Verification: 37dd5e6ee914423e

Sınav Kaygısı Nasıl Yok Edilir?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Hızlı bir kalp atışı. Terli avuçlar. Bulanık düşünceler. Pek çok öğrenci için sınavı geçmenin önündeki en büyük engel 

Stres ve kaygı, bir öğrencinin sınavlara konsantre olma becerisine zarar vererek düşük performansa ve sonuç olarak okulda başarılı olmak için daha az fırsata yol açabilir. Bir Yeni bir çalışma Kılavuzu öğrencileri görünüm strese farklı-bir boost yerine bir yük: Etkili bir çözüm vurgulamaktadır. Bir testten hemen önce verilen 10 dakikalık basit yazma alıştırmaları, öğrencilerin stresi kendilerine yardımcı olabilecek "faydalı ve enerji verici bir güç" olarak görmelerine yardımcı oldu.

Yazma alıştırmaları, yüksek riskli testlerin yan ürünleri olan rütbe ve statüyü vurgulayan durumlara duyarlı olabilecek dezavantajlı öğrenciler için en etkiliydi. Daha varlıklı akranları, okulda başarı şanslarını artırabilecek öğretmenler gibi daha fazla kaynağa erişebilir ve buna kıyasla, düşük gelirli ailelerden gelen öğrenciler, "daha az hata payları" olduğu için başarılı olmak için daha fazla baskı hissedebilirler ve başarısızlığın tehlikesi.

Psikologlar Christopher Rozek, Gerardo Ramirez, Rachel Fine ve Sian Beilock, stresin ana sınavları geçme yeteneklerini nasıl etkilediğini incelemek için bir yıl boyunca 1.175 lise biyoloji öğrencisini takip ettiler. Düşük gelirli öğrencilerin sınav kaygısını düzenlemekte güçlük çekerek orantısız bir şekilde zarar gördüğünü fark ettiler. Bu öğrenciler, kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet haline gelen “başarısızlık olasılığı hakkında endişeli düşünceler” yaşadılar: Başarısızlık konusunda strese girmek, başarısızlık olasılığını artırdı. Ancak öğrencileri olumsuz düşünceleri bırakmaya, duygularını düzenlemeye ve stresi olumlu bir güç olarak yeniden yorumlamaya teşvik eden 10 dakikalık yazma alıştırmaları, daha iyi performans göstermelerine yardımcı oldu.

Çalışmada, dönem sonu sınavlarına girilmeden hemen önce iki tür yazı verilmiştir:

Etkileyici yazı. Öğrencilerden girecekleri sınava ilişkin duygu ve düşüncelerini yazmaları istenmiştir. Ayrıca endişeli düşünceler yaşadıklarında hayatlarının diğer zamanları hakkında yazmaları istendi.
Stresin yeniden değerlendirilmesi. Öğrencilerden, stres belirtilerinin sınava girmeye yardımcı olduğunu düşünmeleri istendi. Örneğin: "Bir sınava girerken kendinizi gergin veya endişeli hissediyorsanız, vücudunuzun tepkilerinin gerçekte nasıl enerji kazanacağını ve size nasıl yardımcı olabileceğini düşünün." Öğrenciler ayrıca strese karşı psikolojik tepkilerin - örneğin daha hızlı kalp atışı ve ağır nefes alma - beyne oksijen akışını artırarak ve uyanıklığı artırarak performansı iyileştirmeye nasıl yardımcı olduğunu açıklayan bir pasajı da okudular.
Her iki tür egzersiz, özellikle düşük gelirli öğrenciler için öğrenci başarısını artırmada etkili olduğunu kanıtladı. (Her iki yazılı bilgi de çevrimiçi olarak mevcuttur .) Düşük ve yüksek gelirli öğrenciler arasındaki başarı farkı yüzde 29 azaldı ve düşük gelirli öğrenciler için ders başarısızlık oranı yarıya indirildi, bu da bu müdahaleyi eşitliği artırmak için potansiyel olarak değerli bir araç haline getirdi. .

STRES BİR DERECEYE KADAR YARARLIDIR
Stres her zaman kötü değildir. Popüler bir TED konuşmasında psikolog Kelly McGonigal, stresin yeniden çerçevelenmesinin insanların daha üretken olmasına yardımcı olabileceğini açıklıyor: “Bu kalp çarpıntısı sizi harekete hazırlıyor. Daha hızlı nefes alıyorsanız sorun değil. Beyninize daha fazla oksijen geliyor. "

Kronik stres ciddi sağlık sorunlarına neden olabilirken , kısa süreli stres faydalı olabilir, dikkat ve hafıza performansını artırır. 1908'de psikologlar Robert Yerkes ve John Dodson, stres ve öğrenme arasındaki rolü anlamanın temelini oluşturan fareler üzerinde basit bir deney yaptılar. Zorlayıcı görevler için orta derecede stresin ideal olduğunu gözlemlediler: Çok az şey ilgisizliğe yol açar, ancak çok fazlası performansı bozar.

Yerkes ve Dodson'ın orijinal deneyleri kusurluydu, ancak insanlar da dahil olmak üzere stres ve öğrenme arasındaki ilişkiye yeni araştırma alanları açtılar. Daha yeni araştırmalar, bulgularını daha titiz deneysel koşullar altında tekrarladı ve 2015 yılında yapılan bir araştırma , stres hormonu kortizolün düşük seviyelerinin hafızayı geliştirdiğini ve yüksek seviyelerin hafızayı bozduğunu buldu.

Stres neden faydalı olur? Araştırmacılar, erken insanların hayatta kalmasında önemli bir rol oynadığını varsayıyorlar . Yalnızca tehditleri belirlememize değil, aynı zamanda fırsatlardan yararlanmamıza da yardımcı oldu. Stresi olumsuz olaylara bir tepki olarak düşünme eğilimindeyiz ve bu genellikle böyle olsa da, stres odağımızı keskinleştirmeye yardımcı oluyor. Ünlü biriyle tanışmak konusunda gergin misiniz? Sunum yapmadan önce midenizdeki kelebekler? Bu duygular size "Bu önemli, o yüzden dikkatli olun" diyor.

STRESİ DÖNÜŞTÜRMEK
Sınıfta, sınav kaygısı yaygın olabilir ve öğrencilerin tam potansiyellerinde performans gösterme yeteneklerini etkiler. Ancak öğretmenler, öğrencilerin sınav kaygısını yenmelerine yardımcı olmak için birkaç adım atabilirler:

Adım 1: Testlerin akademik yetenekten daha fazlasını ölçtüğünü kabul edin. Ayrıca bir öğrencinin ne kadar sınav kaygısı yaşadığını da ölçer.

Adım 2: Stresi yeniden çerçevelendirin. Bu bir yük değil, vücuda enerji vermenin bir yolu. Sporculardan müzisyenlere kadar en iyi performans gösterenlerin stresle nasıl başa çıktıklarını düşünün. NBA şampiyonu Kobe Bryant , "Olumsuz olan her şey - baskı, zorluklar - hepsi benim yükselmem için bir fırsat" dedi.

Adım 3: Büyük bir testten önce, öğrencilere olumsuz düşünceleri ortadan kaldırmak için kısa bir ara verin. Son araştırmanın gösterdiği gibi yazma alıştırmaları etkilidir, ancak beyin molaları , farkındalık egzersizleri ve hareket molaları da etkilidir .

Çoğu zaman öğrenciler kendi kendilerine şöyle düşünürler: "Bu test çok zor ve muhtemelen başarısız olacağım." Ancak öğretmenler devreye girip strese karşı olumlu bir zihniyeti teşvik edebilir, bunun yerine öğrencileri "Bu test gerçekten zor, bu yüzden elimden gelenin en iyisini yapmam gerekiyor" diye düşünmeye sevk edebilir.

Paket servisi olan restoran: Öğrencilerin stresi olumlu bir şekilde görmelerine yardımcı olmak için testten önce 10 dakika ayırın. Testlerin doğruluğuna inanmak kolay olsa da, öğrencilerin kaygısı bildiklerini göstermelerini engelleyebilir.

Alıntı: https://www.edutopia.org/article/helping-students-beat-test-anxiety

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al