Sendikalar Başkent'te Toplanıyor

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Öğretmenler olarak Kariyer Basamakları Sınavının iptali için aylardır hep beraber  tepkimizi dile getiriyoruz.
Şimdi de dört  sendika Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun revize edilmesi ve Kariyer Basamakları Sınavının İptali için  ortak hareket etme kararı aldı.


Ortak hareket kararı alan Eğitim İş, Eğitim Sen, Hürriyetçi Eğitim Sen ve Anadolu Eğitim  Sen; 14 Ekim saat 14.00''te Ankara Başkent Öğretmenevi'nde toplanıyorlar. Sendikaların, aylardır öğretmenlerden gelen ortak hak arayışı çağrısına karşılık vermesi, olumlu ve sevindirici bir gelişmedir. ÖMK'nın revize edilmesi ve Kariyer Basamakları Sınavının iptali konusunda sendikalarca atılmış güçlü bir adımdır. Sendikaların attığı bu adım ile gelir adaletsizliğine ve itibar kaybına yol açacak olan sınavın, iptaline yönelik  inancımız artmıştır. Öğretmenler olarak temennimiz mücadeleye tüm sendikaların ortak olmasıdır. Samimi olan tüm sendikalardan , üyelerinin haklarını ve itibarını korumak için bu ortak mücadelede varlık göstermelerini bekliyoruz. Bu sendikalar için bir samimiyet sınavıdır. Sendikalar söylemde mi yoksa eylemde mi öğretmenlerin özlük hakkı mücadelesi veriyor göreceğiz. Çünkü öğretmenler; öğretmenlerin adaylık süreci ve  kariyer basamakları sınavından ibaret olan  sözde bir Öğretmenlik Meslek Kanunu ile sınav başarısı karşılığında maaşlarına artış vaad eden bir zorunlulukla karşı karşıya bırakılmıştır. Öğretmenler düşük maaşla yaşadığı geçim sıkıntısı yüzünden memnuniyetten değil, mecburiyetten maaşına zam alabilmek için sınava başvurmak zorunda bırakılmıştır. Öğretmenlerin itildiği bu çıkmazdan çıkışı da sendikaların sorumluluğundadır. Çünkü sendikaların varlık sebebi üyelerinin haklarını korumak ve iyileştirmek noktasında mücadele vermektir, bu bağlamda üyelerine karşı sorumlulardır. Tüm sendikalar üyelerine karşı sorumlulumlarını yerine getirmek ve samimiyetlerini göstermek istiyorlarsa 14 Ekim'de saat 14'te Başkent öğretmenevi'nde temsil ettikleri öğetmenler için  bir araya gelmelidir. Öğretmenler, sendikaların temsil yeteneğini somut olarak görmek istiyor. Kariyer sınavı sadece öğretmenlerin değil, sendikaların da kariyer sınavıdır. ÖMK'nın revize edilmesi, kariyer basamakları sınavının iptal edilmesi sendikaların, sendikal kariyerlerini  belirleyecek. Öğretmenler artık"mış" gibi sendikal anlayış ile oyalanmak istemiyor. Yaz boyunca "Eylül'de Gel" şarkısı çalan, Eylül çarşafa dolandı, Ekim'e kalsın, Ekim'de olmadı bahara kalsın uzatmaları ile öğretmenleri oyalamak  üzücü ve ezici bir tutumdur. Öğretmenler; arkamızda 429 Bin 723 üye var rahatlığıyla söylenmiş, "Kimse öğretmenlerin motivasyonunu bozmasın öğretmenler ders çalışıyor" latifeleriyle alay edilecek insanlar hiç değildir.  Öğretmenler saygı bekliyor. Öğretmenler bu saygıyı önce, öğretmenleri temsil ettikerini iddia eden sendikalardan bekliyor.


Öğretmenler görüyor! Aylardır  sınav iptalini gündemine dahi almayan, tek cümle etmeyen büyük büyük konfederasyonları görüyor.
Öğretmenler biliyor! 787 Bin üye ile 49 sendikanın revize ettiremeyeceği bir ÖMK, iptal ettiremeyeceği  bir kariyer sınavı olmadığını biliyor. 787 Bin üye ile sendikalar öğretmenlerin aleyhine olan tüm planları bozar.
Yeter ki sendikalar samimiyetlerini göstersinler. Daha da geç olmadan sendikalar ideolojik ayrılıkları bir kenara koyup, siyasi hesaplardan vazgeçmeli, sendikal kariyerlerinin hesabını yapmalıdır, sendikal gelecek için, "öğretmen" merkeza konulmalıdır. Bulunduğumuz süreç itibarı ile biz öğretmenlerden önce sendikalar, kariyer sınavındalar, sendikalardan başarı bekliyoruz. Ortak akıl bekliyoruz, ortak mücadele bekliyoruz! Vitrin söylemleri değil, sendikal eylem bekliyoruz!


Öğretmenler olarak, Başkent hareketiyle var olan sendikacılık anlayışının yıkılacağını ve güce teslim olmuş sendikacılık geleneğinin batıl olacağını umuyoruz. Ve sendikacılıkta yeni bir sayfa açılacağına inanıyoruz. Hak ve mücadeleyi konu alan merkezine üyesini koyan sendikacılık hikayesini anlatan, yeni  bir sayfa...
Kadriye Demirel
Eğitimci Yazar

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol