Okula Gitmeyen Çocuğa Okuma Yazma Öğretmek Doğru mu?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bazı çocuklar okula başlamadan önce okuma yazmayı öğrenirler ve aileler bu durumla büyük gurur duyarlar. Çocuğunuz okula başlamadan okuma yazmayı öğrenmesi evet gururlanacak bir durumdur ancak, unutmayın karşınızda ki bir çocuk; çocukların okula başlamadan önce bazı şeyleri mesela ; renkler, sayılar, isimler gibi vs şeyleri öğrenmeleri normaldir. Ama daha fazlasını çocuğunuzun omzuna yüklemek pekte doğru bir olay değildir. 
Çocuğunuz zaten zamanı geldiğinde okuma yazmayı, sayıları çarpmayı bölmeyi öğrenecekler. Bunun için acele edilmesine hiç gerek yok. 
Bırakın çocuğunuz okuma yazmayı ilerleyen zamanda öğrensin. Bu konuda çocuğa baskı uygulamak, zorlamak sadece çocuğunuzun en güzel zamanlarından çalmanıza neden olur. 
Okula başlamadan önce okuma yazma öğrenmek gereksiz bir davranıştır. Bu konuda bir çok yazı kaleme alınmış ve bu konuda uzman olan isimlerde aynı görüşte. Bırakın her şey zamanında ve yerinde yapılsın. O çocuğun bir daha asla sahip olamayacağı günleri gereksiz şeylerle harcamayın.

Bence okuma yazma öğretme işi okulların ve öğretmenlerin işidir. Çocuklarınız varsın bolca oyunlar oynasın, eğlenerek gereken bilgilere sahip olsunlar

Erken çocukluk dönemi eğitimine yönelik araştırmalar, çocuklara okuma yazma öğretmenin uzun dönem kazanımlarına yönelik elimizde bir kanıt bulunmadığını söylüyor. Oysa okul öncesi dönemde bolca oyun oynamanın, öğrenmeyi pozitif yönde desteklediği kanıtlanmış durumda.

Oyun oynamak, eğlenerek öğrenmek her zaman çocuğunuz için bir atrı olacaktır. Bu yüzden hiç bir zaman bu tarz durumlarda acele etmeyin ve her şeyi akışına bırakın

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Threads beğeni satın al

backlink Spor haberleri fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak