. Ben kelimeyi yavaşça söylerken dinleyin. Oldu. Kelimedeki / w / sesini duyabiliyorum. Yapabilir misin? / w /, / w / idi. W'yi yeşil ile vurgulayacağım çünkü duymayı beklediğim sesi çıkarıyor. / ağırlık /. Yeşil, çıkardığı sesle gitmek demektir. W vurgulanır. Şimdi kelimenin geri kalanını dinleyelim. W-aaas. A ve S ile ilgili aldatıcı bir şey var. Duymayı beklediğim sesleri çıkarmıyorlar. / U / ve / z / duyuyorum. / A / ve / s / duymuyorum. Kelime wahss demiyor; öyle diyor. A ve S'yi sarı ile vurgulayacağım. Sarı, bu seslerin aldatıcı olduğu konusunda beni uyarıyor.

Açıkça öğretmek, aşırı açıklamak gibi gelebilir, ama öyle değil. Ve zamanla onunla daha rahat edeceksin.

Birden çok duyuyu kullanarak ve açık, anlaşılması kolay bir şekilde talimat verdikten sonra, öğrencilerimizin beceri veya stratejiyi uygulamaları gerekir. Ancak bu adımı atlamak kolaydır. Bir öğrenme merkezine bir etkinlik koymayı veya bağımsız uygulama için bir çalışma sayfası vermeyi seviyoruz ve öğrencilerimizden bunu önce rehberli uygulama olmadan bağımsız olarak yapmalarını bekliyoruz. Bu önemli adıma ihtiyaçları var. Rehberli uygulama sırasında, önceden açıkça modellediğinizi gözden geçirirsiniz ve ardından öğrencileriniz denerken bir koç olarak hizmet edersiniz. İhtiyaç duyduklarında yollarına geri dönmelerine yardımcı olursunuz ve bir beceriyi veya stratejiyi yeniden şekillendirir veya yeniden şekillendirirsiniz.

Diyelim ki öğrencilerinize başlangıcı, ortayı ve sonu öğretiyorsunuz ve okudukları bir kitap için bir grafik düzenleyici doldurmalarını istiyorsunuz. Onlara sadece grafik düzenleyici vermeyin ve yapabilmelerini beklemeyin. Bunun yerine, birkaç gün boyunca tüm sınıf sesli okuma sırasında kullanımını modelleyin. İlk gün, onları izlerken hepsini kendiniz yapabilirsiniz. Sonraki günlerde, siz farklı kitaplar için çizelgeyi doldururken öğrencilerinizden önerilerde bulunacaksınız. Ve son olarak, her şeyi kendi başlarına yapmalarını beklemeden önce, tüm sınıfınız veya küçük grup dersiniz boyunca işin çoğunu devralacaklar.

Bu yüzden bu son adım çok önemlidir. Öğrenmelerini izlemeli, öğretimimizi ayarlamalı ve gerektiğinde onları desteklemeliyiz. Kendinize sorun, bu öğrenci hangi konsepte tamamen hakim oldu? Bu öğrenci nerede kısmi anlayışa sahip? Bu soruların yanıtları, daha sonra nereye gideceğinizi bilmenize yardımcı olacaktır.

 Bu stratejiler, çoklu duyusal aktiviteler, sistematik öğretim, açık öğretim, rehberli uygulama ve izleme ve ayarlamadır. Bu etkili öğretim stratejileri, mücadele eden tüm öğrencilerinize fayda sağlayacaktır, ancak en iyi okuyucularınızdan bazıları olmak için hızlı bir şekilde anlayan ve ileriye giden bazılarına sahip olabilirsiniz. Sanki eksik yapboz parçası bulundu ve resim netleşiyor. Bunlar öğretmenin harika anlarıdır. Ama madalyonun diğer yüzü de var. Etkili öğretim stratejileri kullanıyor olsanız bile bir salyangozdan daha yavaş hareket eden bazı güçlük çeken okuyuculara sahip olacaksınız. Ve bunu biliyoruz çünkü kalbiniz ileriye gitmiyor gibi görünen bu çocuklara giderken sizden birçok e-posta aldık. Bu cesaret kırıcı olabilir. ama okumayı öğretmenin bir kısa mesafe koşusu değil, bir maraton olduğunu unutmamalıyız. Sadece bir sonraki değerlendirme için okumak değil, yaşam boyu okuma becerileri için çalışıyoruz.

https://www.themeasuredmom.com/strategies-for-teaching-struggling-readers/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol